Skontaktuj się z nami

Świat

3 absurdy Brexitu i bałagan wokół nich czyli wszystko co chcesz wiedzieć o Brexicie

Imponującą bombę polityczną podłożyli sobie Brytyjczycy.
Jeśli narzekamy na polską politykę to chaos okołobrexitowy sprawił, że w porównaniu z Wyspami Brytyjskimi nasza scena polityczna wydaje sie być przewidywalna jak działanie szwajcarskiego zegarka. A więc zaczynamy.


3 (pozorne) absurdy Brexitu i zamieszanie wokół nich

  1. Jedno pytanie i 100 odpowiedzi w referendum
    Pytanie było proste „czy Wielka Brytania powinna pozostac czy wyjść z Unii Europejskiej?”
    I o ile zwolennicy pozostania w Unii mieli łatwe zadanie to osoby popierające wyjście z Unii niekoniecznie.
    Ze względów prawnych, ekonomicznych i politycznych można mnożyć opcje wyjścia z Unii więc również odpowiedzi.
    Wyjście z pozostawieniem wolnego przepływu osób z UE czy bez? z wolnym przepływem usług czy bez? z pozostaniem Irlandii Północnej w unii celnej czy wyłączeniem jej? A może wyjście bez umowy?
    Fakty na dzisiaj są takie, że czynników wpływających na ew umowe wyjścia jest tyle, że można przedstawić dzisiątki wariacji porozumienia. Sam parlament głosował już nad wersją przedstawioną przez premier May, Brexitem bez umowy i wersją Johnsona. Wszystkie odrzucił.
    To kreuje kolejny absurd polegający na tym, że dzisiaj nie wiadomo czy zwolennicy „miękkiego Brexitu” nie woleliby pozostania w UE zamiast złej umowy. W takiej sytuacji przy kolejnym referendum sympatycy pozostania w UE mogliby wygrać.
    Chyba, że część z nich zmęczona tematem Brexitu postanowiłaby głosować za definitywnym wyjściem. 😉

  2. Partie nie wyraziły swojego zdania.
    Przed referendum główne partie nie wyraziły swojego zdania.
    Zarówno Konserwatyści jak i Partia Pracy nie wyraziła się jasno w tym temacie i obie frakcje zostały podzielone wewnętrznie na dwa obozy.

    Lider opozycyjnej Partii Pracy do dzisiaj nie opowiedział się za żadną z opcji.
    To pozorny wynikający z faktu, że znaczna część okręgów gdzie rządzi „lewicowa” Partia Pracy zdominowana jest przez zwolenników Brexitu. Mimo, że jej liderzy prywatnie mogą popierać pozostanie w Unii to nie chcą oficjalnie wyrażać niepopularnego w swoim rejonie zdania.
    Jedynie najmniejsza frakcja parlamentarna tj Liberalni Demokraci jasno deklarowali chęć pozostania w UE.
    Oczywiście są też partie pozaparlementarne jak antyunijny UKIP niegdyś z charyzmatycznym Nigelem Farrage jednak … no właśnie są one pozaparlementarne więc ich wpływ jest mniejszy..
    No mniejszy z pozoru bo niektórzy Konserwatyści w obawie przed utratą głosów prawicowych na rzecz UKIP postanowili poprzeć Brexit.

  3. Brexit = więcej emigrantów z Afryki i Azji
    Duża część głosujących za Brexitem wybrała tą opcję z powodu napływu emigrantów z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
    Wiązali oni nadzieje nad przywróceniem kontroli nad przepływem osób. Osoby z innych kulturowo krajów nie zawsze były miło widziane w angielskim sąsiedztwie.
    Tymczasem wszystkie plany dotyczące podejścia do tematu emigracji po Brxicie przewidują większą otwartość na emigrantów spoza Unii.
    W planach obecnego i zapewne przyszłego premiera Johnsona mieszkający obecnie w Zjednoczonym Królestwie emigranci mieliby prawo pozostać na miejscu. Natomiast wszyscy nowo przybyli zostaliby oceniani wg systemu punktowego nagradzającego min za wykształcenie.
    System ten otwierałby Wielką Brytanię zdecydowanie bardziej na ludzi z innych krajów; blokując jednocześnie wolny przepływ ludzi z UE.
    Krytycy systemu kwestionują wartość dymplomów np z Afganistanu, który w systemie punktowym nie mógłby być preferowany wyżej niż dyplom z Holandii czy Polski.
    Ludzie biznesu różnie reagują na propozycje systemu punktowego – w końcu jak np zbudować wielkie osiedle jeśli system punktowy podobny do australijskiego wykluczy zwykłych robotników.
    O kwestiach kulturowych się nie wspomina. A to zaskoczenie. 😉




Jak widzicie wymienione wyżej paradoksy przy bliższym przyjrzeniu się problemowi wydają się być mniej absurdalne.
Tak jak wszystko co dzieje i działo się wokół Brexitu. A działo i dzieje się sporo.

Rosyjskie wpływy na Brexit

Niby są ale jakby ich nie było.
Jeden z głownych sponsorów kampanii na rzecz Brexitu Aaron Banks przyjaźniący się z Nigelem Farragem w czasie kampanii co najmniej 3 razy spotykał się z ambasadorem Rosji w Londynie i prowadził korespondencje z pracownikami ambasady.
Rok przed referendum były premier (Cameron) i obecny (Johnson) pogrywali sobie w tenisa z żoną byłego ministra finansów Rosji a były parter w judo Putina jakoś wpółsponsorował pewną imprezę charystatywną konserwatysów w 2013 roku.
Do dzisiaj premier Johnson nie zdecydował się ujawnić specjalnego rządowego raportu na temat rosyjskich wpływów na Brexit.

Jedność kraju
Szkoci głosowali za pozostaniem w Unii a ich partia nacjonalistyczna ma teraz argument za ponownym referendum ws niepodległości Szkocji.
W Londynie częśc zwolenników pozostania w Unii po referendum w internetach ogranizowała abstrakcyjną kampanię na rzecz niepodległości Londynu, ale tą w porównaniu z realną siłą w Szkocji na serio traktować nie możemy.
Irlandia Północna chyba najchętniej dzisiaj pozostałaby w Unii bo niektóre propozycje z umów dot Brexitu zagrażałyby Porozumieniom Wielkopiątkowym i mogłoby w przyszłości spowodować chaos w Irlandii Północnej. Ale o tym poniżej.

Irlandia Północna

Irlandia Północna połóżona jest na wypie o nazwie Irlandia jednak prawnie jest częścią Zjednoczonego Królestwa a nie Republiki Irlandii.
Konflikt między chcącymi przyłączyć Irlandię Północną do Republiki Irlandii katolikami a unionistami chcącymi pozostawienia tych terenów pod panowaniem Wielkiej Brytanii nazywany był the Troubles.
W jego efekcie przez 40 lat zginęło przeszło 3500 osób a zamachy terrorystyczne miały miejsce zarówno w Irlandii jak i w różnych punktach Wielkiej Brytanii
Skończył się tzw Porozumieniem Wielkopiątkowym w którym min zagwarantowano, że Irlandia Północna jest integralną częścią Wielkiej Brytanii.
Brak granic między Irlandią Północną a Irlandią nie był ściśle zawarty w tym konkretnym porozumieniu jednak wprowadzenie tzw twardej granicy mogłoby być punktem zapalnym do ponownego rozpalenia konfliktu.
Tymczasem w wypadku wystąpienia Wielkiej Brytanii z unii celnej taka granica wydawałaby się nieunikniona.
Podsumowując
– wprowadzając granicę rząd brytyjski naraziłby się katolikom z Północy i Republice Irlandii
– natomiast nie znosząc granic i nadając specjalny status Irlandii Północnej „zdradziłby” brytyjskich lojalistów z tego rejonu w sensie prawnym pozbawiając ich równych praw z pozostałymi członkami Królestwa

Oczywiście to potężne uproszczenie bardzo skomplikowanego prawnie i historycznie tematu.
Na dzień dzisiejszy propozycja premiera Johnsona bliższa jest tej drugiej opcji czyli „zdradzie” protestanckich Unionistów, którzy zresztą odłączyli się przez to od sojuszu z Partią Konserwatywną.
Proponuje on brak granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną wprowadzając obowiązkowe elektroniczne deklaracje celne, więc w teorii granica między Irlandiami zaczęłaby funkcjonować.
W praktyce chciałby jednak stworzenia punktu na kształt granicy między „głowną” częścią wielkiej Brytanii a Irlandią Północną co oczywiście nie podoba się protestantom z Północy.

Reszta świata a Brexit

Putin dawno otworzył szampana bo Unia Europejska jest mu nie na ręke.
Trump kusi Brytyjczyków korzystnymi umowami handlowymi w przyszłości i cieszy się ze słabnącej Unii.
Co rusz pojawiają się plotki o amerykanskim projekcie stworzenia z Wielkiej Brytanii kraju o najniższych podatkach korporacyjnych w Europie.
Tylko, że na to nie godzą się już pozostali głowni gracze w Unii więc scenariusz ten mógłby być zrealizowany tylko przy brexicie bez umowy,

Ludzie
Są wkur**ni.
Zwolennicy pozostania w Unii bo przegrali.
Zwollennicy Brexitu bez umowy bo kolejne rządy ciągle negocjują.
Zwolennicy Brexitu z umową częściowo zostali zwollennikami pozostania w Unii po tym jak zobaczyli warunki umowy, innym nie podobają się poszczególne punkty umowy wyjścia.
Nie interesujący się Brexitem bo przez ciągłe gadanie o Brexicie nie mówi się o ważnych sprawach dla zwykłych ludzi jak przestępczość czy służba zdrowia.

Biznesy
Zależy kto i jakie robi.
Farmerzy zacierają ręce bo ich produkty będą droższe, bankierzy i korporacje są za pozostaniem w Unii a niektóre zabezpieczają się przenosząc biura do Dublina, Paryża czy Amsterdamu

Gospodarka
Narazie ma się całkiem dobrze. Bezrobocie jest rekordowo niskie chociaż realne zarobki nie idą szybko w górę.

Politycy
Chyba się cieszą bo przez Brexit wyborcy nie gadają o niczym innym więc wiele spraw chowanych jest pod dywan.

Media
Dziennikarze pewnie z utęsknieniem czekają na atak terorystyczny lub afere w rodzinie królewskiej – no bo ile mozna pisac o jednym

Queen Elizabeth Work GIF - Find & Share on GIPHY

Co na to Królowa Elżbieta II?


Prawdopodobnie nie ma już siły rozkładać na części pierwsze tematu Brexitu ani kolejnych afer w rodzinie królewskiej.
Dlatego kilka dni temu zareagowała.

Queen Elizabeth Middle Finger GIF - Find & Share on GIPHY

Elżbieta II ogłosiła, że planuje sprawić sobie prezent na 95 urodziny i przejść „na emeryture”

Podsumowanie
Niezaleznie od poglądów Brexit wprowadził chaos.
Jedna z odpowiedzi referendalnych dostarczyła setek interpretacji i teorii..
Brexit jest na dzisiaj terminem nieścisłym, który ma szereg różnych zmiennych od przepływu ludzi, usług, walut po kwestie związane z granicą w Irlandii Północnej.
Jeśli w grudniowych wyborach zdecydowaną większość zdobędą konserwatyści pod wodzą Johnsona to jego wersja Brexitu powinna w końcu zostac zaakceptowana. Jednak nie będzie to opcja wyśniona przez radykalnych zwolenników odcięcia się od Unii.
Nie nam oceniać która wersją Brexitu jest dla Brytyjczyków najlepsze. Czas pokaże czy wiele lat po całym zamieszaniu Brytanią wciąż nazywana będzie Wielką czy niekoniecznie 😉

źródła:

https://www.theguardian.com/politics/2019/nov/04/no-10-blocks-russia-eu-referendum-report-until-after-election

https://www.dailymail.co.uk/news/article-5825129/Nigel-Farages-bankroller-met-Russian-envoy-three-times-hooked-Trumps-team.html

https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-46988529

https://www.dailymail.co.uk/news/article-7037651/Arron-Banks-spent-450k-Nigel-Farage-including-4-4m-home-Land-Rover-utility-bills.html

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Świat

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło do zamieszek. Zginęło co najmniej trzech policjantów.

Za wskazanie miejsca pobytu Guzmana, amerykański Departament Stanu wyznaczył nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów. Guzman już raz został zatrzymany, w 2019 roku, jednakże po wybuchu zamieszek na ogromną skalę, meksykański rząd zdecydował się wypuścić go na wolność. Teraz zatrzymano go ponownie

Aresztowania dokonano prawdopodobnie po to, aby pokazać, że meksykański rząd kontroluje sytuację w kraju. Timing jest tu istotny, gdyż za kilka dni na północnoamerykański szczyt polityczny, przyjadą do Meksyku, Joe Biden oraz Justin Trudeau.

Po zatrzymaniu swojego lidera, członkowie gangu sterroryzowali całą prowincję Sinaloa, podpalali samochody i tworzyli z nich blokady. Doszło do licznych starć z siłami bezpieczeństwa. Celem było odbicie Guzmana.

Wojskowe i policyjne posiłki w drodze do Sinaloi

Ostrzelano również lotnisko, w wyniku czego wstrzymano całkowicie ruch samolotów z Culiacan

Ostrzał z helikoptera, miejsc gdzie przebywają członkowie kartelu oraz oni sami, oczekujący na przybycie połączonych sił bezpieczeństwa do Sinaloi

I prawdopodobny efekt spotkania sił kartelu z wojskiem:

A tak wygląda Culiacan

Chyba najbardziej przerażające. Dzieci po stronie kartelu 😨

Według niepotwierdzonych jeszcze doniesień, kartel poniósł klęskę, a Guzmana udało się wywieźć z Sinaloi

Czytaj dalej

(Pop)Kultura

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem z nami!

Moment zdobycia tytułu

Futbol to religia. Wszyscy świętują.

Vibe w szatni 10/10

Tak było już przed meczem

A jak kogoś mecz złapał na lotnisku, no to co z tego? Tam też była strefa kibica

Cóż tu można więcej dodać. Tak wygląda szczęście absolutne

Czytaj dalej

Fin/Tech

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o takie „wspólne sankcje” chodziło

Holandia udzieliła 91 zwolnień z unijnych sankcji wobec Rosji. Z każdego ze zwolnień mogło skorzystać wiele podmiotów. Wyłączenie z sankcji sprawia, że dany podmiot nie musi się do nich w ogóle stosować.

Jak donosi holenderski dziennik RTL Nieuws, rząd Holandii za pośrednictwem swoich ministerstw, 91 razy wydawał specjalne zwolnienia z sankcji na rzecz Rosji. Poszczególne holenderski ministerstwa posiadają możliwość udzielania zwolnień z sankcji i dość szczodrze z tej opcji korzystają. I tak:

Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej wydało 34 zwolnienia dla statków pływających pod rosyjską banderą, pomimo unijnego zakazu dla wszystkich rosyjskich statków. Zwolnienia z sankcji dotyczyły transporty, m.in. żywności i aluminum.

Ministerstwo Handlu Zagranicznego udzieliło 18 zezwoleń na ominięcie sankcji. Minister Schreinemacher poinformował, że zrobiono to „ze względów humanitarnych” (cokolwiek to nie oznacza)

Siedziba Gazpromu. Fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo Klimatu i Energii przyznało 25 zwolnień, z których skorzystało ok. 150 wnioskodawców, posiadających kontrakty energetyczne ze spółką Gazprom Nederland, zależną od rosyjskiej spółki-matki. Jak podał minister Jetten, są to m.in. gminy, szkoły i zarządy wodociągów. Jednym z miast jest Haga. Siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Taki tam, zbieg okoliczności.

Europejskie spółki Gazpromu zostały przejęte przez rząd niemiecki i przyjęły nazwę SEFE Energy. Według niemieckich zarządców spółki, do Rosji nie trafiają żadne środki z tytułu tych umów.

Ministerstwo Finansów przyznało 13 zwolnień. Jak tłumaczy, chodzi o przypadki zamrożonych aktywów finansowych lub finansowanie towarów objętych sankcjami.

Ministerstw Spaw Zagranicznych udzieliło 1 zgody na pominięcie sankcji. Uzasadnienie brzmi: „stosunki dyplomatyczne” (nie do końca wiemy, co się za tym kryje).
Podano że mowa o rosyjskich instytucjach finansowych, która znalazły się na liście sankcyjnej – Sbierbank, WTB, VEB czy Gazprombank

Wszystkie ministerstwa nie chcą ujawnić szczegółów, traktując je jako „dane poufne i wrażliwe”. Nie podano ani nazw firm ani wartości transakcji objętych zwolnieniami ani nawet branż.

Sprawa trafia do Brukseli

Włoski europoseł Ligi Północnej, Marco Zanni, 28 października wystosował zapytanie poselskie do Komisji Europejskiej, domagając się odpowiedzi na charakter zwolnień oraz ich skutki gospodarcze. Poniżej treść zapytania:

Komisja Europejska dotychczas nie udzieliła odpowiedzi. Będziemy monitorować tę sprawę.

Komentarz Whap.info

Będzie krótko. Nie wiem jak Wam ale nam się wydaje, że chyba nie o to chodzi we wspólnych sankcjach, żeby pojedyncze kraje, potajemnie udzielały zwolnień 🙄

źródła:
RTL Nieuws, NL Times, Dutch News, Reuters
Zapytanie poselskie Marco Zanniego

Czytaj dalej
(Pop)Kultura2 miesiące temu

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i...

Świat3 miesiące temu

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło...

Whap.Info3 miesiące temu

Ceny energii w krajach Europy. Polska poniżej średniej

Zdjęcie tytułowe przedstawia wzrost cen energii producenckiej r/r do września 2022

(Pop)Kultura3 miesiące temu

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem...

Fin/Tech4 miesiące temu

Dziennikarz Matt Taibi ujawnia Twitter Files. Odc. 1: „Jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena”

„Pierwsza poprawka do Konstytucji (o wolności słowa) nie jest absolutna”, „To nie jest idealne narzędzie (do cenzurowania) ale jedyne jakie...

Ludzie4 miesiące temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech4 miesiące temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie4 miesiące temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

(Pop)Kultura4 miesiące temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat4 miesiące temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat4 miesiące temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Świat4 miesiące temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

Ekologia4 miesiące temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech4 miesiące temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia5 miesięcy temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech5 miesięcy temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska5 miesięcy temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...

Ludzie5 miesięcy temu

Widzisz pieszego? Przyjrzyj się jeszcze raz. To może uratować życie

Wczoraj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Odblasków Jak czytamy na stronie policja.pl: „Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane...

Ludzie5 miesięcy temu

Naukowcy dowodzą, że monarchinie rządziły agresywniej niż mężczyźni.

Kanadyjski psycholog z Harvardu Steven Pinker stwierdził kiedyś, że „prawie wszystkie wojny i ludobójstwa były sprawką mężczyzn”. Zdanie to wywołało...

Ludzie5 miesięcy temu

„Tradycja to jest coś ekstra” czyli dlaczego warto pielęgnować tradycję odwiedzania grobów we Wszystkich Świętych?

Coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej głosy, że to święto powinniśmy zmienić lub całkowicie o nim zapomnieć Dlaczego? Bo...