Skontaktuj się z nami

(Pop)Kultura

9 piosenek, które nie mogłyby powstać w 2022 roku

Screen: YouTube / Bajm "Biała armia"

Piosenki, które znacie od lat. Ale czy na pewno je znacie? Przed Wami ranking piosenek, które dziś nie mogłyby powstać

9. Edyta Górniak „Jestem kobietą”

Hola, hola! Proszę się tak nie obnosić ze swoją płciowością. Każdy ma prawo czuć się kim chce.

8. Hey „Teksański”

„Gdyby chociaż mucha zjawiła się, mogłabym ją zabić, a później to opisać”.
Hej, dziewczyno! Zabijać muchę dla tekstu piosenki? Opanuj się i adoptuj pszczołę lepiej

7. Michael Jackson – „Black or white”

Dziś tytuł tej piosenki powinien brzmieć „Afroamerican or Hispanic or Oriental or Native American or Semit or Aborigine or (…..) or White”

6. James Brown „It’s A Man’s Man’s Man’s World 

This is a man’s world, this is a man’s world
But it wouldn’t be nothing, nothing without a woman or a girl

Nie dość że seksizm na wstępie, to w drugim wersie jeszcze homofobia w pakiecie z transfobią.
No nie, no po prostu, no nie.

5. „White Christmas”

Jest wiele piosenek o białych świętach. Ale chwila, białych? I jeszcze świętach? Dziś ta piosenka miałaby tytuł „All colours Holidays” albo coś w tym stylu, żeby nikogo nie urazić

4. Majka Jeżowska – „A ja wolę moją mamę”

Proszę pani, jak tak można dyskryminować związki jednopłciowe? Zwłaszcza gdy walczą one o prawo do adopcji!

3. Elektryczne Gitary „Ona jest pedałem”

Ktoś tu chyba dawno nie miał bana na fejsiku ?

2. Czesław Niemen „Płonie stodoła”

Aż boimy się tu cokolwiek napisać ???

1. Bajm„Biała Armia”

Jesteś sterem, białym żołnierzem, nosisz spodnie, więc walcz” – ta piosenka bezsprzecznie wygrywa w tym rankingu. Tu jest wszystko, co dziś nie ma szans znaleźć się w piosence. Biała supremacja, patriarchat, seksizm, militaryzm. Wszystkizm ?

Co byście dodali? Czekamy w komentarzach!

PS. Lista została stworzona dla celów satyrycznych. Oczywiście wiemy, że każda z tych piosenek nie jest rasistowska, seksistowska, homofobiczna ani żadna inna.
Autorom gratulujemy ponadczasowych hitów

źródło: YouTube

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

(Pop)Kultura

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Przed meczem z Meksykiem, postanowiliśmy prześledzić mecze otwarcia w wykonaniu polskiej reprezentacji na wielkich turniejach. Naszą podróż zaczniemy w roku 2002, gdyż wcześniej musielibyśmy sięgnąć aż do… 1986 roku i mistrzostw świata w Meksyku.

Dla porządku przypomnijmy, że wówczas w meczu otwarcia Polska zremisowała bezbramkowo z reprezentacją Maroko. Polacy wyszli wówczas z grupy na trzecim miejscu, by w 1.8 trafić na Brazylię i gładko ulec zero do czterech.

No to lecimy.

2002. MŚ w Korei Południowej i Japonii.
Polska – Korea 0:2

Polska czekała 16 (szesnaście) lat na ten mecz. Awansowaliśmy w przebowjoym stylu, jako pierwsi z Europy, pokonując w grupie eliminacyjnej Norwegię, Ukrainę, Białoruś, Walię i Armenię. Bilans spotkań 6-3-1, przy czym ostatnia porażka zdarzyła się dopiero w Mińsku, już po awansie, w meczu o nic.

Nic dziwnego, że po tych eliminacjach, naszpikowanymi barwnymi postaciami, jak Piotr Świerczewski czy Tomasz Hajto, zespół, z Emmenuelem Olisadebe na szpicy, jechał do Korei bojowo nastawiony. Trener Jerzy Engel buńczucznie zapowiadał, że jedziemy po tytuł!

Mecz otwarcia, stadion w Busan, Edyta Górniak i Koreańczycy którzy zaskoczyli naszą kadrę szybkością. Spokojne 2-0 dla gospodarzy. Później portugalska masakra Paulety (4:0) i na otarcie łez, rezerwowi ogrywają Amerykanów 3:1, a w Polsce nikt nie wie, jak to się stało. Najmniej chyba rozumiał trener.

Po powrocie w specjalnym programie tv, kadra z trenerem opowiadała o swojej eskapadzie do Korei. Właściwie to było wszystko dobrze, taktyka dobra, zawodnicy ekstra, no trochę pech, coś tam nie pykło. Przypomnijmy, że mówimy o meczach 0:2 i 0:4. Myśli wszystkich Polaków wyraził wówczas legendarny Kazimierz Górski, który zapytał: „Skoro było tak dobrze, to dlaczego było tak źle?”

2006. MŚ w Niemczech.
Polska – Ekwador 0:2

Po drodze były jeszcze ME W Portugalii w 2004 roku. Wprawdzie Polski tam nie było ale mamy w tym turnieju swój minimalny wkład. Otóż tuż przed turniejem, jeden z uczestników zagrał z nami sparing. I przegrał 1-0. Tym zespołem była Grecja, która sensacyjnie sięgnęła wówczas po tytuł Mistrzów Europy.

Ale wróćmy do niemieckiego mundialu. W grupie wygrywamy osiem spotkań, dwa przegrywamy (z Anglikami) i awansujemy dosyć pewnie na turniej finałowy. Losowanie, grupa A, znowu gospodarze, egzotyczna Kostaryka i niewiele mówiący komukolwiek, Ekwador. I to właśnie z nimi przyjdzie nam zmierzyć się w meczu otwarcia. A wyglądało to tak:

Trochę de ja vu. Znowu 0-2. Znowu mecz pod kontrolą rywala. No i ten gol po wrzucie z autu, który nie ma prawa zdarzyć się na Mistrzostwach Świata. Narodowa trauma, bo jak to? Ekwador nas leje? Ale można było szybko ją wyleczyć.

W drugim meczu suma wszystkich polskich strachów, Niemcy. Stadion w Dortmundzie, na trybunach mnóstwo rodaków i oglądamy naprawdę niezły mecz Polaków. Bardzo długo utrzymywał się wynik bezbramkowy ale niestety, w doliczonym czasie Neuville wbija nam gola i kończy dla nas turniej. W meczu na otarcie łez, znowu rezerwowi pokonują jeszcze Kostarykę 2:1 po dwóch golach Bartosza Bosackiego. Stopera.

Trener Paweł Janas nie raczył nas bon motami, bo w zasadzie nigdy nie dał ciekawego wywiadu. Można nasz występ na tym mundialu w skrócie podsumować, parafrazując znane powiedzonko. Przegrany? To do domu

Zaś na naszych oczach, zrodziła się wówczas tradycja meczu otwarcia, meczu o wszystko i meczu o honor.

No i jeszcze druga tradycja. Od tego turnieju, po każdej porażce polskiej reprezentacji, pojawia się kultowa już, niestety, okładka.

2008. ME w Austrii i Szwajcarii
Polska – Niemcy 0:2

Mistrzostwa Europy w 2008. Dwa tysiące osiem. I który raz Polska gra na takim turnieju? Pierwszy! To był nasz pierwszy w historii występ na ME, które rozgrywane są od 1960 roku. No to jeśli na MŚ w Korei czekaliśmy 16 lat, to tutaj czekaliśmy właściwie wieczność. No ale się doczekaliśmy

Czy pisaliśmy coś o de ja vu przy okazji MŚ 2006? Cóż, szkoda byłoby zmieniać taką tradycję. Losowanie i mamy taką oto grupę:

✅ Gospodarz turnieju? Jest. Austria.
✅ Niemcy? Są
❓ Mecz otwarcia 0:2?

Mecz otwarcia graliśmy z Niemcami. Z tego meczu najbardziej pamiętliwe momenty to gole urodzonego w Gliwicach Lukasa Podolskiego, który nie okazywał po bramkach radości. Pewne zwycięstwo późniejszych finalistów. Wynik?

✅ 0-2. Oczywiście.

Jedyna różnica, że tym razem liczyliśmy się z porażką w tym meczu, a całą nadzieję pokładaliśmy w kolejnych spotkaniach. Z Austrią i Chorwacją. Z Austrią – tradycyjny mecz o wszystko. Miało być łatwiej, a tymczasem gdyby nie Borubar , Artur Boruc, to byłoby kiepsko. Potem gol Rogera i Howard Webb, który zostaje narodowym wrogiem numer jeden. Czy słusznie? Naszym zdaniem nie, bo ten karny się Austriakom jednak należał. Poniżej skrót:

Na koniec, który mógł dać nam awans, gdyby Austriacy wygrali z Niemcami ale mniejszą ilością bramek niż my czyli klasyczny tzw. mecz matematycznych szans. Graliśmy z Chorwatami, którzy już mieli awans zapewniony czyli teoretycznie, jakieś nadzieje były. Austriacy stracili bramkę, dla nas zaczął się „mecz o honor” i przegraliśmy 0-1.

Wracamy do bazy na tarczy. Znowu.

2012. ME w Polsce i Ukrainie
Polska – Grecja 1:1

Na MŚ 2010 w RPA nie pojechaliśmy, a tak nam się spodobało na Mistrzostwach Europy, że postanowiliśmy zapewnić sobie awans, organizując turniej u siebie. Spory w tym udział Hrihorija Surkisa, całkiem spory Michała Listkiewicza.

Kadra Franciszka Smudy grała sparingi przez dwa lata, dostała grupę, którą roboczo nazwano Grupą Śmiechu (Grecja, Rosja, Czechy). Porównajmy to z grupą B – Niemcy, Holandia, Dania, Portugalia. Założymy się, że bez sprawdzania, nie potrafilibyście powiedzieć dziś, kto ją wówczas wygrał, gdyż była tak silna i wyrównana.

Ale to nie było nasze zmartwienie. Trzeba było w końcu wyjść z grupy na jakimś turnieju, co nie zdarzyło się Polakom już od ćwierć wieku. Na początek Grecja. W powszechnej opinii, najsłabsza drużyna turnieju.

Mecz otwarcia całych mistrzostw, piękny nowy Stadion Narodowy, jesteśmy gospodarzami, setki tysięcy w strefach kibica, miliony przed telewizorami, 17 minuta i Robert Lewandowski głową wyprowadza nas na prowadzenie. Euforia, szaleństwo, no k***a wreszcie!

Właśnie dla takich chwil ogląda się ten sport.

Ale mecze piłkarskie mają to do siebie, że nie kończą się po kwadransie, lecz dopiero po sześciu. Tak było i tym razem. Najpierw w 51 minucie Salpingidis wyrównał, potem Szczęsny dostał czerwo i zamiast cieszyć się ze zwycięstwa, drżeliśmy o końcowy wynik. Po 90 minutach było 1:1.

Później mecz o wszystko z Rosją, uznawaną za faworyta grupy. I znowu jeden do jednego. Wyjeżdżamy z Warszawy do Wrocławia i jest pewna nowość. Mamy drugi mecz o wszystko! Z Czechami wystarczy wygrać. No tak. Wystarczy wygrać. Mówi się łatwo, przegrywa się jeszcze łatwiej. 0:1 i kończymy zabawę. Można się rozejść. Z grupy śmiechu awansują Czesi i Grecy, którzy od razu odpadają w ćwierćfinałach.

No ale szukajmy plusów. Kadra nawiązuje do historycznej nazwy „Orły Górskiego” i dorabia się pseudonimu „Biedronki Smudy”. Zaś my wszyscy możemy się pochwalić, że Puchar za zdobycie tytułu Mistrza Europy, w końcu znalazł się na polskiej ziemi

2016. ME we Francji
Polska – Irlandia Północna 1:0

Do Brazylii w 2014 nie pojechaliśmy, za to na dobra zadomowiliśmy się w Mistrzostwach Europy. W grupie starzy znajomy z Niemiec, Ukraińcy i Irlandia Północna. Tą ostatnią kojarzymy głównie z tego momentu:

Tym razem w bramce Wojciech Szczęsny. Reprezentacja zbudowała nadzieje dobrymi eliminacjami, oparta na byłym dortmundzkim trio: Lewandowski, Piszczek, Błaszczykowski. Ze świetnym wtedy Krychowiakiem, Peszką, Grosickim, nieszablonowym Kapustką i profesorem Glikiem. No mieliśmy podstawy żeby sądzić, że tym razem to jednak z grupy wyjdziemy.

Mecz otwarcia, długie męczenie buły ale ostatecznie dosyć pewnie wygrywamy po golu Milika 1:0 z Irlandczykami z Północy. Właśnie tak wyglądać powinien klasowy zespół. Maszyna do wygrywania, kontrola przez 90 minut.

Potwierdzenie znaleźliśmy w kolejnych meczach. Remis z Niemcami i skromne ale znowu spokojne 1:0 z Ukrainą. WYCHODZIMY Z GRUPY! I to nie jest nasze ostatnie słowo.

W 1/8 czekają Szwajcarzy. Bardzo wyrównany mecz, prowadzimy po golu Kuby, fenomenalny gol Shaqiriego w końcówce, potem dogrywka i karne. Tam myli się Xhaka, my jesteśmy stuprocentowo skuteczni. Ostatniego gola strzela Krycha i polski sen trwa. Jesteśmy w ćwierćfinale!

Czas na Portugalię. O 21:00 Polacy ledwo rozsiedli się na kanapach i w strefach kibica, otworzyli browary i 21:02 cała Polska wyglądała już tak:

W 33 minucie Renato Sanches wyrównuje. Dogrywka nie przynosi rozstrzygnięcia i mamy znowu rzuty karne. Nie strzela Jakub Błaszczykowski i wracamy do kraju. Jednak tym razem na tarczy. Oczywiście czuliśmy wtedy wszyscy ogromny niedosyt, szczególnie że w półfinale czekała Walia i była niepowtarzalna szansa na historyczny finał z udziałem Polaków.

Ale dziś, po sześciu latach, wiemy że był to najlepszy turniej jaki oglądaliśmy z udziałem polskiej drużyny od 1982 roku. Czyli dosyć długo.

2018. MŚ w Rosji
Polska – Senegal 1:2

Do Rosji jechaliśmy po 12 latach przerwy od MŚ, z mieszanymi uczuciami. Wielu kibiców uznawało grupę z Senegalem, Japonią i Kolumbią za dosyć łatwą i będącą w naszym zasięgu. Znawcy futbolu przestrzegali jednak przed nadmiernym optymizmem, gdyż każda z tych drużyn prezentuje zupełnie inny styl gry i każda mogła nas zaskoczyć. No ale jak się później okazało, najbardziej zaskoczyliśmy się sami.

Najpierw zaskoczył wszystkich Kamil Glik, który na zgrupowaniu w Arłamowie wybił sobie bark. Nasza podpora defensywy nie mogłą zagrać w meczu otwarcia. Zagrał Thiago Cionek i zaskoczył Szczęsnego, zaliczając swojaka. Mecz z Senegalem wszyscy jednak pamiętają ze względu na ten moment.

Krychowiak zaskoczył wszystkich, Bednarka zaskoczył Niang, zaskoczony Szczęsny wybiegł z bramki ale było już za późno. 0:2 i wszyscy mają kolejne de ja vu. Krychowiak strzelił jeszcze na 1:2 ale nic to nie zmieniło. Znowu przegrywamy mecz otwarcia. Polska zaskoczona. Ale czy słusznie?

Wróciliśmy jednak do tradycyjnego meczu o wszystko. Kolumbia obnażyła wszystkie nasze braki i gładko pokonała Polskę trzy do zera. Najlepiej podsumował to, tuż po meczu w relacji tv, Jacek Laskowski słowami:

No to mamy mundial w 4K: Kolumbia, Kazań, Klęska. Czwarte K proszę sobie dopowiedzieć

Tradycyjny mecz o honor wygrywamy z Japonią jeden do zera.

2020 (2021). ME w Europie
Polska – Słowacja 1:2

Turniej który miał odbyć się w 2020 w kilkunastu miastach Europy, ze względu na pandemię przeniesiono na rok 2021. Spowodowało to roszadę na stanowisku selekcjonera, Jerzego Brzęczka zastąpił Paulo Sousa. Czy słusznie? Tego nigdy się nie dowiemy.

Grupa ze Słowacją, Hiszpanią i Szwecją, powszechnie uważana była za silną acz panowało przekonanie, że powinniśmy z niej wyjść. Wiadomo, faworyci z Półwyspu Iberyjskiego ale kluczem do awansu z grupy miał być ostatni mecz ze Szwedami. I był, choć w nieco innym scenariuszu niż się spodziewaliśmy.

Mecz otwarcia ze Słowacją. Sami Słowacy, co wyraził w studiu telewizyjnym słowacki bramkarz Jan Mucha, nie liczyli na sukces ani w turnieju ani w meczu z Polską. I co na to polska reprezentacja? Ano zaskoczyła wszystkich, podtrzymując tradycję meczów otwarcia i przegrała 1:2. Ten mecz wywołuje w nas taką zadrę, że wybaczcie ale poprzestaniemy na opisie w tym momencie.

I mamy to. Mecz o wszystko. Polska – Hiszpania. Naród zrezygnowany, a tymczasem remisujemy jeden do jednego. Dostajemy uśmiech od losu i mamy drugi w tym stuleciu mecz ostatniej szansy w ostatnim meczu grupowym. Trzeba wygrać ze Szwedami i wychodzimy z grupy.

Środa, 23 czerwca, Petersburg. Polska – Szwecja. Wszyscy oczekują skomasowanej defensywy szwedzkiej, a tymczasem, znowu zaskoczenie. Szwedzi chcą grać w piłkę i już w drugiej minucie wychodzą na prowadzenie. Gonimy wynik, dwukrotnie wyrównujemy ale ostatecznie przegrywamy 3:2 i odpadamy z turnieju.

2022. MŚ w Katarze
Polska – Meksyk ?- ?

Statystyki są takie: W XXI wieku, graliśmy na MŚ mecze otwarcia trzykrotnie.
Trzykrotnie graliśmy z drużynami z innego kontynentu, trzykrotnie przegraliśmy, trzykrotnie traciliśmy dwa gole, dwukrotnie nie strzeliliśmy żadnego.

Rozszerzając to o mecze otwarcia ME, mamy bilans: 1-1-5. Bramki: 4-11.

No szału nie ma.

Czas na przełamanie? Panowie, liczymy na Was. Jest takie staropolskie przysłowie.
Do trzech czterech razy sztuka.

DO BOJU POLSKOOOO OOOOOO

Czytaj dalej

(Pop)Kultura

Peter Handke. Dlaczego Noblista budzi takie kontrowersje?

Youtube.com France24

Austriacki pisarz słynie ze swojej sympatii dla działalności byłego prezydenta Jugosławii – Slobodana Milosevica.

Handke jest otwartym i głośnym wielbicielem Slobodana Miloševića , miał być jego świadkiem w procesie w 2005 roku przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze o wywołanie konfliktów wojennych w Kosowie, Chorwacji i Bośni –Handke nie stawił się jednak w Hadze. Za to w 2007 roku pisarz wygłosił mowę pożegnalną na pogrzebie Miloševića .

Tak mówił Handke o Miloszeviću w 2006 roku:

„Myślę, że był raczej tragicznym człowiekiem. Nie bohaterem, ale tragiczną istotą ludzką. „Jestem pisarzem, a nie sędzią”.

Handke oskarżał Bośniaków o dokonanie masakr w Sarajewie i poddawał w wątpliwość zabójstwo muzułmanów w Srebrenicy. Kiedy dziennikarze zwrócili mu uwagę, że zwłoki ofiar dostarczyły dowodów serbskich zbrodni pisarz miał odpowiedzieć:

„Możesz wsadzić sobie te zwłoki w tyłek”.

W wywiadzie dla serbskiej telewizji zasugerował, że „cierpienie Serbów jest większe niż Żydów pod Hitlerem„. Po fali krytyki wycofał się z tego stwierdzenia.

Krytyka austriackiego pisarza

W 1999 r. Salman Rushdie, autor Szatańskich Wersetów stwierdził, że Handke powinien dostać drugie miejsc w konkursie na „Międzynarodowego Kretyna Roku” za „serię gorących tłumaczeń ludobójczego reżimu Slobodana Miloševicia. Zwycięzcą został wtedy aktor Charlton Heston, za bycie lobbystą NRA.

Nagrodzenie Petera Handkego literackim Noblem skrytykował między innymi ambasador Kosowa w Stanach Zjednoczonych Vlora Çitaku: „Cóż za haniebny czyn obserwujemy w 2019 roku!

T

Komitet Nobla nie widział przeciwskazań

Komitet Nobla powiedział, że przez lata Handke wykonał „wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Magazyn The Times nazwał decyzję komitetu „haniebną”:

Nagroda dla Handke jest haniebną decyzją, która powinna na zawsze prześladować Fundację Nobla.

źródło: The Times

Pytanie dlaczego dla szwedzkiej Akademii nie ma znaczenia, że osoba publiczna zaprzeczyła masakrze w Srebrnicy?

Źródło:

New York Times

https://www.irishtimes.com/news/serbia-s-eloquent-ally-1.170173

https://www.thetimes.co.uk/edition/comment/the-times-view-on-the-nobel-laureate-peter-handke-ignoble-6gtbdl85w

Czytaj dalej

(Pop)Kultura

Ms. Monopoly – pierwsza gra, w której w ramach walki o równość, kobiety dostają więcej

Na amerykański rynek wkracza właśnie nowa wersja popularnej na całym świecie gry planszowej ,,Monopoly”.

Jej nowość polega na tym, że została stworzona z myślą o feministkach i działaczach walczących o zwiększenie praw kobiet. Twórcy gry bardzo dosłownie potraktowali dążenie do ,,większych praw” kobiet, więc w grze pod tytułem ,,Ms. Monopoly” (Pani Monopoly), gracze płci żeńskiej mają większe uprawnienia, niż gracze płci męskiej.

Objawia się to głównie w aspekcie finansowym – otóż, mężczyzna lub chłopiec będzie dostawał fikcyjne 200 dolarów za każdym razem, gdy przekroczy linię startu. Kobieta lub dziewczynka natomiast, otrzyma za to samo 240 dolarów. Co więcej, już na wstępie gracze płci żeńskiej otrzymują 1900 dolarów, czyli o 400 więcej, niż ich męscy rywale.

Promować równość przez nierówność?

Twórcy nowej gry wcale nie kryją się ze swoimi intencjami i uczciwie informują o nich już w sloganie reklamowym, umieszczonym na opakowaniu: ,,Pierwsza gra, w której kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni.” W dodatku, jak informuje CNN, feministyczna wizja świata jest tu lansowana nie tylko w aspektach gotówkowych. Zamiast stawiania posesji, jak w tradycyjnej wersji gry, w ,,Ms. Monopoly” gracze i graczki mają możliwość inwestowania zarobionych pieniędzy w wynalazki, które zawdzięczamy kobietom – takie jak na przykład Wi-Fi, lub ciasteczka z kawałkami czekolady.

Autorzy gry zapewniają, że za ich działaniem kryje się misja uświadamiania dzieci i młodzieży o istnieniu dysproporcji w wynagrodzeniu, krzywdzącej w stosunku do kobiet. Gra będzie dostępna do nabycia już w najbliższych dniach.

Zastanawiamy się tylko, czy dzieci na pewno dobrze to zrozumieją?

źródło:
https://nypost.com/2019/09/10/new-monopoly-game-will-get-a-feminist-update/

media: Hasbro, NYPost, GIPHY

Czytaj dalej
Ludzie6 dni temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech7 dni temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie1 tydzień temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

(Pop)Kultura1 tydzień temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat2 tygodnie temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat2 tygodnie temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Świat2 tygodnie temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

Ekologia2 tygodnie temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech2 tygodnie temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia3 tygodnie temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech3 tygodnie temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska4 tygodnie temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...

Ludzie4 tygodnie temu

Widzisz pieszego? Przyjrzyj się jeszcze raz. To może uratować życie

Wczoraj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Odblasków Jak czytamy na stronie policja.pl: „Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane...

Ludzie1 miesiąc temu

Naukowcy dowodzą, że monarchinie rządziły agresywniej niż mężczyźni.

Kanadyjski psycholog z Harvardu Steven Pinker stwierdził kiedyś, że „prawie wszystkie wojny i ludobójstwa były sprawką mężczyzn”. Zdanie to wywołało...

Ludzie1 miesiąc temu

„Tradycja to jest coś ekstra” czyli dlaczego warto pielęgnować tradycję odwiedzania grobów we Wszystkich Świętych?

Coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej głosy, że to święto powinniśmy zmienić lub całkowicie o nim zapomnieć Dlaczego? Bo...

Ekologia1 miesiąc temu

Emisja CO2 na osobę. Polska na 39 miejscu na świecie.

Spodziewaliście się, że wyprzedza nas Holandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Belgia czy Finlandia?

Fin/Tech2 miesiące temu

Okulary dla cukrzyków zamiast igieł? Naukowcy zapowiadają rewolucję.

Niezależnie od wielkości igły wbicie jej nawet w opuszek palca do przyjemnych nie należy. Wychodząc na przeciw potrzebom cukrzyków uczeni...

Polska2 miesiące temu

9 zaskakujących map Europy, na których Polska daje radę

Na tle Europy, Polska w wielu statystykach wypada bardzo dobrze.

Polska2 miesiące temu

Goniąc Japonię i Singapur czyli ranking paszportów

Japończycy i obywatele Singapuru podróżując po świecie napotykają najmniej przeszkód przy przekraczaniu granic. Ich paszporty wg rankingu Heley and Partners...

Ludzie4 miesiące temu

MSZ Rosji na Twitterze: „ZSRR jest często oskarżany o inwazję na Polskę. Nieprawda!”

Oryginalny post pojawił się na koncie Ambasady Rosyjskiej w RPA Dlaczego akurat tam ? Co RPA ma wspólnego z inwazją...

Popularne