Skontaktuj się z nami

Ekologia

Wszystko co powinieneś wiedzieć o pożarach w Amazonii

Płonie Amazonia. Ale to już wiecie.
Hmmm… tylko czy wiecie wszystko?

Zdjęcie: Forest Fire / Jean Beaufort, CC0 Public Domain, www.publicdomainpictures.net/

Płonie Amazonia. Ale to już wiecie.
Hmmm… tylko czy wiecie wszystko?

O tym, że media, politycy i celebryci opisując pożary z Amazonii, wrzucali często zdjęcia z Syberii czy Kalifornii albo sprzed kilkunastu lat już pewnie wiecie, więc ten wątek sobie odpuścimy i przejdziemy od razy do konkretów.

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest Amazonia. Za Wiki: Amazonia to wilgotny las liściasty leżący na terenie dziewięciu państw: Brazylii (60% lasu deszczowego), Peru (13%, drugie po Brazylii), Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Boliwii, Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych oraz największy i najbogatszy gatunkowo obszar na planecie.”

Jak wygląda Amazonia? A mniej więcej tak:

Amazonia, zdjęcie: Claudio C. Maretti, researchgate.net

Co się pali? Dziś to:

Pożary w Brazylii, 26.08.2019, Screen: queimadas.dgi.inpe.br

Hmmm… „Amazonia płonie!” czy raczej „płoną lasy w Brazylii, częściowo w Amazonii” ?

No dobra, ale po pierwsze, mapa pożarów się dosyć szybko zmienia i to co dziś, jutro już może być nieaktualne. A po drugie, żeby nie było że bagatelizujemy poważny temat. Wszak płoną lasy, i czy w samej Amazonii czy na jej obrzeżach, sprawa jest nieciekawa bo pożary są „największe w historii i za chwilę nie będziemy mieli czym oddychać”. Ok, na wszelki wypadek załóżmy maski tlenowe i sprawdźmy numerki.

Poniżej dane historyczne ilości pożarów, opracowane na podstawie zdjęć satelitarnych przez Brazylijską Agencję Kosmiczną (INPE)

Pożary w całej Brazylii w latach 1998-2019, Screen: queimadas.dgi.inpe.br

W czerwonej ramce, lata z większą ilością pożarów. Na zielono aktualna sytuacja

Screen: queimadas.dgi.inpe.br

I znowu coś tu nie gra. Ósme miejsce (prawie dziewiąte)?
Średnie wartości dla danych z ostatnich 20 lat? ?‍♂️

Hej! Nie porównujcie całej Brazylii, weźcie tylko biom (ekosystem) samej Amazonii!

Ok, bierzemy biom samej Amazonii.

Pożary w biomie Amazonii w latach 1998-2019, Screen: queimadas.dgi.inpe.br

W czerwonej ramce, lata z większą ilością pożarów niż w 2019. Na zielono aktualna sytuacja. Dla biomu Amazonii – ósmy wynik z dwudziestolecia

Screen: queimadas.dgi.inpe.br

I co? Mamy już „największe pożary w historii”?

Nie. Mamy ósme miejsce w przeciągu ostatnich 20 lat (za sierpień) i brakuje nam do piątego miejsca 13 tys. (ok. 42%), zaś do rekordowego roku 2005, ponad drugie tyle (63,7 tys. pożarów). Z kolei cały lipiec to dopiero dwunaste miejsce i poniżej średniej ?

Hej! Ale przecież INPE to Brazylijska Agencja Kosmiczna. Mogą celowo fałszować dane!

Słuszna uwaga. Okazuje się że INPE i NASA korzystają z innych satelitów oraz używają nieco innej metodologii badań. Zatem z wypiekami na twarzy sprawdzamy dane z NASA!

Pożary w Brazylii, Screen: https://www.globalfiredata.org/forecast.html#totals

2019 to ten zielony. Miejsce 6-8 (różnice są niewielkie) z ostatnich 17 lat. Znów, szału nie ma.

Zanim przejdziemy dalej, musicie zobaczyć mapę regionów Brazylii.
Amazonia to Acre, Amazonas, Rondonia, Para, Mato Grosso i Maranhao.
Oprócz tego NASA, z reszty Amazonii, podaje dane dla boliwijskich El Beni i Santa Cruz oraz regionu Peru o nazwie, niespodzianka, Peru.

Aha, no i przede wszystkim. W Brazylii mamy nieco ponad połowę całej Amazonii.

Macie? To teraz sprawdzając poszczególne regiony oddzielnie, rzeczywiście znajdujemy taki, w którym pożary są rekordowe. Amazonas.

Pożary w Amazonas, 2019; screen: https://www.globalfiredata.org/forecast.html

Amazonas to ten fragment Amazonii, który jest najmniej palny albo inaczej, najbardziej mokry. I faktycznie mamy tu największą ilość pożarów w historii badań. Ok. 14 tys. Przy czym dla całej Amazonii NASA podaje liczbę 145 tys.

Zatem jeśli pytacie o rekordy, to tak, w rejonie Amazonii o nazwie Amazonas, który odpowiada za mniej niż 10% pożarów, faktycznie jest rekord dwudziestolecia. Na całym obszarze Amazonii, mamy średnie wyniki oscylujące wokół 6-8 wyniku w tym okresie.

Żeby było ciekawiej, w Mato Grosso, Para czy Maranhao mamy wyniki zdecydowanie poniżej średniej. Wobec tego, jakim cudem obszar odpowiedzialny za 10% tak podnosi statystyki, że lądujemy na 6 miejscu? Trop prowadzi nas do Boliwii

Pożary w Boliwii 2019; screen: https://www.globalfiredata.org/forecast.html#totals

Jak się okazuje, Boliwia z liczbą 27,5 tys. pożarów w rejonie Santa Cruz w roku 2019, wskakuje na drugie miejsce w statystykach NASA od 2003 roku.

Tylko, skoro Boliwia tak zawyża liczby całej Amazonii, a większość Brazylii zaniża. Dlaczego wszyscy mówią o pożarach w Brazylii, a nie Boliwii?

O co tu w takim razie chodzi?

Skoro w Brazylii pożary są zbliżone do średniej z ostatnich dwudziestu lat, dlaczego nazywane są największymi?

Skoro w Boliwii rzeczywiście są rekordowe, dlaczego o nich się nie mówi?

Czy ma to związek z tym, że Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro nazywany jest przez wielu „drugim Trumpem” i w związku z tym, nie ma najlepszej prasy?

A może przyczyną jest szczyt G7 i rozmowy o przedłużeniu umowy o wolnym handlu z Brazylią, co nie jest na rękę producentom żywności z kilku krajów zachodu, z Niemcami i Francją na czele?

Jak mawiał klasyk, nie wiemy ale się domyślamy.

Obejrzyjmy sobie jeszcze film z corocznych pożarów lasów na Ziemi, autorstwa NASA

I drugi film, opisujący przyczyny powstawania pożarów. Afryka pokazuje piękną cykliczność samej natury

Dla geeków, pod tym linkiem możecie zobaczyć pożary w Brazylii, miesiąc po miesiącu, od 1998 roku do lipca 2019

Na koniec przydałoby się chyba coś optymistycznego?

Nie ma sprawy 🙂

Na mapach poniżej, INPE codziennie publikuje mapę zagrożenia pożarowego. Oczywiście nadal jest ono bardzo wysokie w wielu rejonach kraju, lecz wyraźnie widać tendencję malejącą.

Ryzyko wystąpienia pożarów, sierpień 2019; Screen: queimadas.dgi.inpe.br

Może więc i ten koniec świata, też uda nam się jakoś przeżyć.

źródła:
https://www.researchgate.net/figure/Amazon-limits-WWF-LAI-2009-and-sources_fig1_271766881
http://queimadas.dgi.inpe.br/queimadas/portal-static/estatisticas_paises/
http://queimadas.dgi.inpe.br/queimadas/portal-static/estatisticas_estados/
http://queimadas.dgi.inpe.br/queimadas/portal/risco-de-fogo-meteorologia
http://queimadas.dgi.inpe.br/queimadas/portal/outros-produtos/anuario-de-risco-de-fogo/anuario-preliminar-de-risco-de-fogo-2019
https://www.globalfiredata.org/forecast.html#totals
https://www.globalfiredata.org/forecast.html#amazonas

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Ekologia

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Wyobraź sobie sklep z owocami. Wszystkie kosztują tyle samo. Jabłko, banan, truskawki czy durian (wg Google najdroższy owoc świata) – cena identyczna. Jak ją ustalić? To proste. Każdy owoc kosztuje nie tyle, ile chce za niego producent. Nie liczymy też średniej. Każdy kosztuje tyle, ile najdroższy durian, czyli jakieś 190 tys. złotych. Absurd? Witajcie w świecie cen energii elektrycznej.

Głośny jest obecnie temat cen energii elektrycznej. Wystarczy spojrzeć, jak kształtowały się ceny energii w Europie od początku XXI wieku.

Obecny skok jest ogromny i bezprecedensowy. Ceny energii przez ostatnią dekadę kształtowały się na poziomie 10€ – 50€, by wystrzelić w tym roku do rekordowych poziomów dziennych dochodzących nawet do 800 Euro za Megawatogodzinę (rekord dla Polski to blisko 400€).
Z czego to wynika?

System cen krańcowych Merit Order

O merit order można poczytać na Wikipedii. Jest tam, np. o taki wzór:

Ok, to może spróbujmy inaczej 😅 W uproszczeniu, Merit order zakłada załączanie do systemu, producentów energii od najtańszych do najdroższych.

Ceny energii produkowanej z odnawialnych źródeł, węgla, atomu czy gazu są oczywiście różne. Merit order wprowadzono po to, by obniżyć koszty produkcji, a przede wszystkim, aby promować najczystsze źródła energii. Najtańsze są oczywiście OZE: słońce i wiatr. Później hydroelektrownie. Następny w kolejności jest atom. Na samym końcu do systemu załączane są źródła „brudne” czyli gaz, węgiel, ropa.

Promowanie OZE i taniej energii, przez kaskadowe podłączanie źródeł od najczystszych. Szczytna idea. Co tu może się nie udać?

Aby zmusić, aby skłonić poszczególne państwa do inwestycji w OZE, wymyślono dwa mechanizmy. Pierwszy to ETS, czyli słynne opłaty za emisję CO2 (o nim innym razem). Drugi to właśnie system cen krańcowych. O co chodzi? To dobry moment aby wrócić do wstępu i przeczytać jeszcze raz o sklepie z owocami i zapamiętać zdanie:

Cenę końcową ustala najdroższy składnik.

Na grafice wygląda to tak:

Niezależnie od cen produkcji energii z OZE, atomu czy węgla, cena końcowa dla odbiorcy, wynosi tyle, ile koszt produkcji energii z najdroższego źródła. Dziś jest to gaz.

Dlaczego tak to skonstruowano? Po to aby poszczególne kraje, dążyły do eliminacji drogiej energii pozyskiwanej z surowców (przede wszystkim węgla, który jest drogi również z powodu systemu ETS) i opłacalne było, dla nich, inwestowanie w OZE.

Jak to działa w praktyce

Jak już wspomnieliśmy, cenę końcową ustala najdroższy element systemu. A który to jest, ten najdroższy? A to już zależy i to od bardzo wielu czynników. W teorii najdroższym, w danej chwili, może być… każdy producent (no może poza wiatrem i słońcem). Zmienia się to w zależności od warunków atmosferycznych, od cen surowców, od tego czy akurat nie ma sankcji i nie wybuchła jakaś rura z gazem pod Bałtykiem, a nawet… od pory dnia (!). Wyjaśnimy to na przykładach.

Zwiększenie udziału tańszych producentów

Zwiększamy udział tanich źródeł, więc później do systemu wchodzą drożsi producenci i przesuwamy cały wykres w prawo. W tym wypadku, udało się zaspokoić ten sam popyt, bez potrzeby uruchamiania gazu.

Przede wszystkim chodzi tu o promocję OZE ale de facto, zwiększenie udziału atomu czy węgla, odniosłoby ten sam skutek. Stąd też pojawiły się dopłaty za emisję CO2, aby wszyscy inwestujący w tańszą energię, szli w stronę odnawialnych źródeł.

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię

Zmniejszając zapotrzebowanie, przesuwamy pionową czerwoną linię w lewo. Możemy wóczas dojść do sytuacji, gdy „brudne źródła” przestaną być potrzebne i wypadną z systemu. Tym samym, cena końcowa energii spadnie, choć ceny produkcji z poszczególnych źródeł, nie uległy zmianie. Oczywiście, działa to również w drugą stronę.

Zatem, stwierdzenie „oszczędzając energię, obniżasz jej cenę”, choć brzmi nad wyraz abstrakcyjnie, jest… prawdziwe! Pozornie wydaje się to nie mieć żadnego związku ale w systemie cen krańcowych, tak to funkcjonuje. Co więcej, ceny energii w ciągu doby, zmieniają się, m.in. właśnie z powodu różnego popytu!

Zmiana ceny produkcji najdroższego składnika systemu

Kolejny przypadek to, przy zachowaniu średniego zużycia, zmiana ceny produkcji tego najdroższego, cenotwórczego czynnika. Wtedy, niezależnie od działań innych producentów, cena końcowa energii rośnie i w zasadzie nikt nie ma to wpływu.

Na naszym wykresie, celowo obniżyliśmy ceny produkcji wszystkich pozostałych źródeł. Widzimy teraz, że choć zdecydowana większość producentów energii, obniżyła swoje koszty i cena energii z innych źródeł potaniała, to cena dla odbiorcy końcowego… wzrosła!
Jedyną przyczyną, jest wzrost cen najdroższego elementu systemu cen krańcowych.

Z tym ostatnim przypadkiem, mamy do czynienia obecnie. Horrendalnie wysokie ceny gazu, przekładają się na wysokie ceny energii elektrycznej w całej Europie.

Jak często zmienia się cena energii?

Jak widać na powyższych przykładach, na cenę wpływ ma kilka czynników, z których każdy ma miejsce, nieustannie. Wszak, ciągle zmieniają się warunki atmosferyczne, w ciągu doby kilkukrotnie zwiększa się zapotrzebowanie na prąd, zaś na rynkach, bez przerwy zmieniają się ceny surowców. Wszystkie te rzeczy, mają wpływ na końcową cenę energii. I wszystkie powodują, że jej cena ostateczna, zmienia się cały czas, a wahania mogą sięgać, nawet kilkuset procent.

Czy Merit Order zdaje egzamin?

Ktoś mógłby powiedzieć, że Merit Order działałby sprawnie, gdyby nie nadzwyczajna sytuacja, jaką jest wojna na Ukrainie. No ale ktoś inny mógłby wtedy odpowiedzieć „hej, ale ta nadzwyczajna sytuacja jednak się wydarzyła”.

Przyjrzyjmy się zatem wykresowi średniej dobowej ceny energii elektrycznej w krajach UE, za ostatnie trzy miesiące. Celowo wybraliśmy trzy kraje, które najlepiej zobrazują mechanizmy. Opartą na węglu Polskę, bazującą wyłącznie na energii odnawialnej Norwegię oraz miksujące wszystkie rodzaje źródeł energii, a jednocześnie najbardziej uzależnione od gazu, Niemcy.

źródło: https://ember-climate.org/data/data-tools/europe-power-prices/

👉 Widać, że niemieckie uzależnienie od gazu boli i powoduje też największe wahania cen.

👉 Widać, że ETS podbija cenę produkowanej z węgla, energii w Polsce. Idąc dalej, można też wywnioskować, że energii po prostu produkujemy zbyt mało, bo jesteśmy narażeni na zmiany cen surowców.

👉 I widać też, że norweskie odnawialne źródła, choć dają największą stabilizację cen, to mimo wszystko nie zawsze są tańsze, niż polska energetyka węglowa, co wydaje się nie mieć kompletnie sensu

Próbując odpowiedzieć na pytanie „Czy merit order sprawdza się w praktyce” i zauważając, że Norwegia nie ma znacząco odbiegającej ceny energii od polskiej, nasuwa się wniosek, że, no tak niekoniecznie 🤷‍♂️

Zamiast podsumowania czyli internetowe mapki cen energii

Jak już wiecie, ceny energii zmieniają się stale i potrafią w przeciągu jednego dnia zmieniać wartość końcową nawet dwukrotnie. Wielu z Was prawdopodobnie nie raz widziało w sieci, mapki cen energii. Pokazują je najczęściej politycy lub zwolennicy największych partii, którzy chcą udowodnić jakąś swoją tezę. Ci prorządowi, wrzucają mapki, gdzie Polska jest zieloną wyspą Europy, ci opozycyjni, dzień później pomstują, że jesteśmy wśród najdroższych. A z czego to wynika? Wystarczy że wiatr wieje mocniej, węgiel potaniał, ktoś zrobił screena o 5 rano, a ktoś inny w szczycie o 20 wieczorem. Poniżej typowy przykład przerzucania się mapkami, pochodzącymi z tego samego źródła, ale z różnych dni.
Po lewej Europejska Partia Ludowa i Platforma, po prawej poseł PiS 😅

screeny: Twitter

Czy ci ludzie, znają opisane wyżej mechanizmy? Tego nie wiemy. Ale wiemy, że możecie im pomóc je zrozumieć i następnym razem, po prostu, wyślijcie im nasz artykuł 🙂

Dzięki!

UPDATE!

Kilka osób pytało o słynne marże spółek energetycznych. No i hmm… wychodzi na to, że są one kompletnie niezależne od tych firm 😅 No bo tak:

 • cena zależy od najwyższego składnika
 • ten składnik to gaz i jego cena rośnie w wyniku wojny
 • rośnie cena końcowa od wszystkich pozostałych producentów, przy nie zmienionych kosztach
 • zysk (marża) jest od nich w ogóle niezależna

No powiemy Wam, że też byśmy tak chcieli!

Swoją drogą, można tu pokusić się o taki fikołek. Wiemy że spółki energetyczne zapowiedziały przeznaczenie części nadwyżek na inwestycje w OZE. Zatem czy prawdziwe będzie zdanie: „Putin wywołując wojnę, doprowadził do wzrostu cen gazu, co przełożyło się na zyski wszystkich spółek energetycznych w Europie. A co z kolei przełożyło się na zwiększenie nakładów na OZE i odejście od gazu” ? 🤣

Czytaj dalej

Ekologia

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Zdjęcie: Arctic Sunrise Greenpeace Rijeka 14042013 2 roberta f.jpg, Wikimedia Commons

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem?

Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie protestuje w Zatoce Gdańskiej, domagając się od Polski ogłoszenia planu rezygnacji z węgla do 2030 roku. Działacze zablokowali rozładunek węgla, rozbili też namiot na portowym dźwigu i postanowili okupować teren portu, motywując te działania troską o środowisko.

Okazało się, że zatrzymali transport… antracytu dla polskiego hutnictwa. Straty w przestoju pracy portu szacowane są na co najmniej 500 tys. zł.

Ok. Wiemy już że Greenpeace protestuje, czasem się pomyli ale generalnie to chce dobrze. Sprawdźmy czy tych chęci zawsze wystarcza.

Wycinka drzew

Puszcza Białowieska

Katarzyna Jagiełło, Greenpeace:
Wycinka nie była uzasadniona ze względów przyrodniczych. Kornik jest częścią puszczańskiego ekosystemu, kształtuje Puszczę od tysięcy lat.

Las w Bawarii

Katarzyna Jagiełło, Greenpeace:
W zagrożonych gradacją kornika lasach gospodarczych można stosować wycinkę, szczególnie gdy ich wartość przyrodnicza nie jest duża.

wycinka drzew w Puszczy
Źródło: Flickr.com

W Niemczech można, bo kornik zjada. W Polsce nie można, bo kornik zjada ?

Maj 2018, awaria przepompowni ścieków w Gdańsku

W maju ub. roku doszło do awarii przepompowni ścieków Ołowianka, odbierającej 60% nieczystości z Gdańska. Bezpośrednio do Motławy zrzucano 2,3 tys. metrów sześciennych ścieków na godzinę, co stanowiło 5% aktualnego przepływu w rzece.

Stanowisko Greenpeace: Biorąc pod uwagę, że są to ścieki komunalne, a nie zanieczyszczenia chemiczne, które na trwałe mogłyby pozostać w środowisku, jest duża szansa, że nie dojdzie do trwałych zniszczeń środowiska naturalnego. Środowisko naturalne powinno sobie poradzić. Liczymy na to, że urząd miasta potraktuje ten incydent jako poważną lekcję na przyszłość

Nie protestujemy. Środowisko naturalne powinno sobie poradzić ?

Lipiec 2018, budowa zamku w Puszczy Noteckiej

W lipcu 2018 w mediach rozpoczęła pojawiać się sprawa budowy zamku w Puszczy Noteckiej, w obszarze chronionym Natura 2000. Usypano sztuczną wyspę, zmieniono wygląd zbiornika wodnego.

Stanowisko Greenpeace: To nie jest pierwsza tego typu sytuacja, takich przypadków jest wiele. To, co w tej sytuacji bulwersuje, to pozwolenie RDOŚ na tę inwestycję. My sami dowiedzieliśmy się o budowie z mediów. (..) Nie można pozwalać na „państwo z dykty”, które nie ma mechanizmów kontroli. Pytanie w tej sytuacji powinno brzmieć: gdzie było państwo?

Nie protestujemy, gdzie było państwo? ?

Sierpień 2019, awaria oczyszczalni ścieków „Czajka” w Warszawie

W sierpniu doszło do awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie, w wyniku której prosto do Wisły przedostawało się 3 tys. litrów ścieków na sekundę, przez okres ponad dwóch tygodni. Odnotowano czasowe przekroczenie norm dla bakterii E.Coli nawet w Zatoce Gdańskiej, gdzie Sanepid zalecał unikanie kontaktu z wodą

Stanowisko Greenpeace: Spowodowany awarią oczyszczalni ścieków Czajka zrzut ścieków z lewobrzeżnej Warszawy bezpośrednio do Wisły jest sytuacją, którą należy dokładnie monitorować (..) Taki monitoring jest obecnie prowadzony przez odpowiednie upoważnione do tego instytucje samorządowe i centralne. (..) Jednocześnie jesteśmy zdziwieni tym, jak instrumentalnie do awarii oczyszczalni ścieków Czajka podchodzą niektórzy politycy.

W związku z tym, że w tamtych sprawach politycy milczą, wydaje się, że ich zachowanie i słowa wobec awarii Czajki wydają się być cyniczną rozgrywką polityczną, która nie ma nic wspólnego z troską o wspólne dobro. 

– czytamy dalej na Greenpeace.org

I ten ostatni, wytłuszczony fragment niech służy za podsumowanie niniejszego artykułu ?

PS. Albo jeszcze to na koniec. Patrick Moore, jeden z pierwszych aktywistów Greenpeace w latach 70-tych i 80-tych, opowiada o tym dlaczego opuścił organizację

Źródła:
https://www.gospodarkamorska.pl/Rybolowstwo/greenpeace:-srodowisko-naturalne-powinno-sobie-poradzic-ze-skutkami-awarii-przepompowni–.html
https://www.tvp.info/37215971/tysiace-litrow-sciekow-w-motlawie-naprawa-przepompowni-trwa
https://www.greenpeace.org/poland/komentarze/3547/komentarz-w-sprawie-awarii-w-oczyszczalni-sciekow-czajka/
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23659684,zamek-w-puszczy-noteckiej-ekolodzy-odbijaja-pileczke-winny.html
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/greenpeace-wycinka-w-bawarii-jest-uzasadniona/3jv1njr

Czytaj dalej

Ekologia

Emisja CO2 na osobę. Polska na 39 miejscu na świecie.

Spodziewaliście się, że wyprzedza nas Holandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Belgia czy Finlandia?

Przed nami m.in. zielona Holandia, Belgia, Norwegia, Kanada czy Niemcy

Emisja CO2 na osobę, dane pochodzą z roku 2018

Przed Polską, m.in.:

 • 3. Katar 38,2
 • 5. Trynidad i Tobago 26,2
 • 6. Kuwejt 23,9
 • 7. Zjednoczone Emiraty Arabskie 22,4
 • 10. Estonia 18,6
 • 11. Arabia Saudyjska 18,6
 • 13. Luksemburg 16,9
 • 14. Australia 16,8
 • 15. Kazachstan 16,8
 • 16. USA 16,1
 • 16. Kanada 16,1
 • 21. Korea Południowa 13,6
 • 23. Islandia 12,1
 • 24. Rosja 12,1
 • 27. Czechy 10,4
 • 28. Seszele 10,3
 • 29. Singapur 9,7
 • 30. Holandia 9,5
 • 32. Norwegia 9,4
 • 32. Japonia 9,4
 • 35. Belgia 9,2
 • 36. Niemcy 9,1
 • 37. Iran 8,9
 • 38. Finlandia 8,8

39 miejsce. Polska – 8,8

Średnia UE – 8,6Spodziewaliście się, że wyprzedza nas Holandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Belgia czy Finlandia?

źródło:

https://ourworldindata.org/per-capita-co2

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_carbon_dioxide_emissions_per_capita

Czytaj dalej
Świat5 miesięcy temu

Whap.info o wielkości i potędze dzisiejszej Francji

Czyli mała prowokacja whap.info Trudno szukać w Polsce drugiego kraju starej UE który miałby tyle negatywnego PR w naszych mediach...

Whap.Info5 miesięcy temu

Elitarni samobójcy Rosji

Whap.info o seryjnych samobójstwach w Rosji od lutego 22 Specyfika Rosji polega na tym, że żyjąc na szczycie zupełnie niespodziewanie...

Ludzie5 miesięcy temu

Jak wygląda Lwów w kwietniu 2023

Do Lwowa wybraliśmy się w ramach wsparcia, dla jednej z akcji pomocowych, a przy okazji sprawdziliśmy jak to miasto funkcjonuje...

(Pop)Kultura8 miesięcy temu

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i...

Świat9 miesięcy temu

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło...

Whap.Info9 miesięcy temu

Ceny energii w krajach Europy. Polska poniżej średniej

Zdjęcie tytułowe przedstawia wzrost cen energii producenckiej r/r do września 2022

(Pop)Kultura9 miesięcy temu

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem...

Fin/Tech10 miesięcy temu

Dziennikarz Matt Taibi ujawnia Twitter Files. Odc. 1: „Jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena”

„Pierwsza poprawka do Konstytucji (o wolności słowa) nie jest absolutna”, „To nie jest idealne narzędzie (do cenzurowania) ale jedyne jakie...

Ludzie10 miesięcy temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech10 miesięcy temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie10 miesięcy temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

(Pop)Kultura10 miesięcy temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat10 miesięcy temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat10 miesięcy temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Świat10 miesięcy temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

Ekologia10 miesięcy temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech10 miesięcy temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia10 miesięcy temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech11 miesięcy temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska11 miesięcy temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...