Świat

3 absurdy Brexitu i bałagan wokół nich czyli wszystko co chcesz wiedzieć o Brexicie

Imponującą bombę polityczną podłożyli sobie Brytyjczycy.
Jeśli narzekamy na polską politykę to chaos okołobrexitowy sprawił, że w porównaniu z Wyspami Brytyjskimi nasza scena polityczna wydaje sie być przewidywalna jak działanie szwajcarskiego zegarka. A więc zaczynamy.


3 (pozorne) absurdy Brexitu i zamieszanie wokół nich

  1. Jedno pytanie i 100 odpowiedzi w referendum
    Pytanie było proste „czy Wielka Brytania powinna pozostac czy wyjść z Unii Europejskiej?”
    I o ile zwolennicy pozostania w Unii mieli łatwe zadanie to osoby popierające wyjście z Unii niekoniecznie.
    Ze względów prawnych, ekonomicznych i politycznych można mnożyć opcje wyjścia z Unii więc również odpowiedzi.
    Wyjście z pozostawieniem wolnego przepływu osób z UE czy bez? z wolnym przepływem usług czy bez? z pozostaniem Irlandii Północnej w unii celnej czy wyłączeniem jej? A może wyjście bez umowy?
    Fakty na dzisiaj są takie, że czynników wpływających na ew umowe wyjścia jest tyle, że można przedstawić dzisiątki wariacji porozumienia. Sam parlament głosował już nad wersją przedstawioną przez premier May, Brexitem bez umowy i wersją Johnsona. Wszystkie odrzucił.
    To kreuje kolejny absurd polegający na tym, że dzisiaj nie wiadomo czy zwolennicy „miękkiego Brexitu” nie woleliby pozostania w UE zamiast złej umowy. W takiej sytuacji przy kolejnym referendum sympatycy pozostania w UE mogliby wygrać.
    Chyba, że część z nich zmęczona tematem Brexitu postanowiłaby głosować za definitywnym wyjściem. 😉

  2. Partie nie wyraziły swojego zdania.
    Przed referendum główne partie nie wyraziły swojego zdania.
    Zarówno Konserwatyści jak i Partia Pracy nie wyraziła się jasno w tym temacie i obie frakcje zostały podzielone wewnętrznie na dwa obozy.

    Lider opozycyjnej Partii Pracy do dzisiaj nie opowiedział się za żadną z opcji.
    To pozorny wynikający z faktu, że znaczna część okręgów gdzie rządzi „lewicowa” Partia Pracy zdominowana jest przez zwolenników Brexitu. Mimo, że jej liderzy prywatnie mogą popierać pozostanie w Unii to nie chcą oficjalnie wyrażać niepopularnego w swoim rejonie zdania.
    Jedynie najmniejsza frakcja parlamentarna tj Liberalni Demokraci jasno deklarowali chęć pozostania w UE.
    Oczywiście są też partie pozaparlementarne jak antyunijny UKIP niegdyś z charyzmatycznym Nigelem Farrage jednak … no właśnie są one pozaparlementarne więc ich wpływ jest mniejszy..
    No mniejszy z pozoru bo niektórzy Konserwatyści w obawie przed utratą głosów prawicowych na rzecz UKIP postanowili poprzeć Brexit.

  3. Brexit = więcej emigrantów z Afryki i Azji
    Duża część głosujących za Brexitem wybrała tą opcję z powodu napływu emigrantów z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
    Wiązali oni nadzieje nad przywróceniem kontroli nad przepływem osób. Osoby z innych kulturowo krajów nie zawsze były miło widziane w angielskim sąsiedztwie.
    Tymczasem wszystkie plany dotyczące podejścia do tematu emigracji po Brxicie przewidują większą otwartość na emigrantów spoza Unii.
    W planach obecnego i zapewne przyszłego premiera Johnsona mieszkający obecnie w Zjednoczonym Królestwie emigranci mieliby prawo pozostać na miejscu. Natomiast wszyscy nowo przybyli zostaliby oceniani wg systemu punktowego nagradzającego min za wykształcenie.
    System ten otwierałby Wielką Brytanię zdecydowanie bardziej na ludzi z innych krajów; blokując jednocześnie wolny przepływ ludzi z UE.
    Krytycy systemu kwestionują wartość dymplomów np z Afganistanu, który w systemie punktowym nie mógłby być preferowany wyżej niż dyplom z Holandii czy Polski.
    Ludzie biznesu różnie reagują na propozycje systemu punktowego – w końcu jak np zbudować wielkie osiedle jeśli system punktowy podobny do australijskiego wykluczy zwykłych robotników.
    O kwestiach kulturowych się nie wspomina. A to zaskoczenie. 😉




Jak widzicie wymienione wyżej paradoksy przy bliższym przyjrzeniu się problemowi wydają się być mniej absurdalne.
Tak jak wszystko co dzieje i działo się wokół Brexitu. A działo i dzieje się sporo.

Rosyjskie wpływy na Brexit

Niby są ale jakby ich nie było.
Jeden z głownych sponsorów kampanii na rzecz Brexitu Aaron Banks przyjaźniący się z Nigelem Farragem w czasie kampanii co najmniej 3 razy spotykał się z ambasadorem Rosji w Londynie i prowadził korespondencje z pracownikami ambasady.
Rok przed referendum były premier (Cameron) i obecny (Johnson) pogrywali sobie w tenisa z żoną byłego ministra finansów Rosji a były parter w judo Putina jakoś wpółsponsorował pewną imprezę charystatywną konserwatysów w 2013 roku.
Do dzisiaj premier Johnson nie zdecydował się ujawnić specjalnego rządowego raportu na temat rosyjskich wpływów na Brexit.

Jedność kraju
Szkoci głosowali za pozostaniem w Unii a ich partia nacjonalistyczna ma teraz argument za ponownym referendum ws niepodległości Szkocji.
W Londynie częśc zwolenników pozostania w Unii po referendum w internetach ogranizowała abstrakcyjną kampanię na rzecz niepodległości Londynu, ale tą w porównaniu z realną siłą w Szkocji na serio traktować nie możemy.
Irlandia Północna chyba najchętniej dzisiaj pozostałaby w Unii bo niektóre propozycje z umów dot Brexitu zagrażałyby Porozumieniom Wielkopiątkowym i mogłoby w przyszłości spowodować chaos w Irlandii Północnej. Ale o tym poniżej.

Irlandia Północna

Irlandia Północna połóżona jest na wypie o nazwie Irlandia jednak prawnie jest częścią Zjednoczonego Królestwa a nie Republiki Irlandii.
Konflikt między chcącymi przyłączyć Irlandię Północną do Republiki Irlandii katolikami a unionistami chcącymi pozostawienia tych terenów pod panowaniem Wielkiej Brytanii nazywany był the Troubles.
W jego efekcie przez 40 lat zginęło przeszło 3500 osób a zamachy terrorystyczne miały miejsce zarówno w Irlandii jak i w różnych punktach Wielkiej Brytanii
Skończył się tzw Porozumieniem Wielkopiątkowym w którym min zagwarantowano, że Irlandia Północna jest integralną częścią Wielkiej Brytanii.
Brak granic między Irlandią Północną a Irlandią nie był ściśle zawarty w tym konkretnym porozumieniu jednak wprowadzenie tzw twardej granicy mogłoby być punktem zapalnym do ponownego rozpalenia konfliktu.
Tymczasem w wypadku wystąpienia Wielkiej Brytanii z unii celnej taka granica wydawałaby się nieunikniona.
Podsumowując
– wprowadzając granicę rząd brytyjski naraziłby się katolikom z Północy i Republice Irlandii
– natomiast nie znosząc granic i nadając specjalny status Irlandii Północnej „zdradziłby” brytyjskich lojalistów z tego rejonu w sensie prawnym pozbawiając ich równych praw z pozostałymi członkami Królestwa

Oczywiście to potężne uproszczenie bardzo skomplikowanego prawnie i historycznie tematu.
Na dzień dzisiejszy propozycja premiera Johnsona bliższa jest tej drugiej opcji czyli „zdradzie” protestanckich Unionistów, którzy zresztą odłączyli się przez to od sojuszu z Partią Konserwatywną.
Proponuje on brak granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną wprowadzając obowiązkowe elektroniczne deklaracje celne, więc w teorii granica między Irlandiami zaczęłaby funkcjonować.
W praktyce chciałby jednak stworzenia punktu na kształt granicy między „głowną” częścią wielkiej Brytanii a Irlandią Północną co oczywiście nie podoba się protestantom z Północy.

Reszta świata a Brexit

Putin dawno otworzył szampana bo Unia Europejska jest mu nie na ręke.
Trump kusi Brytyjczyków korzystnymi umowami handlowymi w przyszłości i cieszy się ze słabnącej Unii.
Co rusz pojawiają się plotki o amerykanskim projekcie stworzenia z Wielkiej Brytanii kraju o najniższych podatkach korporacyjnych w Europie.
Tylko, że na to nie godzą się już pozostali głowni gracze w Unii więc scenariusz ten mógłby być zrealizowany tylko przy brexicie bez umowy,

Ludzie
Są wkur**ni.
Zwolennicy pozostania w Unii bo przegrali.
Zwollennicy Brexitu bez umowy bo kolejne rządy ciągle negocjują.
Zwolennicy Brexitu z umową częściowo zostali zwollennikami pozostania w Unii po tym jak zobaczyli warunki umowy, innym nie podobają się poszczególne punkty umowy wyjścia.
Nie interesujący się Brexitem bo przez ciągłe gadanie o Brexicie nie mówi się o ważnych sprawach dla zwykłych ludzi jak przestępczość czy służba zdrowia.

Biznesy
Zależy kto i jakie robi.
Farmerzy zacierają ręce bo ich produkty będą droższe, bankierzy i korporacje są za pozostaniem w Unii a niektóre zabezpieczają się przenosząc biura do Dublina, Paryża czy Amsterdamu

Gospodarka
Narazie ma się całkiem dobrze. Bezrobocie jest rekordowo niskie chociaż realne zarobki nie idą szybko w górę.

Politycy
Chyba się cieszą bo przez Brexit wyborcy nie gadają o niczym innym więc wiele spraw chowanych jest pod dywan.

Media
Dziennikarze pewnie z utęsknieniem czekają na atak terorystyczny lub afere w rodzinie królewskiej – no bo ile mozna pisac o jednym

Co na to Królowa Elżbieta II?


Prawdopodobnie nie ma już siły rozkładać na części pierwsze tematu Brexitu ani kolejnych afer w rodzinie królewskiej.
Dlatego kilka dni temu zareagowała.


Elżbieta II ogłosiła, że planuje sprawić sobie prezent na 95 urodziny i przejść „na emeryture”

Podsumowanie
Niezaleznie od poglądów Brexit wprowadził chaos.
Jedna z odpowiedzi referendalnych dostarczyła setek interpretacji i teorii..
Brexit jest na dzisiaj terminem nieścisłym, który ma szereg różnych zmiennych od przepływu ludzi, usług, walut po kwestie związane z granicą w Irlandii Północnej.
Jeśli w grudniowych wyborach zdecydowaną większość zdobędą konserwatyści pod wodzą Johnsona to jego wersja Brexitu powinna w końcu zostac zaakceptowana. Jednak nie będzie to opcja wyśniona przez radykalnych zwolenników odcięcia się od Unii.
Nie nam oceniać która wersją Brexitu jest dla Brytyjczyków najlepsze. Czas pokaże czy wiele lat po całym zamieszaniu Brytanią wciąż nazywana będzie Wielką czy niekoniecznie 😉

źródła:

https://www.theguardian.com/politics/2019/nov/04/no-10-blocks-russia-eu-referendum-report-until-after-election

https://www.dailymail.co.uk/news/article-5825129/Nigel-Farages-bankroller-met-Russian-envoy-three-times-hooked-Trumps-team.html

https://www.bbc.com/news/uk-northern-ireland-46988529

https://www.dailymail.co.uk/news/article-7037651/Arron-Banks-spent-450k-Nigel-Farage-including-4-4m-home-Land-Rover-utility-bills.html

Exit mobile version