Skontaktuj się z nami

Świat

10 najbogatszych monarchów świata

Fot. Windsor / Wikimedia Commons

Realna polityczna władza, pieniądze i majątek nie zawsze idą w parze.

Podobnie jak majątki monarchów i realne dochody ich poddanych.

Zresztą oceńcie sami:

1. Król Tajlandii Rama X lub w innej wersji Maha Vajiralongkorn – 44 miliardy dolarów

King Rama X Maha Vajiralongkorn źródło:wikimedia

Od lat tajska rodzina królewska znajduje się na podium rankingu. Maha Vajiralongkorn przejął władzę i majątek po zmarłym ojcu w 2016 roku. Ojciec siódemki dzieci i wielki fan kolarstwa oficjalnie włada niemal 70 milionami poddanych.

Niestety majątek króla nie idzie w parze z dobrobytem Tajów. Ten popularny wśród turystów kraj mimo wzrostu gospodarczego ciągle boryka się z dużymi nierównościami, prostytucją i drobną przestępczością.

Mimo najbogatszego monarchy, w rankingu Human Development Index z 2018 roku, Tajlandia jako kraj znalazła się dopiero na 83 miejscu.

2. Sułtan Brunei, Hassanal Bolkiah – 28 miliardów $

źródło: bylismytam.pl

Drugi najbogatszy monarcha świata zarządza miniaturową Islamską Monarchią Absolutną, położoną między borneańskimi stanami Malezji. Kontrowersje budzi zarówno zarządzanie jego majątkiem jak i państwem.

Kto bogatemu zabroni? Bogatemu z władzą nikt. Kiedy Sułtan zapragnął zbudować swoją rezydencje – zbudował pałac z niemal 2 tysiącami pokoi, w którym mógłby pomieścić 1/4 mieszkańców swojego państwa.

Brunei źrodłow:wikipedia

Kiedy w latach 90 spodobała mu się Miss USA, „sprowadził” ją do swojego kraju i uczynił z niej przez miesiąc seksualną niewolnicą. Tak przynajmniej twierdziła w pozwie sądowym sama zainteresowana, Shannon LaRhea Marketic.

Oprócz pięknych kobiet Sułtan, kocha również unikatowe i drogie auta. Plotki głoszą, że może ich mieć nawet 5 tysięcy. Miłość do aut i kobiet nie przekłada się jednak u Sułtana do tolerancji dla kochających inaczej niż on.

W kwietniu br Brunei wprowadziło prawo kary śmierci przez ukamieniowanie, dla osób złapanych na kontaktach homoseksualnych.

Drugi najbogatszy monarcha świata zarządza sułtanatem z mniejszą liczbą ludności niż Gdańsk


Przecieki o mniej lub bardziej kontrowersyjnych pomysłach Sułtana co jakis czas pojawiają się w lokalnych i światowych mediach. Mniej zaskakujące jednak jest pochodzenie bogactwa Brunei – głownymi źródłami dochodu są naturalne źródła ropy i gazu.

3. Król Arabii Saudyjskiej, Salman Abdulaziz bin Saudi – 18 miliardów dolarów

Król Arabii Saudyjskiej zarządza drugim najbardziej zasobnym w złoża ropy krajem świata.
Bardzo prawdopodobne, że Król Salman mógłby zgromadzić dużo większy majątek, jednak Arabia Saudyjska inwestuje w armię i rozwój.

Ten kraj, już dzisiaj ma największy budżet militarny na świecie, w przeliczeniu na mieszkańca. Saudowie planują również uniezależnić swoje państwo od dostaw ropy, planując m.in. utworzenie ultranowoczesnego Neomu – miasta o przestrzeni 33 razy większej niż Nowy Jork.

religia ciągle odgrywa kluczową rolę w życiu codziennym mieszkańców Arabii Saudyjskiej źródło:wikipedia


Arabia Saudyjska budzi kontrowersje przez liberalizujące się ale ciągle skrajne prawo, inspirowane szariatem. Pesymiści sugerują, że bez radykalnej zmiany kierunku progres nie opierający się na ropie będzie niemożliwy do osiągnięcia.

4. Emir Khalifa bin Zayed Al Nahyan, Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie -15 miliardów $

Przywódca jednego z Emiratów Arabskich jest kolejnym monarchą, który zbił fortunę na ropie.
Dzisiaj Emir Zayed oficjalnie zarządza stolicą Emiratów i włącza się w projekty rozwojowe Abu Dhabi, a także fundacji swojego imienia.

Emir znany jest też z inwestowania w nieruchomości. Przecieki z afery Panama Papers wykazały, że jest on właścicielem luksusowych londyńskich nieruchomości o wartości co najmniej 1,7 miliarda dolarów. Wszystko dzięki działalności firm mu podległych zarejestrowanych oficjalnie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

5. Król Mohammed VI, Maroko – 8,2 miliarda dolarów

Król Mohammed VI źrodłow wikimedia

Król Mohammed VI oficjalnie włada prawdopodobnie najstabilniejszym i najbardziej demokratycznym i liberalnym krajem Maghrebu. Majątek króla jest imponujący, jednak mimo stabilności kraju i rozwoju wielu mieszkańców Maroka, wciąż boryka się z biedą.

Kolejne miejsca zajęli:

6. Książe Hans Adam II, Liechtenstein – 7.2 miliarda $

7. Emir Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie – 4 miliardy $

8. Wielki Książe Luksemburga, Henri – 4 miliardy $

9. Emir Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, Katar – 2.1 miliarda $

10. Książe Albert, Monaco – $1 miliard

11. Królowa Elizabeth II, Wielka Brytania – 520 millionów $

Pełny ranking znajdziecie tu –> https://ceoworld.biz/2019/09/18/these-are-the-worlds-richest-royals-2019/

A jak ma się lista najbogatszych ludzi świata do najbogatszych monarchów? Porównując z rankingiem Forbesa Król Tajlandii nie znalazłby się nawet w pierwszej dziesiątce …

źródło: ceoworld.bizWesprzeć nas można poprzez Patronite

Świat

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło do zamieszek. Zginęło co najmniej trzech policjantów.

Za wskazanie miejsca pobytu Guzmana, amerykański Departament Stanu wyznaczył nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów. Guzman już raz został zatrzymany, w 2019 roku, jednakże po wybuchu zamieszek na ogromną skalę, meksykański rząd zdecydował się wypuścić go na wolność. Teraz zatrzymano go ponownie

Aresztowania dokonano prawdopodobnie po to, aby pokazać, że meksykański rząd kontroluje sytuację w kraju. Timing jest tu istotny, gdyż za kilka dni na północnoamerykański szczyt polityczny, przyjadą do Meksyku, Joe Biden oraz Justin Trudeau.

Po zatrzymaniu swojego lidera, członkowie gangu sterroryzowali całą prowincję Sinaloa, podpalali samochody i tworzyli z nich blokady. Doszło do licznych starć z siłami bezpieczeństwa. Celem było odbicie Guzmana.

Wojskowe i policyjne posiłki w drodze do Sinaloi

Ostrzelano również lotnisko, w wyniku czego wstrzymano całkowicie ruch samolotów z Culiacan

Ostrzał z helikoptera, miejsc gdzie przebywają członkowie kartelu oraz oni sami, oczekujący na przybycie połączonych sił bezpieczeństwa do Sinaloi

I prawdopodobny efekt spotkania sił kartelu z wojskiem:

A tak wygląda Culiacan

Chyba najbardziej przerażające. Dzieci po stronie kartelu 😨

Według niepotwierdzonych jeszcze doniesień, kartel poniósł klęskę, a Guzmana udało się wywieźć z Sinaloi

Czytaj dalej

(Pop)Kultura

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem z nami!

Moment zdobycia tytułu

Futbol to religia. Wszyscy świętują.

Vibe w szatni 10/10

Tak było już przed meczem

A jak kogoś mecz złapał na lotnisku, no to co z tego? Tam też była strefa kibica

Cóż tu można więcej dodać. Tak wygląda szczęście absolutne

Czytaj dalej

Fin/Tech

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o takie „wspólne sankcje” chodziło

Holandia udzieliła 91 zwolnień z unijnych sankcji wobec Rosji. Z każdego ze zwolnień mogło skorzystać wiele podmiotów. Wyłączenie z sankcji sprawia, że dany podmiot nie musi się do nich w ogóle stosować.

Jak donosi holenderski dziennik RTL Nieuws, rząd Holandii za pośrednictwem swoich ministerstw, 91 razy wydawał specjalne zwolnienia z sankcji na rzecz Rosji. Poszczególne holenderski ministerstwa posiadają możliwość udzielania zwolnień z sankcji i dość szczodrze z tej opcji korzystają. I tak:

Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej wydało 34 zwolnienia dla statków pływających pod rosyjską banderą, pomimo unijnego zakazu dla wszystkich rosyjskich statków. Zwolnienia z sankcji dotyczyły transporty, m.in. żywności i aluminum.

Ministerstwo Handlu Zagranicznego udzieliło 18 zezwoleń na ominięcie sankcji. Minister Schreinemacher poinformował, że zrobiono to „ze względów humanitarnych” (cokolwiek to nie oznacza)

Siedziba Gazpromu. Fot. Wikimedia Commons

Ministerstwo Klimatu i Energii przyznało 25 zwolnień, z których skorzystało ok. 150 wnioskodawców, posiadających kontrakty energetyczne ze spółką Gazprom Nederland, zależną od rosyjskiej spółki-matki. Jak podał minister Jetten, są to m.in. gminy, szkoły i zarządy wodociągów. Jednym z miast jest Haga. Siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Taki tam, zbieg okoliczności.

Europejskie spółki Gazpromu zostały przejęte przez rząd niemiecki i przyjęły nazwę SEFE Energy. Według niemieckich zarządców spółki, do Rosji nie trafiają żadne środki z tytułu tych umów.

Ministerstwo Finansów przyznało 13 zwolnień. Jak tłumaczy, chodzi o przypadki zamrożonych aktywów finansowych lub finansowanie towarów objętych sankcjami.

Ministerstw Spaw Zagranicznych udzieliło 1 zgody na pominięcie sankcji. Uzasadnienie brzmi: „stosunki dyplomatyczne” (nie do końca wiemy, co się za tym kryje).
Podano że mowa o rosyjskich instytucjach finansowych, która znalazły się na liście sankcyjnej – Sbierbank, WTB, VEB czy Gazprombank

Wszystkie ministerstwa nie chcą ujawnić szczegółów, traktując je jako „dane poufne i wrażliwe”. Nie podano ani nazw firm ani wartości transakcji objętych zwolnieniami ani nawet branż.

Sprawa trafia do Brukseli

Włoski europoseł Ligi Północnej, Marco Zanni, 28 października wystosował zapytanie poselskie do Komisji Europejskiej, domagając się odpowiedzi na charakter zwolnień oraz ich skutki gospodarcze. Poniżej treść zapytania:

Komisja Europejska dotychczas nie udzieliła odpowiedzi. Będziemy monitorować tę sprawę.

Komentarz Whap.info

Będzie krótko. Nie wiem jak Wam ale nam się wydaje, że chyba nie o to chodzi we wspólnych sankcjach, żeby pojedyncze kraje, potajemnie udzielały zwolnień 🙄

źródła:
RTL Nieuws, NL Times, Dutch News, Reuters
Zapytanie poselskie Marco Zanniego

Czytaj dalej
(Pop)Kultura2 tygodnie temu

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i...

Świat3 tygodnie temu

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło...

Whap.Info1 miesiąc temu

Ceny energii w krajach Europy. Polska poniżej średniej

Zdjęcie tytułowe przedstawia wzrost cen energii producenckiej r/r do września 2022

(Pop)Kultura1 miesiąc temu

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem...

Fin/Tech2 miesiące temu

Dziennikarz Matt Taibi ujawnia Twitter Files. Odc. 1: „Jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena”

„Pierwsza poprawka do Konstytucji (o wolności słowa) nie jest absolutna”, „To nie jest idealne narzędzie (do cenzurowania) ale jedyne jakie...

Ludzie2 miesiące temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech2 miesiące temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie2 miesiące temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

(Pop)Kultura2 miesiące temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat2 miesiące temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat2 miesiące temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Świat2 miesiące temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

Ekologia2 miesiące temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech2 miesiące temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia2 miesiące temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech3 miesiące temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska3 miesiące temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...

Ludzie3 miesiące temu

Widzisz pieszego? Przyjrzyj się jeszcze raz. To może uratować życie

Wczoraj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Odblasków Jak czytamy na stronie policja.pl: „Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane...

Ludzie3 miesiące temu

Naukowcy dowodzą, że monarchinie rządziły agresywniej niż mężczyźni.

Kanadyjski psycholog z Harvardu Steven Pinker stwierdził kiedyś, że „prawie wszystkie wojny i ludobójstwa były sprawką mężczyzn”. Zdanie to wywołało...

Ludzie3 miesiące temu

„Tradycja to jest coś ekstra” czyli dlaczego warto pielęgnować tradycję odwiedzania grobów we Wszystkich Świętych?

Coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej głosy, że to święto powinniśmy zmienić lub całkowicie o nim zapomnieć Dlaczego? Bo...