

Świat
Szef Gazpromu marzy o powrocie do ZSRR?
Aleksiej Miller to prezes Gazpromu. Gazprom jest właścicielem klubu piłkarskiego Zenit St. Petersburg.
A tak pan Aleksiej ubrał się na wczorajszy mecz ligi rosyjskiej, Zenit-Arsenał Tuła
CCCP czyli Союз Советских Социалистических Республик. Po Polsku ZSRR – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Trudno odczytać to inaczej niż wyraźną polityczną manifestację prezesa Gazpromu, w chwili gdy rosyjskie bomby spadają na Ukrainę, a rosyjscy politycy mówią o powrocie, do dawnego wielkiego imperium.
Aleksiej Miller jest prezesem zarządu spółki Gazprom od 2001 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina, z którym znają się z czasów pracy w leningradzkim ratuszu, ponad 30 lat temu. Putin był wówczas przełożonym Millera w Komitecie ds. Kontaktów Zagranicznych.
Miller jest najlepiej wynagradzanym menadżerem w Rosji, a wg rankingów Forbesa, również zalicza się do światowej czołówki. W rekordowym roku 2014, zarobił 27 mln dolarów. W 2018 roku, Stany Zjednoczone nałożyły na niego sankcje, wydając oświadczenie:
„Rosyjski rząd angażuje się w różnorodne szkodliwe działania na świecie, w tym kontynuuje okupację Krymu, inicjuje przemoc na wschodniej Ukrainie, materialnie i zbrojnie wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który bombarduje własnych obywateli, próbuje podkopać zachodnie demokracje i prowadzi szkodliwe działania w cyberprzestrzeni”
„Nordstream 2 to projekt biznesowy”
W Europie od dawna słychać, że flagowe przedsięwzięcie Gazpromu, czyli Nordstream 2, to projekt biznesowy.
„Uważam, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy” – mówiła w 2016 roku Angela Merkel, po spotkaniu polsko-niemieckim w Berlinie w 2016 roku
„W odniesieniu do Nord Stream 2 chodzi o przedsięwzięcie sektora prywatnego” – powtórzył nowy kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, na spotkaniu w Brukseli w grudniu 2021
Z kolei szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, tak ocenił Nordsteam 2 w styczniu 2021:
„Znają państwo sytuację Nord Stream 2. Jest to projekt grupy firm prywatnych i Komisja Europejska wielokrotnie wyraziła swoją opinie na jego temat. Powiedziała, że jej zdaniem ten rurociąg nie prowadzi do dywersyfikacji źródeł energii UE, a to jest jednym z celów unii energetycznej. Ten projekt nie wpisuje się w ramy złożone przez UE. Ale nie możemy firmom uniemożliwić jego realizacji, jeżeli niemiecki rząd się na niego zgadza. Jeśli te firmy zakończą ten rurociąg, to powinny wiedzieć, że będzie musiał działać zgodnie z prawem UE. To wszystko co możemy zrobić na szczeblu UE”
W Polsce również pojawiały się podobne głosy. Rafał Trzaskowski w 2015 roku mówił tak:
„To porozumienie prywatnych firm; trzeba jasno powiedzieć, że nie stoją za tym, dzięki Bogu, rządy.”
Miejmy nadzieję, że to wszystko powyżej, to przykłady naiwności, być może też uległości oraz braku zrozumienia sytuacji i działań Gazpromu, a europejscy politycy wyciągnęli odpowiednie wnioski.
PS. Zenit wygrał 3-0 i pozostaje liderem rosyjskiej Premier Ligi.
Źródła:
WHAP.INFO jest częścią grupy Takżetego. Nasze media istnieją dzięki Tobie. Dołącz do nas i wspieraj niezależnych twórców!
Wesprzeć nas można poprzez Patronite
Świat
Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło do zamieszek. Zginęło co najmniej trzech policjantów.
Za wskazanie miejsca pobytu Guzmana, amerykański Departament Stanu wyznaczył nagrodę w wysokości 5 milionów dolarów. Guzman już raz został zatrzymany, w 2019 roku, jednakże po wybuchu zamieszek na ogromną skalę, meksykański rząd zdecydował się wypuścić go na wolność. Teraz zatrzymano go ponownie
Aresztowania dokonano prawdopodobnie po to, aby pokazać, że meksykański rząd kontroluje sytuację w kraju. Timing jest tu istotny, gdyż za kilka dni na północnoamerykański szczyt polityczny, przyjadą do Meksyku, Joe Biden oraz Justin Trudeau.
Po zatrzymaniu swojego lidera, członkowie gangu sterroryzowali całą prowincję Sinaloa, podpalali samochody i tworzyli z nich blokady. Doszło do licznych starć z siłami bezpieczeństwa. Celem było odbicie Guzmana.
Wojskowe i policyjne posiłki w drodze do Sinaloi
Ostrzelano również lotnisko, w wyniku czego wstrzymano całkowicie ruch samolotów z Culiacan
Ostrzał z helikoptera, miejsc gdzie przebywają członkowie kartelu oraz oni sami, oczekujący na przybycie połączonych sił bezpieczeństwa do Sinaloi
I prawdopodobny efekt spotkania sił kartelu z wojskiem:
A tak wygląda Culiacan
Chyba najbardziej przerażające. Dzieci po stronie kartelu 😨
Według niepotwierdzonych jeszcze doniesień, kartel poniósł klęskę, a Guzmana udało się wywieźć z Sinaloi
(Pop)Kultura
Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem z nami!
Moment zdobycia tytułu
Futbol to religia. Wszyscy świętują.
Vibe w szatni 10/10
Tak było już przed meczem
A jak kogoś mecz złapał na lotnisku, no to co z tego? Tam też była strefa kibica
Cóż tu można więcej dodać. Tak wygląda szczęście absolutne
Fin/Tech
RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji
Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o takie „wspólne sankcje” chodziło

Holandia udzieliła 91 zwolnień z unijnych sankcji wobec Rosji. Z każdego ze zwolnień mogło skorzystać wiele podmiotów. Wyłączenie z sankcji sprawia, że dany podmiot nie musi się do nich w ogóle stosować.
Jak donosi holenderski dziennik RTL Nieuws, rząd Holandii za pośrednictwem swoich ministerstw, 91 razy wydawał specjalne zwolnienia z sankcji na rzecz Rosji. Poszczególne holenderski ministerstwa posiadają możliwość udzielania zwolnień z sankcji i dość szczodrze z tej opcji korzystają. I tak:
Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej wydało 34 zwolnienia dla statków pływających pod rosyjską banderą, pomimo unijnego zakazu dla wszystkich rosyjskich statków. Zwolnienia z sankcji dotyczyły transporty, m.in. żywności i aluminum.
Ministerstwo Handlu Zagranicznego udzieliło 18 zezwoleń na ominięcie sankcji. Minister Schreinemacher poinformował, że zrobiono to „ze względów humanitarnych” (cokolwiek to nie oznacza)

Ministerstwo Klimatu i Energii przyznało 25 zwolnień, z których skorzystało ok. 150 wnioskodawców, posiadających kontrakty energetyczne ze spółką Gazprom Nederland, zależną od rosyjskiej spółki-matki. Jak podał minister Jetten, są to m.in. gminy, szkoły i zarządy wodociągów. Jednym z miast jest Haga. Siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Taki tam, zbieg okoliczności.
Europejskie spółki Gazpromu zostały przejęte przez rząd niemiecki i przyjęły nazwę SEFE Energy. Według niemieckich zarządców spółki, do Rosji nie trafiają żadne środki z tytułu tych umów.
Ministerstwo Finansów przyznało 13 zwolnień. Jak tłumaczy, chodzi o przypadki zamrożonych aktywów finansowych lub finansowanie towarów objętych sankcjami.
Ministerstw Spaw Zagranicznych udzieliło 1 zgody na pominięcie sankcji. Uzasadnienie brzmi: „stosunki dyplomatyczne” (nie do końca wiemy, co się za tym kryje).
Podano że mowa o rosyjskich instytucjach finansowych, która znalazły się na liście sankcyjnej – Sbierbank, WTB, VEB czy Gazprombank
Wszystkie ministerstwa nie chcą ujawnić szczegółów, traktując je jako „dane poufne i wrażliwe”. Nie podano ani nazw firm ani wartości transakcji objętych zwolnieniami ani nawet branż.
Sprawa trafia do Brukseli
Włoski europoseł Ligi Północnej, Marco Zanni, 28 października wystosował zapytanie poselskie do Komisji Europejskiej, domagając się odpowiedzi na charakter zwolnień oraz ich skutki gospodarcze. Poniżej treść zapytania:

Komisja Europejska dotychczas nie udzieliła odpowiedzi. Będziemy monitorować tę sprawę.
Komentarz Whap.info
Będzie krótko. Nie wiem jak Wam ale nam się wydaje, że chyba nie o to chodzi we wspólnych sankcjach, żeby pojedyncze kraje, potajemnie udzielały zwolnień 🙄
źródła:
RTL Nieuws, NL Times, Dutch News, Reuters
Zapytanie poselskie Marco Zanniego