Skontaktuj się z nami

Whap.Info

Elitarni samobójcy Rosji

Whap.info o seryjnych samobójstwach w Rosji od lutego 22

Specyfika Rosji polega na tym, że żyjąc na szczycie zupełnie niespodziewanie możesz spaść na dno lub niżej. 

Wojna oprócz generowania napięć na szczytach rosyjskiej elity powoduje całkiem niemałą liczbę dziwnych wypadków i chorób w jej gronie. 

Piszemy o tych co upadli niżej niż na dno.

Podsumowaliśmy ciekawsze przypadki:

start/eskalacja wojny – 3 miesiące eskalacji dziwnych śmierci

Od końcówki stycznia do końca kwietnia 2022 roku życie traci aż 8 topowych postaci rosyjskiego biznesu z czego aż 6(!) było związanych z sektorem energetycznym


– pierwszy był dyrektor transportu  Leonid Shulman z Gazprom Invest, który tuż przed wybuchem wojny tj 31 stycznia zostaje znaleziony w swojej wiejskie chatce pod Leningradem. Wg śledczych popełnia samobójstwo. 

W ciągu dwóch dni dwóch rosyjskich biznesmenów traci życie wraz ze swoimi rodzinami


– 18 kwietnia byly wiceprezydent Gazprombanku Vladislav Avayev zostaje znaleziony martwy wraz z zona i córka w swoim apartamencie w Moskwie. Prokuratura prowadzi śledztwo pod katem morderstwa i samobójstwa. 


– dzień później dyrektor wykonawczy Navateku spółki zależnej Gazpromu Sergey Protosenya – zostaje znaleziony w swojej willi w Lloret de Mar. Ciała żony i córki leżały tuż obok. Protosenya zostaje znaleziony powieszony a żona i córka tracą życie w skutek ran kłutych. Zakrwawiony nóż i siekiera zostają znalezione tuż obok.

Wśród „samobójców” są też osoby dużo szerzej powiązane z sektorem energetycznym mogące posiadać różne informacje niejawne.– Andriej Kurkovski zarządzający ośrodkiem wypoczynkowym Gazpromu Krasnaya Polana w pierwszy dzień maja 2022 spada z klifu w Soczi.

– osiem dni później w niemniej ciekawym miejscu przestaje bić serce Alexandra Subotina – członka rady nadzorczej Łukoilu. Zostaje on znaleziony w piwnicy jamajskiego szamana w Moskwie. Według śledczych akcja serca zostaje zastopowana w czasie szamańskiego rytuału i zatrucia substancjami narkotycznymi.

– 1 września 2022 roku z 6 pietra moskiewskiego szpitala klinicznego pietra spada Ravil Maganov – były szef Łukoila.

Ravil Maganov źródło wikimedia commons

* Koniec grudnia 2022 roku – zabojcze urodziny
Rosyjski “krol kielbasy” prywatnie krytyczny wobec wojny z Ukraina Pavel Antonow wyjeźdża na wakacje do Indii świetowac swoje urodziny. Milioner który wcześniej nazywał atak Rosji terrorem (po czym skasował wpisy) “popełnia samobojstwo” dwa dni po swoich urodzinach wyskakujac z 3 pietra swojego hotelu.
Dodajmy dwa dni po urodzinach na ktorych …Vladimir Budanov bedący jego przyjacielem umiera na nagły atak serca. Doktor w badaniu stwierdza, ze Budanov mial wczesniej problemy z sercem a w jego organizmie stwierdzono znaczne ilosci alkoholu. 

*4 grudnia 2022 – “odwiedz przyjaciela, dobrze ci zrobi – mowili”

50 letni miliarder Dymitry Zelenov niepotrzebnie posłuchal tej rady i udał się odwiedzić przyjaciela we Francji. Zdrowy 50 latek w czasie obiadu zle sie poczul, wstal od stolu i kilka chwil pozniej spadl ze schodów. Francuzkie sledztwo jest dalej w toku.

Do kwietnia 2023 roku naliczyliśmy 32 dziwne przypadki przedwczesnych śmierci i lista jest ciągle auaktualniania.

Chcielibyście żyć jak oligarchowie ale w ciągłej niepewności czy wolicie swoje spokojne życie. Dajcie znać w komentarzach.

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Czytaj dalej

Whap.Info

Ceny energii w krajach Europy. Polska poniżej średniej

Zdjęcie tytułowe przedstawia wzrost cen energii producenckiej r/r do września 2022

Rok 2022 w energetyce zapamiętamy jako rok szalonych wzrostów cen energii na całym świecie. Jakie były przyczyny? Jak bardzo zmieniły się ceny w poszczególnych krajach? I jaki miało to wpływ na Polskę? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć

Zacząć wypadałoby od pytania – Dlaczego tak właściwie, te ceny rosły? Odpowiedź „bo wojna na Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję” wydaje się być oczywista ale pamiętajmy, że sankcję nałożono na gaz, z którego Europa jako całość, produkuje energię w mniej niż 20%, a niektóre kraje nie korzystają z gazu, jako surowca, w ogóle!

Sankcje nie miały przecież żadnego wpływu na produkcję energii uzyskiwanej z atomu, odnawialnych źródeł, zaś na energię z węgla – stosunkowo niewielki.

W tym miejscu, musimy namówić Was do zapozniania się z mechanizmem systemu cen krańcowych, inaczej Merit Order.

Uzbrojonych w tę wiedzę, zapraszamy do dalszej lektury 🧐

Najdrożej było pod koniec wakacji

Wykres poniżej prezentuje ceny producentów energii, w wybranych krajach. Widać na nim, że duże wzrosty zaczęły się już jesienią 2021 roku, prawie pół roku przed wybuchem wojny. Rekordy osiągnęły w grudniu 21′. I już w tym grudniu 2021, koszty produkcji były wyższe, niż np. w maju czy październiku 2022.

Zaskoczenie? Będzie jeszcze kilka

źródło: https://ember-climate.org/data/data-tools/europe-power-prices/

Dla zróżnicowania producenckiego oraz geograficznego, do porównania wzięliśmy „atomowe” Francję i Słowację, „gazowe” Włochy, „łupkową” Estonię, „zmiksowane” Niemcy, „zieloną” Norwegię i „węglową” Polskę.

Interesujące jest to, że Polska na tym wykresie, w zasadzie przez cały czas, wypada poniżej średniej. I to, pomimo mechanizmu opłat ETS, który najbardziej ciąży, właśnie na naszym, opartym na energetyce węglowej, kraju.

Jak widać, największe koszty produkcji energii w krajach całej Europy, odnotowaliśmy w okolicach sierpnia i września, zaś tzw. miks energetyczny, nie miał większego wpływu na te ceny i wzrosty nie ominęły nawet opartej w całości na OZE Norwegii, jak i Francji, która z atomu czerpie 70%, z OZE 22%, a z gazu zaledwie 6% swojej energii.

Wzrosty wrześniowe sięgające po kilkaset procent kwoty, jaką płacono za prąd jeszcze rok/dwa lata wcześniej, przełożyły się w taki oto sposób na udział tych kosztów w PKB poszczególnych krajów.

Horrendalne skoki z 1-2% na 10-12% wartości Produktu Krajowego Brutto, musiały spędzać sen z powiek niejednemu ministrowi finansów w Europie.

Cena producencka, a cena końcowa dla odbiorcy

Kolejna mapa przedstawia procentowy wzrost kosztów produkcji energii elektrycznej przez krajowych producentów, na przestrzeni roku, w okresie czerwiec 2021- czerwiec 2022

Polska plasowała się na 18 miejscu, ze wzrostem 66,7%. Liderem była wówczas Dania, z wynikiem 185,8%. Drogo było również w Rumunii, Holandii, Estonii czy Hiszpanii. Najtaniej w Luksemburgu, Macedonii, Serbii i Szwajcarii.

Ale dlaczego wykres pokazuje czerwiec 2022? Bo za listopad jeszcze nie mamy pełnych danych, a to właśnie za okres czerwcowy, mamy też dane, jakie podał Eurostat, dotyczące odbiorców końcowych, czyli nas wszystkich.

Na pierwszy rzut oka – O CO TU CHODZI? W kilku przypadkach inne procenty, inne wzrosty, gdzieniegdzie nawet spadki. Z wyjaśnieniem spieszy Eurostat. Jak czytamy, w Holandii, Słowenii i Polsce wprowadzono rządowe subsydia cen energii dla domostw, zaś na Węgrzech ceny są regulowane.

Niestety Eurostat nie podał danych za drugie półrocze. Być może dlatego, że jeszcze się nie zakończyło 😉 Ale z pewnością będzie to bardzo ciekawa statystyka, gdyż środki dla gospodarstw domowych i walkę z kryzysem energetycznym, przekazały praktycznie wszystkie kraje Europy. Najwięcej przekazały Niemcy (264 mld Euro), Wielka Brytania (97 mld Euro), Francja (72 mld) oraz Holandia (45 mld). Polskie wsparcie wyniosło ok. 12,5 mld Euro i jest to siódmy wynik spośród 28 krajów.

Co dalej?

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze raz wykresowi, który pokazaliśmy na początku. Tym razem w ujęciu nieco bardziej szczegółowym, za sam rok 2022

https://ember-climate.org/data/data-tools/europe-power-prices/

Oprócz abstrakcyjnej, z punktu widzenia założeń całego systemu energetycznego, sytuacji, gdzie Norwegia i jej OZE mają droższą energię, niż paląca węglem Polska, możemy na nim zaobserwować, że po wyhamowaniu cen w październiku, mamy do czynienia z ponownymi wzrostami w grudniu. Przed nami naprawdę ciężka zima 🥶
Zaś rządy europejskich krajów czeka trudne zadanie do wykonania.

źródła:
https://ember-climate.org/data/data-tools/europe-power-prices/
https://ec.europa.eu/eurostat/

Czytaj dalej

Ekologia

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Wyobraź sobie sklep z owocami. Wszystkie kosztują tyle samo. Jabłko, banan, truskawki czy durian (wg Google najdroższy owoc świata) – cena identyczna. Jak ją ustalić? To proste. Każdy owoc kosztuje nie tyle, ile chce za niego producent. Nie liczymy też średniej. Każdy kosztuje tyle, ile najdroższy durian, czyli jakieś 190 tys. złotych. Absurd? Witajcie w świecie cen energii elektrycznej.

Głośny jest obecnie temat cen energii elektrycznej. Wystarczy spojrzeć, jak kształtowały się ceny energii w Europie od początku XXI wieku.

Obecny skok jest ogromny i bezprecedensowy. Ceny energii przez ostatnią dekadę kształtowały się na poziomie 10€ – 50€, by wystrzelić w tym roku do rekordowych poziomów dziennych dochodzących nawet do 800 Euro za Megawatogodzinę (rekord dla Polski to blisko 400€).
Z czego to wynika?

System cen krańcowych Merit Order

O merit order można poczytać na Wikipedii. Jest tam, np. o taki wzór:

Ok, to może spróbujmy inaczej 😅 W uproszczeniu, Merit order zakłada załączanie do systemu, producentów energii od najtańszych do najdroższych.

Ceny energii produkowanej z odnawialnych źródeł, węgla, atomu czy gazu są oczywiście różne. Merit order wprowadzono po to, by obniżyć koszty produkcji, a przede wszystkim, aby promować najczystsze źródła energii. Najtańsze są oczywiście OZE: słońce i wiatr. Później hydroelektrownie. Następny w kolejności jest atom. Na samym końcu do systemu załączane są źródła „brudne” czyli gaz, węgiel, ropa.

Promowanie OZE i taniej energii, przez kaskadowe podłączanie źródeł od najczystszych. Szczytna idea. Co tu może się nie udać?

Aby zmusić, aby skłonić poszczególne państwa do inwestycji w OZE, wymyślono dwa mechanizmy. Pierwszy to ETS, czyli słynne opłaty za emisję CO2 (o nim innym razem). Drugi to właśnie system cen krańcowych. O co chodzi? To dobry moment aby wrócić do wstępu i przeczytać jeszcze raz o sklepie z owocami i zapamiętać zdanie:

Cenę końcową ustala najdroższy składnik.

Na grafice wygląda to tak:

Niezależnie od cen produkcji energii z OZE, atomu czy węgla, cena końcowa dla odbiorcy, wynosi tyle, ile koszt produkcji energii z najdroższego źródła. Dziś jest to gaz.

Dlaczego tak to skonstruowano? Po to aby poszczególne kraje, dążyły do eliminacji drogiej energii pozyskiwanej z surowców (przede wszystkim węgla, który jest drogi również z powodu systemu ETS) i opłacalne było, dla nich, inwestowanie w OZE.

Jak to działa w praktyce

Jak już wspomnieliśmy, cenę końcową ustala najdroższy element systemu. A który to jest, ten najdroższy? A to już zależy i to od bardzo wielu czynników. W teorii najdroższym, w danej chwili, może być… każdy producent (no może poza wiatrem i słońcem). Zmienia się to w zależności od warunków atmosferycznych, od cen surowców, od tego czy akurat nie ma sankcji i nie wybuchła jakaś rura z gazem pod Bałtykiem, a nawet… od pory dnia (!). Wyjaśnimy to na przykładach.

Zwiększenie udziału tańszych producentów

Zwiększamy udział tanich źródeł, więc później do systemu wchodzą drożsi producenci i przesuwamy cały wykres w prawo. W tym wypadku, udało się zaspokoić ten sam popyt, bez potrzeby uruchamiania gazu.

Przede wszystkim chodzi tu o promocję OZE ale de facto, zwiększenie udziału atomu czy węgla, odniosłoby ten sam skutek. Stąd też pojawiły się dopłaty za emisję CO2, aby wszyscy inwestujący w tańszą energię, szli w stronę odnawialnych źródeł.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię

Zmniejszając zapotrzebowanie, przesuwamy pionową czerwoną linię w lewo. Możemy wóczas dojść do sytuacji, gdy „brudne źródła” przestaną być potrzebne i wypadną z systemu. Tym samym, cena końcowa energii spadnie, choć ceny produkcji z poszczególnych źródeł, nie uległy zmianie. Oczywiście, działa to również w drugą stronę.

Zatem, stwierdzenie „oszczędzając energię, obniżasz jej cenę”, choć brzmi nad wyraz abstrakcyjnie, jest… prawdziwe! Pozornie wydaje się to nie mieć żadnego związku ale w systemie cen krańcowych, tak to funkcjonuje. Co więcej, ceny energii w ciągu doby, zmieniają się, m.in. właśnie z powodu różnego popytu!

Zmiana ceny produkcji najdroższego składnika systemu

Kolejny przypadek to, przy zachowaniu średniego zużycia, zmiana ceny produkcji tego najdroższego, cenotwórczego czynnika. Wtedy, niezależnie od działań innych producentów, cena końcowa energii rośnie i w zasadzie nikt nie ma to wpływu.

Na naszym wykresie, celowo obniżyliśmy ceny produkcji wszystkich pozostałych źródeł. Widzimy teraz, że choć zdecydowana większość producentów energii, obniżyła swoje koszty i cena energii z innych źródeł potaniała, to cena dla odbiorcy końcowego… wzrosła!
Jedyną przyczyną, jest wzrost cen najdroższego elementu systemu cen krańcowych.

Z tym ostatnim przypadkiem, mamy do czynienia obecnie. Horrendalnie wysokie ceny gazu, przekładają się na wysokie ceny energii elektrycznej w całej Europie.

Jak często zmienia się cena energii?

Jak widać na powyższych przykładach, na cenę wpływ ma kilka czynników, z których każdy ma miejsce, nieustannie. Wszak, ciągle zmieniają się warunki atmosferyczne, w ciągu doby kilkukrotnie zwiększa się zapotrzebowanie na prąd, zaś na rynkach, bez przerwy zmieniają się ceny surowców. Wszystkie te rzeczy, mają wpływ na końcową cenę energii. I wszystkie powodują, że jej cena ostateczna, zmienia się cały czas, a wahania mogą sięgać, nawet kilkuset procent.

Czy Merit Order zdaje egzamin?

Ktoś mógłby powiedzieć, że Merit Order działałby sprawnie, gdyby nie nadzwyczajna sytuacja, jaką jest wojna na Ukrainie. No ale ktoś inny mógłby wtedy odpowiedzieć „hej, ale ta nadzwyczajna sytuacja jednak się wydarzyła”.

Przyjrzyjmy się zatem wykresowi średniej dobowej ceny energii elektrycznej w krajach UE, za ostatnie trzy miesiące. Celowo wybraliśmy trzy kraje, które najlepiej zobrazują mechanizmy. Opartą na węglu Polskę, bazującą wyłącznie na energii odnawialnej Norwegię oraz miksujące wszystkie rodzaje źródeł energii, a jednocześnie najbardziej uzależnione od gazu, Niemcy.

źródło: https://ember-climate.org/data/data-tools/europe-power-prices/

👉 Widać, że niemieckie uzależnienie od gazu boli i powoduje też największe wahania cen.

👉 Widać, że ETS podbija cenę produkowanej z węgla, energii w Polsce. Idąc dalej, można też wywnioskować, że energii po prostu produkujemy zbyt mało, bo jesteśmy narażeni na zmiany cen surowców.

👉 I widać też, że norweskie odnawialne źródła, choć dają największą stabilizację cen, to mimo wszystko nie zawsze są tańsze, niż polska energetyka węglowa, co wydaje się nie mieć kompletnie sensu

Próbując odpowiedzieć na pytanie „Czy merit order sprawdza się w praktyce” i zauważając, że Norwegia nie ma znacząco odbiegającej ceny energii od polskiej, nasuwa się wniosek, że, no tak niekoniecznie 🤷‍♂️

Zamiast podsumowania czyli internetowe mapki cen energii

Jak już wiecie, ceny energii zmieniają się stale i potrafią w przeciągu jednego dnia zmieniać wartość końcową nawet dwukrotnie. Wielu z Was prawdopodobnie nie raz widziało w sieci, mapki cen energii. Pokazują je najczęściej politycy lub zwolennicy największych partii, którzy chcą udowodnić jakąś swoją tezę. Ci prorządowi, wrzucają mapki, gdzie Polska jest zieloną wyspą Europy, ci opozycyjni, dzień później pomstują, że jesteśmy wśród najdroższych. A z czego to wynika? Wystarczy że wiatr wieje mocniej, węgiel potaniał, ktoś zrobił screena o 5 rano, a ktoś inny w szczycie o 20 wieczorem. Poniżej typowy przykład przerzucania się mapkami, pochodzącymi z tego samego źródła, ale z różnych dni.
Po lewej Europejska Partia Ludowa i Platforma, po prawej poseł PiS 😅

screeny: Twitter

Czy ci ludzie, znają opisane wyżej mechanizmy? Tego nie wiemy. Ale wiemy, że możecie im pomóc je zrozumieć i następnym razem, po prostu, wyślijcie im nasz artykuł 🙂

Dzięki!

UPDATE!

Kilka osób pytało o słynne marże spółek energetycznych. No i hmm… wychodzi na to, że są one kompletnie niezależne od tych firm 😅 No bo tak:

  • cena zależy od najwyższego składnika
  • ten składnik to gaz i jego cena rośnie w wyniku wojny
  • rośnie cena końcowa od wszystkich pozostałych producentów, przy nie zmienionych kosztach
  • zysk (marża) jest od nich w ogóle niezależna

No powiemy Wam, że też byśmy tak chcieli!

Swoją drogą, można tu pokusić się o taki fikołek. Wiemy że spółki energetyczne zapowiedziały przeznaczenie części nadwyżek na inwestycje w OZE. Zatem czy prawdziwe będzie zdanie: „Putin wywołując wojnę, doprowadził do wzrostu cen gazu, co przełożyło się na zyski wszystkich spółek energetycznych w Europie. A co z kolei przełożyło się na zwiększenie nakładów na OZE i odejście od gazu” ? 🤣

Czytaj dalej

Ekologia

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Zdjęcie: Arctic Sunrise Greenpeace Rijeka 14042013 2 roberta f.jpg, Wikimedia Commons

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem?

Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie protestuje w Zatoce Gdańskiej, domagając się od Polski ogłoszenia planu rezygnacji z węgla do 2030 roku. Działacze zablokowali rozładunek węgla, rozbili też namiot na portowym dźwigu i postanowili okupować teren portu, motywując te działania troską o środowisko.

Okazało się, że zatrzymali transport… antracytu dla polskiego hutnictwa. Straty w przestoju pracy portu szacowane są na co najmniej 500 tys. zł.

Ok. Wiemy już że Greenpeace protestuje, czasem się pomyli ale generalnie to chce dobrze. Sprawdźmy czy tych chęci zawsze wystarcza.

Wycinka drzew

Puszcza Białowieska

Katarzyna Jagiełło, Greenpeace:
Wycinka nie była uzasadniona ze względów przyrodniczych. Kornik jest częścią puszczańskiego ekosystemu, kształtuje Puszczę od tysięcy lat.

Las w Bawarii

Katarzyna Jagiełło, Greenpeace:
W zagrożonych gradacją kornika lasach gospodarczych można stosować wycinkę, szczególnie gdy ich wartość przyrodnicza nie jest duża.

wycinka drzew w Puszczy
Źródło: Flickr.com

W Niemczech można, bo kornik zjada. W Polsce nie można, bo kornik zjada ?

Maj 2018, awaria przepompowni ścieków w Gdańsku

W maju ub. roku doszło do awarii przepompowni ścieków Ołowianka, odbierającej 60% nieczystości z Gdańska. Bezpośrednio do Motławy zrzucano 2,3 tys. metrów sześciennych ścieków na godzinę, co stanowiło 5% aktualnego przepływu w rzece.

Stanowisko Greenpeace: Biorąc pod uwagę, że są to ścieki komunalne, a nie zanieczyszczenia chemiczne, które na trwałe mogłyby pozostać w środowisku, jest duża szansa, że nie dojdzie do trwałych zniszczeń środowiska naturalnego. Środowisko naturalne powinno sobie poradzić. Liczymy na to, że urząd miasta potraktuje ten incydent jako poważną lekcję na przyszłość

Nie protestujemy. Środowisko naturalne powinno sobie poradzić ?

Lipiec 2018, budowa zamku w Puszczy Noteckiej

W lipcu 2018 w mediach rozpoczęła pojawiać się sprawa budowy zamku w Puszczy Noteckiej, w obszarze chronionym Natura 2000. Usypano sztuczną wyspę, zmieniono wygląd zbiornika wodnego.

Stanowisko Greenpeace: To nie jest pierwsza tego typu sytuacja, takich przypadków jest wiele. To, co w tej sytuacji bulwersuje, to pozwolenie RDOŚ na tę inwestycję. My sami dowiedzieliśmy się o budowie z mediów. (..) Nie można pozwalać na „państwo z dykty”, które nie ma mechanizmów kontroli. Pytanie w tej sytuacji powinno brzmieć: gdzie było państwo?

Nie protestujemy, gdzie było państwo? ?

Sierpień 2019, awaria oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie

W sierpniu doszło do awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie, w wyniku której prosto do Wisły przedostawało się 3 tys. litrów ścieków na sekundę, przez okres ponad dwóch tygodni. Odnotowano czasowe przekroczenie norm dla bakterii E.Coli nawet w Zatoce Gdańskiej, gdzie Sanepid zalecał unikanie kontaktu z wodą

Stanowisko Greenpeace: Spowodowany awarią oczyszczalni ścieków Czajka zrzut ścieków z lewobrzeżnej Warszawy bezpośrednio do Wisły jest sytuacją, którą należy dokładnie monitorować (..) Taki monitoring jest obecnie prowadzony przez odpowiednie upoważnione do tego instytucje samorządowe i centralne. (..) Jednocześnie jesteśmy zdziwieni tym, jak instrumentalnie do awarii oczyszczalni ścieków Czajka podchodzą niektórzy politycy.

W związku z tym, że w tamtych sprawach politycy milczą, wydaje się, że ich zachowanie i słowa wobec awarii Czajki wydają się być cyniczną rozgrywką polityczną, która nie ma nic wspólnego z troską o wspólne dobro. 

– czytamy dalej na Greenpeace.org

I ten ostatni, wytłuszczony fragment niech służy za podsumowanie niniejszego artykułu ?

PS. Albo jeszcze to na koniec. Patrick Moore, jeden z pierwszych aktywistów Greenpeace w latach 70-tych i 80-tych, opowiada o tym dlaczego opuścił organizację

Źródła:
https://www.gospodarkamorska.pl/Rybolowstwo/greenpeace:-srodowisko-naturalne-powinno-sobie-poradzic-ze-skutkami-awarii-przepompowni–.html
https://www.tvp.info/37215971/tysiace-litrow-sciekow-w-motlawie-naprawa-przepompowni-trwa
https://www.greenpeace.org/poland/komentarze/3547/komentarz-w-sprawie-awarii-w-oczyszczalni-sciekow-czajka/
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23659684,zamek-w-puszczy-noteckiej-ekolodzy-odbijaja-pileczke-winny.html
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/greenpeace-wycinka-w-bawarii-jest-uzasadniona/3jv1njr

Czytaj dalej
(Pop)Kultura4 tygodnie temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat1 rok temu

Francja – światowa potęga czy kolos na glinianych nogach?

Czyli mała prowokacja whap.info Trudno szukać w Polsce drugiego kraju starej UE który miałby tyle negatywnego PR w naszych mediach...

Whap.Info1 rok temu

Elitarni samobójcy Rosji

Whap.info o seryjnych samobójstwach w Rosji od lutego 22 Specyfika Rosji polega na tym, że żyjąc na szczycie zupełnie niespodziewanie...

Ludzie1 rok temu

Jak wygląda Lwów w kwietniu 2023

Do Lwowa wybraliśmy się w ramach wsparcia, dla jednej z akcji pomocowych, a przy okazji sprawdziliśmy jak to miasto funkcjonuje...

(Pop)Kultura1 rok temu

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i...

Świat2 lata temu

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło...

Whap.Info2 lata temu

Ceny energii w krajach Europy. Polska poniżej średniej

Zdjęcie tytułowe przedstawia wzrost cen energii producenckiej r/r do września 2022

Świat2 lata temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

(Pop)Kultura2 lata temu

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem...

Fin/Tech2 lata temu

Dziennikarz Matt Taibi ujawnia Twitter Files. Odc. 1: „Jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena”

„Pierwsza poprawka do Konstytucji (o wolności słowa) nie jest absolutna”, „To nie jest idealne narzędzie (do cenzurowania) ale jedyne jakie...

Ludzie2 lata temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech2 lata temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie2 lata temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

Świat2 lata temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat2 lata temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Ekologia2 lata temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech2 lata temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia2 lata temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech2 lata temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska2 lata temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...