Ludzie
Płacą niemal 80 tys złotych za małżeństwo dla tablic rejestracyjnych. W Pekinie nie każdy może mieć auto.
Dziennikarze chińskiej telewizji CCTV ujawnili, że w stolicy kraju funkcjonują agencje, których klienci są skłonni zapłacić 80 tysięcy złotych (22 tys $) za „lewe” małżeństwo tylko dla uzyskania prawa do nowych pekińskich tablic rejestracyjnych.
Tablic niezbędnych dla korzystających z auta w Pekinie. Dla nas abstrakcja – Chińczycy nie są zapewne w szoku. Tłumaczymy dlaczego.
- Pekin od lat zmaga się z ekstremalnie złą jakością powietrza – jego zanieczyszczenie jesienią i zimą jest niemal stałe
- w celu jego ograniczenia postanowiono regulować liczbę nowych aut jeżdżących po mieście
- wprowadzony w 2011 roku system loterii wprowadza losowanie osób, które będą miały prawo do korzystania z auta w Pekinie
- mieszkaniec pragnący jeździć autem najpierw musi zostać właścicielem tablic rejestracyjnych
- aby je dostać rejestruje się w loterii tablic, przy dużym szczęściu wygrywa prawo do posiadania tablic (=auta) i następnie kupuje auto
- szansa na szczęśliwy los w loterii w 2011 roku wynosiła 6 % a w 2018 spadła do 0.2 %
- tak 0,2 procenta czyli 1/5 procenta! (wg The Economist)
- jak łatwo się domyślić taki system generuje czarny rynek
- w tym min firmy, które załatwiają małżeństwa dla tablic rejestracyjnych
- telewizja CCTV sugeruje, że najbardziej zdesperowani są w stanie zapłacić prawie 80 tysięcy złotych za małżeństwo dla tablic
- firmy organizują małżeństwo i rozwód wraz z przejęciem prawa do tablic rejestracyjnych
- to oczywiście skrajny przypadki – częściej spotykane są przypadki wypożyczania tablic przez ich właścicieli
- koszty wypożyczenia szacowane są na ok 20 tys juanów (ok 11 tys złotych) rocznie wg South China Morning Post (Hongkong) lub 7 tys zł wg The Economist
- auta spoza Pekinu mogą wjeżdżać do stolicy tylko na specjalnych zezwoleniach 7 dniowych wydawanych max 12 razy w roku
- Stolica Chin prowadzi dwa losowania – jedno dla aut napędzanych tradycyjnym paliwem i drugie dla aut elektrycznych; zdobycie tablicy dla aut elektrycznych jest nieco łatwiejsze
- wielu mieszkańców Pekinu nie wierzy w uczciwość loterii – znane były już przypadki łapówek za gwarantowaną wygraną – przekraczały one kwotę 100 tysięcy złotych
Dla nas to kosmos i coś nie do wyobrażenia. Chińczycy są jednak zdesperowani żeby ograniczyć liczbę aut. Każde miasto ma tam prawo regulować kwoty aut na swój sposób.
Szanghai poszedł w innym kierunku:
- zamiast loterii wprowadził system aukcyjny
- zasada jest prosta – im więcej kasy wyciągniesz z portfela tym większą masz szanse na wygraną w loterii i otrzymanie tablicy rejestracyjnej uprawniającej do jeżdżenia autem
- według The Economist średnia kwota szczęśliwców wygrywających aukcje to ok 80 tysięcy juanów czyli prawie 50 tysięcy złotych
- system ten redukuje szarą strefę jednak pozbawia nadzieji na posiadanie auta przez klasę średnią i słabiej zarabiających
Kanton (Guangzhou) i wiele innych miast wybrało natomiast system hybrydowy tj połowa nowych tablic wystawiana jest na aukcje, a druga połowa wystawiana na loterię.
Każdy z systemów ma swoje wady i zalety. Najczęściej stosowany w metropoliach jest system kantoński (hybrydowy).
Jeśli wydaje Ci się, że posiadając tablice i aut będziesz miał pełną swobodę poruszania się to jesteś w błędzie.
Niektóre miasta (najczęściej Pekin) w wypadku ekstremalnego przekraczania norm zanieczyszczenia powietrza wydają tzw czerwony alarm smogowy.
W czasie czerwonego alertu połowa aut wycofywana jest z użytku. W jeden dzień mają prawo jeżdzić auta z rejestracją zakończoną liczbą parzystą, w kolejny nieparzystą.
Naukowcy z niemieckiego Instytutu im. Maxa Plancka oszacowali, że smog jest w Chinach przyczyną 1,4 miliona przedwczesnych zgonów rocznie.
Jaka jest wasza opinia na temat tak radykalnych rozwiązań?
źródła:
https://www.scmp.com/news/china/society/article/3039255/desperate-beijing-motorists-marrying-people-just-so-they-can?utm_content=article&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR1yVqc0BLARjSYYzgK9wfYQPSQJAnOXkjtrwG-a4xOzq3-lxDDJZniKc7I#Echobox=1574679710
https://www.economist.com/china/2018/04/19/why-a-licence-plate-costs-more-than-a-car-in-shanghai
Zdjęcia: Wikimedia Commons
Wesprzeć nas można poprzez Patronite
Ludzie
Jak wygląda Lwów w kwietniu 2023
Do Lwowa wybraliśmy się w ramach wsparcia, dla jednej z akcji pomocowych, a przy okazji sprawdziliśmy jak to miasto funkcjonuje w warunkach wojennych i czy warto się dziś do niego wybrać.
Nie będzie tu wiele o turystyce wojennej.
Na froncie przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy, Ukraińcy tracą każdej godziny kolejnych żołnierzy i nie ma regionu w kraju, który mniej lub bardziej, nie ucierpiałby od ataków rakietowych. W tych okolicznościach, Lwow jest dzisiaj relatywnie bezpieczną oazą tętniącą życiem i przyciągająca turystów z całej Ukrainy.
Podstawa – bezpieczeństwo.
Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Lwow nie masz żadnych gwarancji, że w tym czasie nie będzie ataku rakietowego. Nie masz również pewności, ze w końcu jakaś rakieta nie trafi w obszar Starego Miasta. Nie wiesz też czy zdążysz schować się w bezpiecznym miejscu przed takim atakiem.
Ale.…
Na razie w obszar centrum Lwowa nie trafiła żadna rakieta i pozostaje ono nietknięte. Również dotychczasowe incydentalne ataki w rejonie uderzały w obiekty zlokalizowane dalej od centrum.
Dodatkowo ostrzały były raczej skoncentrowane na infrastrukturze wojennej lub energetycznej.
Nie posiadamy dokładnych statystyk strat – od hotelarzy słyszeliśmy, ze od początku wojny w samym Lwowie zginęło 10-15 osób; inne źródła podaja większe liczby.
Tak czy inaczej wszystkie podane liczby są niewielkie a pojawiają się sugestie, że we Lwowie wciąż łatwiej zginąć w wypadku samochodowym niż od odstrzału.
Być może są przesadzone. Nie wiemy.
Warto pamiętać, że miedzy północą a 6 rano oficjalnie obowiązuje we Lwowie godzina policyjna i w tym czasie musicie juz przebywać w miejscu w którym sie zatrzymacie.
Pamiętajcie, że piszemy o centrum Lwowa a nie o przedmieściach czy całym rejonie.
Miejscówki zajmowane przez armię ukraińska są rozsiane w różnych częściach rejonu, a o atakach na nie, mniej się mówi w mediach ukraińskich i wśród ludzi. Rakiety rosyjskie nie zawsze trafiają w militarne cele.
Jak dotrzeć?
Mamy kilka opcji działających zazwyczaj identycznie jak w czasie pokoju.
Opcja najwygodniejsza – pociąg
Z Przemyśla odjeżdżają codziennie, cztery pociągi do Lwowa i dalej . Czas trwania podroży waha się od 1,5 godziny do 3,5 godziny.
Najwcześniejszy pociąg startuje o 9.45 rano i zawozi Was juz o 12.30 do Lwowa.
Najpóźniejszy wyjeżdża o 23.30.
Opcja najtańsza z przesiadkami – bus, przejscie przez granice pieszo i marszrutka
Dla osob mogących sobie pozwolić na odrobine niewygody i nie chcących wydawać zbyt dużo na pociąg ta opcja będzie najlepsza.
Z okolic dworca w Przemyslu regularnie odjezdzają busy które ezawiozą nas za pare złotych do granicy w Medyce. Później przechodzimy przez piesze przejscie i dalej po stronie ukrainskiej bierzemy kolejnego busa/marszrutke do Lwowa a scislej w okolice dworca kolejowego we Lwowie.
Całość podróży zajmie nam pewnie ok 3-4 godzin w zależności od kolejek na granicy. Koszt w jedną stronę z Przemyśla to nie wiecej niż 25 zł. Warto mieć hrywny po stronie ukraińskiej ponieważ „busiarze” nie mają terminali na karte.
Opcja pośrednia – autobus
Pewnie znajda się i tacy którzy preferują autobusy ponad pociągi.
Tutaj mamy szeroki wybór opcji z Krakowa, Rzeszowa i Przemyśla.
Najbardziej rozpoznawalna marka niemiecki flixbus proponuje przejazdy z Rzeszowa od 110 złotych. Jest jednak kilka alternatyw w postaci ukraińskich przewoźników po wygoglowaniu.
Opcja darmowa – organizacja charytatywna
Sporo jest organizacji charytatywnych które jeżdżą raz w tygodniu i częsciej. Gro ich wolontariuszy regularnie odwiedza Ukraine poświęcając swój wolny czas a czasami i finanse wspierając stronę ukraińska. Często potrzebują ludzi do kierowania busami lub rozładunku.
Opcja dla kochających własne auto ponad wszystko
Tak – jest kilka przejść przez ktore auta spokojnie przejezdzaja. Nie polecamy jednak pchac sie wlasnym autem na Ukraine. Czasami drogi pozostawiają wiele do zyczenia, nie kazde ubezpieczenie jest wazne na Ukrainie a kolejki aut na granicy są różne. Przy duzym szczesciu zrobicie trase Przemysl-Lwow w kilka godzin, przy mniejszym w kilkanascie.
Spanie
Większość obiektów hotelowych działa normalnie Wg naszych rozmówców przerwy w dostawie wody i prądu są bardzo rzadkie w porównaniu z poprzednimi miesiącami.
Hostele
Odstępstwem od regóły wydaja się być hostele które okazjonalnie mogą dłużej gościc ludzi uciekających ze wschodu. Innymi słowy – możecie spotkać ludzi, którzy żyją w hostelach. Dlatego tez warto wybrać nieco droższy i lepszy obiekt w wypadku którego sa większe szanse, ze nie znajdziemy sie w pokoju ze stałymi lokatorami.
Jesli ktos lubi spokojna atmosfere kameralnego, bezpiecznego hostelu z wlascicielka mowiaca nieco po polsku i swietnie po angielsku to polecamy GHOSTEL
Znajduje sie ok 8-10 minut piechota od Rynku. Ceny zaczynaja sie od 25 zlotych.
Nieco bardziej komercyjną opcja w podobnej cenie jest Dream Hostel – 2 minuty od Rynku na ulicy Szewskiej.
Hotele
Wśród hoteli mamy wielki wybór apartamentow i tradycyjnych obiektow hotelowych
Ceny uzaleznione sa od wymagań gosci.
Najtansze “dwojki” na bookingu mozna znalezc juz od 80 zlotych za noc
W lepszym standardzie znajdziecie np dobrze oceniany Oysters & Bubbles Gastro Hotel znajdujacy sie na Rynku.
Cena za dwojke to ok 220 zlotych
Cześć hoteli oferuje swoim gościom gwarancję dostępności elektryczności i bunkru 24 godziny na dobę. Best Western Plus zaraz obok Rynku jest jednym z takich hoteli.
Podobnie Luxury Boutique Andreevskiy który znajduje się poza Starym Miastem co może mieć znaczenie.
Podejrzewamy, ze większość z Was nie zna lokalizacji budynków militarnych czy infrastruktury krytycznej które mogą być celem ataków rakietowych. Dlatego warto rezerwować nocleg w ścisłym centrum, które takich obiektów nie posiada.
Jedzenie
Restauracje, kawiarnie i puby dzialaja normalnie.
Duża część z nich ma zakupione generatory, na wszelki wypadek, więc nawet w wypadku odcięcia prądu co zdarza się obecnie niezwykle rzadko funkcjonują normalnie.
Zwiedzanie
Wiekszosc obiektow muzealnych jest otwarta normalnie.
Wsrod wyjatkow nalezy niestety wymienic wymienic Kopiec Unii Lubelskiej, z ktorego w czasie pokoju moglismy podziwiac widok na caly Lwow.
Transport
Po centrum najłatwiej poruszać się piechotą lub na hulajnogach. Nie ma potrzeby używania jakichkolwiek środków transportu.
W wypadku dalszych wypadów polecamy korzystać z tanich jak na polskie standardy taksówek. Aplikacja Bolt w przeciwieństwie do Ubera działa całkiem sprawnie.
Ceny
Ceny w centrum Lwowa są, wg niektórych opinii nieco wyższe niż normalnie. Zarówno na spotkania z rodzinami jak i na krótkie wakacje, najbogatsi Ukraińcy wybierają często właśnie Lwów, będący w miarę bezpiecznym miejscem w porównaniu z całym wschodem czy sporą częścią centralnej Ukrainy.
Zamożni Ukraińcy zamiast latać na wakacje do Turcji, Egiptu czy Azji, często po prostu wyjeżdżają do Lwowa lub tymczasowo przeprowadzają się do tego miasta, żeby być z daleka od gorących miejsc na mapie Ukrainy.
Dla nas jednak Lwów dalej będzie cenowo atrakcyjny, np. w porównaniu z cenami krakowskimi lub warszawskimi.
Przykładowe ceny po przeliczeniu na złotówki:
– kurs taxi miedzy dworcem kolejowym z Rynkiem 11 złotych
– piwo na Rynku we Lwowie od 7 do 13 złotych
– angielskie śniadanie na Rynku Głównym 28 złotych
– jajecznica z łososiem 23 złote
– szarlotka 12 złotych
– porcja pierogów 17 złotych
Powyższe ceny dotyczą najdroższej części Lwowa tj okolic Rynku.
W większości miejsc nie mieliśmy problemów z płatnością kartą.
Podsumowanie
Wypad do Lwowa niesie za sobą pewne ryzyko. Każdy z nas ma inną strefę komfortu oraz inaczej oblicza skale zagrożenia dla siebie i bliskich.
Postanowiliśmy przedstawić naszą perspektywę jednak przed podjęciem WASZEJ ostatecznej decyzji o ew wypadzie do Lwowa radzimy przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Ukraina jest w stanie wojny i sytuacja potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie.
Nie możemy brać nawet części odpowiedzialności za Wasze decyzje.
PS czyli bardzo subiektywne wrażenia na koniec
- widok matek lub dziewczyn z żołnierzami w mundurach siedzących wśród zwykłych ludzi w kafejkach i restauracjach daje do myślenia. Nierzadko mogą to być ostatnie pożegnania …
- ludzie korzystają ze Lwowa jednak widok pojedynczych patroli żołnierzy z karabinami, checkpointów lub pojedynczych budynków zasłoniętych workami z piaskiem nie pozwala zapominać o tym co się dzieje dookoła
- warto nie wpadać w panikę w wypadku alarmu – znajomy był świadkiem śmiertelnego wypadku kiedy ktoś w panice śpieszący się do bezpiecznego miejsca wpadł pod samochów
- wśród spacerujących po Lwowie można okazjonalnie spotkać pojedynczych obcokrajowców czy polskich polityków-biznesmanów
- na wszelki wypadek zawsze warto mieć ze sobą paszport i strzec go uważnie
- zabronione jest robienie zdjęć żołnierzom
- we Lwowie spotkaliśmy mnóstwo muzyków ulicznych i kilka miejsc z muzyką na żywo
- „Slawa Ukrainie, Hierojom slawa” (Sława Ukrainie, Bohaterom Sława) to hasło-zawołanie które słyszeliśmy wiele razy – zarówno przy okazji ulicznych występów jak i z ust dzieci krzyczących z górnych pięter do gości jednej z restauracji w oficyjnie kamienicy – nie bez odzewu. Hasło to pozwoli nam również wejść do restauracji Kryjówka na Rynku Głównym 14 serwującej tradycyjną ukraińska kuchnie.
- nie zamawiajcie przypadkiem pierogów ruskich 😉
Ludzie
Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska
Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!
Wybaczcie ten artykuł. Dziś, po prostu nie mogliśmy się oprzeć, bo takiej okazji możemy nieprędko doczekać. Będzie merytorycznie ale też zabawnie 🙂
Zaczynamy oczywiście od Wojtka i taktyki laga-taka😉
Statystyki Pana Bramkarza Wojciecha 💪
I reakcja NBA
Szanse na wyjście z grupy. Jak zawsze matematyczne ale tym razem nieco inaczej niż zwykle
Admini „Łączy nas piłka” dziś w formie 😅
Zamiana larwy w pięknego motyla 🤣
Tutaj bardzo ładnie Meksykanie o bramce Lewego ❤️
Oficjalne konto WTA chyba zna zabawę memową na linii Lewy – Iga
Było WTA to teraz WTF
Co tu się? Ktoś ogarnia? 🤡
No to płynnie przechodzimy do kolejnej kategorii
MEMY
No to lecimy na koniec 😉
Ludzie
Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]
Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją
Chiny kontynuują swoją politykę „Zero Covid” i brutalnie pacyfikują wszelkie formy protestu.
W Chinach odnotowuje się obecnie ok. 30 tys. zachorowań na Covid-19 dziennie. Przypomnijmy, że mowa o kraju, który zamieszkuje 1,4 miliarda ludzi. W efekcie polityki chińskiego rzędu, polegającej na całkowitej izolacji regionów z dużą liczbą chorych (czym jest duża liczba, w tym wypadku, ciężko określić), kwarantannie podlega obecnie 420 milionów ludzi. Mniej więcej tyle ile żyje w całej Unii Europejskiej (447 mln). Dosyć sporo.
Do protestów doszło w fabryce Foxconn, produkującej iPhone’y, w mieście Zhengzhou. Powodem jest brak obiecanej zapłaty oraz restrykcje covidowe. A konkretniej, brak odseparowania nowych pracowników, od starych, wśród których zdiagnozowano zwiększoną zachorowalność.
Protesty wybuchły po tym, gdy w miejsce pracowników, którzy masowo uciekli z miejsca pracy, po ujawnieniu liczby zachorowań na Covid-19 w fabryce oraz tych wysłanych na kwarantannę, zatrudniono 100.00 nowych i obiecano im dodatkowe wynagrodzenie oraz odseparowanie od dotychczasowych pracowników. Oba punkty, nie zostały spełnione.
Sto tysięcy nowych pracowników. Mają rozmach 🤯
Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne
Niestety informacje docierające są z Chin, są trudne do zweryfikowania.
Fabryki Foxconn zatrudniają ok. 1,3 miliona pracowników. Odpowiadają one, wg różnych szacunków, za 50 do 70% całej produkcji iPhone’ów.
Będziemy śledzić i informować Was o protestach na bieżąco.