Skontaktuj się z nami

Polska

Ile partie polityczne wydają na reklamy na Facebooku? Mamy dokładne dane

Screen: Biblioteka reklam Facebook

Zdecydowanym liderem jest Platforma Obywatelska, która przez ostatni tydzień wydała na reklamy swoje lub swoich kandydatów, ponad pół miliona złotych

Od niedawna Facebook, w ramach zwiększenia transparentności, udostępnia informacje odnośnie wydatków na reklamy w kwestiach wrażliwych, związanych z kwestiami społecznymi, wyborami lub polityką.

Można obejrzeć szczegółowe raporty według określonych reklamodawców czy wydatki według określonych lokalizacji geograficznych oraz segregować je według okresów czasowych.

150 tys. złotych dziennie

Wydatki reklamowe na Facebooku na kwestie społeczne i polityczne 15 września 2019

Według danych za dzień 15 września 2019, prawie tyle na wydał Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO. N i Zieloni na reklamy profilu głównego oraz lokalnych Platformy Obywatelskiej, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i innych polityków POKO.

Na drugim miejscu: Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 4,1 tys. zł

Kolejne miejsca to kwestie społeczne: Komisja Europejska w Polsce z wynikiem 2,5 tys. zł oraz WWF Polska. które na promocję profilu Ekopatrioci, wydało 2,1 tys. zł

Ile od początku kampanii?

Przyjmijmy za początek kampanii, konwencje wyborcze największych partii. W tym celu bierzemy pod lupę okres 30 ostatnich dni.

Wydatki reklamowe na Facebooku na kwestie społeczne i polityczne 15.08-15.09 2019

1.I tu znów zdecydowanym liderem jest KWW Koalicja Obywatelska, która w tym okresie wydała na reklamy FB ponad 640 tys. złotych

2. Drugie miejsce to Prawo i Sprawiedliwość z wydatkiem w wysokości ok. 25 tys. zł

3. Trzecie miejsce przypadło w udziale KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – 21 tys. zł

Ile łącznie wydano razem z kampanią do Europarlamentu?

Facebook udostępnia dane od marca 2019, więc możemy sprawdzić wydatki od tamtego okresu do dziś. Mieści się w nim kampania wyborcza do Europarlamentu.

Wydatki reklamowe na Facebooku na kwestie społeczne i polityczne od marca 2019

Tutaj liderem ponownie KW Koalicja Obywatelska z dokładną kwotą 834 435 zł

Zmiana na drugim miejscu, Konfederacja z wydatkami w wysokości 184 477 zł

Trzecie miejsce to Wiosna Biedronia i kwota 89 631 zł

Czwarte miejsce zajmuje Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 75 613 zł

Miejsce piąte to partia Razem z wydatkami w kwocie 40 775 zł

Podsumowanie

Udostępnione dane pochodzą z 15 września, przy takim tempie wydatków, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że KW Koalicja Obywatelska do końca kampanii spokojnie przekroczy milion złotych na fejsowe reklamy ?

Wiemy za to na pewno, że wszystkie komitety wyborcze wspólnie, już dawno ten pułap osiągnęły w zaledwie pół roku.

Osobną kwestią są wydatki na reklamy przez Komisję Europejską w wysokości blisko 200 tys. złotych czy też organizacji pozarządowych mocno angażujących się w politykę, takich jak Amnesty International, WWF, UNEP/GRID. Całkiem sporo wydaje też na kwestie społeczno-polityczne Gazeta Wyborcza.

Ale o tym oraz szczegółowe info jakie posty promowały partie polityczne, w następnym BRIEFie, który przygotowujemy. Do zobaczenia 🙂

źródło, media:
Facebook, Giphy

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

(Pop)Kultura

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i Warszawa..

W Warszawie powstało Muzeum Sztuki Nowoczesnej i z miejsca wzbudza liczne kontrowersje. Postanowiliśmy przyjrzeć się muzeom tego typu na całym świecie i porównać je z warszawskim, w dwóch kategoriach: architektura oraz dopasowanie do otoczenia.

Skupiliśmy się tylko na muzeach, prezentujących sztukę współczesną, bo gdybyśmy wzięli pod uwagę wszystkie typy muzeów, to w samej Polsce mamy kilkaset (!) ładniejszych obiektów.

Na początek Warszawa. Tak mogło to wyglądać (screeny z wyników konkursu z 2007 roku)
(przesuń w prawo)

Mogło być gorzej, mogło być lepiej. Mogły być gwiezdne wojny, czerwie z Diuny i jakiś obiekt wojskowy ale dwa projekty, naszym zdaniem, fajnie wpisywały się w krajobraz tego miejsca i zgrywały z budynkiem PKiN i Marszałkowską. Pozostawiamy Waszej ocenie, które projekty uznaliśmy za najciekawsze ale mamy dziwne przeczucie, graniczące z pewnością, że wybierzecie te same 😉

A tak wygląda:

screenshot qwor.pl

No, szału nie ma. Wygląda to tak, jakby ktoś się bawił w Minecrafcie i dopiero uczył się w nim budować. Najczęstsze komentarze w sieci to: kontenery na zapleczu budowy oraz paczkomat.

I pomyśleć, że kilkanaście lat temu stały tam „Kupieckie Domy Towarowe”, a obiekt zdecydowano się zburzyć, bo „szpecił okolicę”. Możecie sami porównać, czy obecna zmiana, jest zmianą na lepsze? Po lewej KDT, po prawej MSN:

Finalna ocena budynku MSN w Warszawie. Bezapelacyjnie ostatnie miejsce w rankingu.
Architektura: 🥴
Dopasowanie do okolicy: 💩

Muzea Sztuki Współczesnej na świecie

Ok, przejdźmy teraz do lepszej części artykułu. Muza Sztuki Nowoczesnej na świecie. Wycieczkę musimy zacząć od najsłynniejszego z nich czyli Museum od Modern Art w Nowym Jorku

MoMA, Nowy Jork

Otwarte w 1929 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zlokalizowane jest w centrum Manhattanu i tak wpisuje się w krajobraz
(przesuń w prawo)

Ocena MoMA
Architektura: 👍
Połączenie z otoczeniem: 🤩

Guggenheim Museum, Bilbao

Gdy pada hasło „muzeum sztuki nowoczesnej”, prawie z automatu, jedno z pierwszych skojarzeń to Guggenheim i Bilbao. Ten zaprojektowany przez Franka O. Gehry’ego i zbudowany w 1997 roku obiekt, z początku budził kontrowersje, swoją odważną formą. Dziś przetrwał próbę czasu i stał się symbolem miasta, które dzięki muzeum odwiedzają rocznie, setki tysięcy turystów z całego świata, plasując muzeum w pierwszej 50-tce na świecie. Zaś sama okolica, stała się miejscem spacerów mieszkańców Bilbao.

Czy warszawskie MSN również doczeka się docenienia po latach? No, jakoś tak, nie mamy przekonania…

Ocena Guggenheim Museum Bilbao
Architektura: 🤯
Integracja z okolicą: 👊

Guggenheim Museum, Nowy Jork

Fot. Wikimedia Commons

Skoro Muzeum Guggenheima, to wracamy na chwilę do Nowego Jorku. Zaprojektowane przez Franka Lloyd Wrighta i otwarte w 1959 roku, stało się ikoną architektury połowy XX-wieku. Muzeum jest zlokalizowane tuż przy zielonym oceanie Central Parku i dumnie spogląda naprzeciw, świetnie kontrastując ze swoim słynnym sąsiadem MET (Metropolitan Museum of Art). Ponadto, Guggengeim Musem „wystąpiło” w niezliczonej ilości filmów i jest obowiązkowym punktem, podczas wizyty na Manhattanie.

Ocena Guggenheim Museum New York
Architektura: 😍
Wtopienie w miejski pejzaż: 😎

Tate Modern, Londyn

Tym razem budynek, który nie powstał, bo… już istniał. Stara część wyłączonej w 1981 roku elektrowni, została zaadoptowana na Muzeum Sztuki Nowoczesnej i otwarta w 2000 roku, ożywiając wespół z Millenium Bridge, wcześniej „turystycznie martwą” stronę rzeki.

Dziś trudno sobie wyobrazić niedzielny spacer nad Tamizą bez zahaczenia o monumentalną bryłę Tate Modern, która pomimo swojego ogromu, nie przytłacza swojej okolicy.

Ocena Tate Modern
Architektura: 💪
Sąsiedztwo: 👌

Centre Georges Pompidou, Paryż

Otwarte w 1977 jest siedzibą muzeum sztuki nowoczesnej oraz głównej bibliotek publicznej stolicy Francji. Wyróżnia się mocno na tle dzielnicy Beaubourg, znajdującej się w ścisłym centrum miasta.

Czy dobrze komponuje się z otoczeniem? Ocena tego obiektu, to sprawa bardzo indywidualna. Osobiście, tutaj już mamy pewne wątpliwości.

Ocena Centre Pompidou
Architektura: 🤷‍♂️
Połączenie z okolicą: 🤷‍♂️

Fondation Louis Vuitton, Paryż

Skoro jesteśmy w Paryżu, przenieśmy się na drugą stronę Łuku Triumfalnego, gdzie na skraju Lasku Bulońskiego, swoje wdzięki prezentuje Fondation Louis Vitton. Ufundowane przez słynnego projektanta mody i stworzone przez Franka Gehry’ego w 2006 roku, formami przypomina swoją siostrę z Bilbao.

Czy w tym wypadku możemy mówić o jakimś wtopieniu w krajobraz, skoro Muzeum znajduje się w ogromnym parku miejskim? Oczywiście że tak. Budynek mógł dominować nad okolicą, a z daleka może przypominać, co najwyżej, sporą palmiarnię. Z bliska zaś, urzeka ekspresją.

Ocena Fondation Louis Vitton
Architektura: 😃
Wtopienie w pejzaż: 👍

Sydney Modern Project, Sydney

Australijczycy postanowili rozbudować swoją największą i najważniejszą Art Gallery of New South Wales w Sydney i dopiero co, ukończyli nowe skrzydło, nazwane Sydney Modern Project. Na antypodach projekt wzbudził liczne kontrowersje, ale nam się całkiem podoba. Co sądzicie?

Ocena Sydney Modern Project
Architektura: 🤠
Wtopienie w tkankę miejską: 😀

Niterói Contemporary Art Museum, Rio de Janeiro

Oscar Niemeyer, wysoki brzeg oceanu, dowolna forma. To musiało skończyć się spektakularnie. Latający spodek wylądował w centrum najbardziej znanego, brazylijskiego miasta i do dziś można w nim podziwiać zbiory.

Ocena Niterói Contemporary Art Museum
Architektura: 🤩
Połączenie z okolicą: 💯

A swoją drogą, Brazylijczycy potrafią w ciekawe budynki muzealne. Tak wygląda Museu de arte w Sao Paulo

SFMoMA, San Francisco

Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco. Formą i lokalizacją chyba najbardziej przypomina warszawski nowy projekt. Ale czy wygląda to dobrze? Oceńcie sami

Ocena SFMoMA
Architektura: 🙄
Wtopienie w krajobraz miasta: 🤨

Stedelijk Museum, Amsterdam

Skoro jesteśmy przy architektonicznych dziwadłach, wróćmy do Europy. W Amsterdamie w 2012, postawiono nowy budynek Stedelijk Museum, który kształtem, jako żywo przypomina wannę, choć może też budzić skojarzenia z Warszawą Centralną. Ciekawe w tym budynku jest to, że z bliska przytłacza ale z daleka wydaje się całkiem nieźle spajać z otoczeniem.

Ocena SFMoMA
Architektura: 🙆‍♂️
Integracja z okolicą: 🤷‍♂️

Kumu Art Museum, Tallinn

Powstało w 2006 roku, zawiera zbiory estońskiej sztuki współczesnej i pokazuje jak skleić się z otoczeniem. Ok, jest zlokalizowane nieco z boku ale czy ktoś kazał warszawskiemu paczkomatowi stawać w samym centrum miasta?

fot. kumu.ekm.ee

Ocena Kumu Art
Architektura: 😃
Integracja z okolicą: 👌

Muzeum Śląskie, Katowice

Tak, wiemy że nie jest to muzeum sztuki nowoczesnej ale patrząc na Kumu, skojarzenia z Muzeum Śląskim w Katowicach nasuwają się same. A skoro mamy w Polsce kawał świetnej architektury, genialnie zrewitalizowanego terenu starej kopalni, idealnie zespojonego z tkanką miejską, wspomnijmy o tym 🙂

MŚ świetnie komponuje się z sąsiadującymi budynkami MCK (Międzynarodowego Centrum Kongresowego), NOSPR (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) oraz najbardziej znanym obiektem miasta czyli Spodkiem, razem tworząc zupełnie nowe centrum Katowic.

Ocena Muzeum Śląskiego
Architektura: 💪
Dopasowanie do miasta: 🥳

MS2, Łódź

Powstało w 2014 roku, w zasadzie jest przyklejone do centrum handlowego Manufaktura, fantastycznie wzbogaciło miejski krajobraz.

Ocena MS2
Architektura: 😎
Połączenie z otoczeniem: 🤜

Muzeum Współczesne, Wrocław

W 2011 zdecydowano się na adaptację budynku schrony przy placu Strzegomskim na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego. Ze względu na zarzucenie budowy nowego obiektu, Muzeum Współczesne znajduje się tutaj do dziś. Razem z „Pociągiem do nieba” stanowi nową atrakcję miasta.

Ocena MW we Wrocławiu
Architektura: 💁‍♂️
Integracja z okolicą: 💁‍♂️

Garage Museum of Contemprary Art, Moskwa

Tak, wiemy że Rosja jest obecnie passe i umiejscowienie jej w jakimkolwiek rankingu jest średnio na miejscu. Ale cóż poradzić, skoro ten budynek, obok SFMoMA, najbardziej przypomina najświeższy warszawski projekt? Zobaczcie sami:

Podobna bryła ale jakby mniej monumentalna. Inna elewacja nadaje lekkości. Nie dominuje nawet nad okolicznym parkiem, a co dopiero, gdyby umieścić ją pośród drapaczy chmur. Czyli dało się zrobić, coś podobnego ale zachowując jakieś proporcje.

Ocena Garage MCA
Architektura: 🤞
Spójność z otoczeniem: 👍

Podsumowanie

Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie długo jeszcze budził kontrowersje, tak jak wiele budynków przed nim, które wyłamywały się z utartych schematów i mocno wpływały na krajobraz. Wiele z nich wytrzymało próbę czasu, a niektóre z czasem, stały się nawet symbolami swoich miast.

Czy podobny los czeka MSN przy Marszałkowskiej i zostanie on doceniony, dopiero za kilkanaście lat? Mamy co do tego, bardzo duże wątpliwości.

Czytaj dalej

Ludzie

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Wybaczcie ten artykuł. Dziś, po prostu nie mogliśmy się oprzeć, bo takiej okazji możemy nieprędko doczekać. Będzie merytorycznie ale też zabawnie 🙂

Zaczynamy oczywiście od Wojtka i taktyki laga-taka😉

Statystyki Pana Bramkarza Wojciecha 💪

I reakcja NBA

Szanse na wyjście z grupy. Jak zawsze matematyczne ale tym razem nieco inaczej niż zwykle

Admini „Łączy nas piłka” dziś w formie 😅

Zamiana larwy w pięknego motyla 🤣

Tutaj bardzo ładnie Meksykanie o bramce Lewego ❤️

Oficjalne konto WTA chyba zna zabawę memową na linii Lewy – Iga

Było WTA to teraz WTF

Co tu się? Ktoś ogarnia? 🤡

No to płynnie przechodzimy do kolejnej kategorii

MEMY

No to lecimy na koniec 😉

Czytaj dalej

Polska

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

źródło: UFWolf14, Eurostat

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu

Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu, Polska wraz z krajami bałkańskimi oraz Grecją i Słowacją to kraje z najniższą ilością gwałtów na kobietach, przypadających na 100 tysięcy mieszkańców. Wskaźnik ten dla naszego kraju oraz wyżej wymienionych wynosi poniżej 2. Nieźle wypadają też południowcy z Hiszpanii i Portugalii.

Najgorsze wyniki osiągają Islandia, Szwecja i Anglia – gdzie wskaźnik ten wynosi, odpowiednio 62, 69 i 92.

To od 35 do 48 razy gorszy wynik niż w Polsce!

Również inne kraje Europy Zachodniej wypadają bardzo źle na tle Polski i Europy środkowej oraz południowej. We Francji, Niemczech, Danii, Belgii, Austrii, Irlandii, Holandii, Szkocji, Finlandii czy Norwegii – gwałty na kobietach przydarzają się od 5 do 15 razy częściej niż w Polsce.

Europa Wschodnia oraz południe kontynentu jawi się tu jako bezpieczna przystań dla kobiet, w porównaniu z bogatymi krajami Europy Zachodniej i Północnej.

dane: Eurostat

Pełne statystyki, możecie znaleźć pod tym linkiem:
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do

Jak napisał na Twitterze prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak otrzymał za zamieszczenie tej mapy na Facebooku 24-godzinnego bana. Nie wiadomo z jakiej przyczyny…

Nie jest to pierwsza statystyka, w której wg statystyk, Polska wypada jako miejsce bezpieczne dla kobiet, wyróżniające się tym na tle wielu krajów Europy Zachodniej.

W 2018 roku powstał raport 2018 Global Wealth Migration Review”, który sporządziła New World Wealth. W raporcie na stronie 40 pojawia się ranking nazwany jako „Woman safety index” wskaźnik bezpieczeństwa dla kobiet).

Polska zajmuje w nim szóste miejsce na świecie!

źródła:
https://samnytt.se/wp-content/uploads/2018/02/GWMR-2018.pdf
https://www.afrasiabank.com/en/about/newsroom/global-wealth-migration-review-2018

Czytaj dalej
(Pop)Kultura2 miesiące temu

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i...

Świat3 miesiące temu

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło...

Whap.Info3 miesiące temu

Ceny energii w krajach Europy. Polska poniżej średniej

Zdjęcie tytułowe przedstawia wzrost cen energii producenckiej r/r do września 2022

(Pop)Kultura3 miesiące temu

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem...

Fin/Tech4 miesiące temu

Dziennikarz Matt Taibi ujawnia Twitter Files. Odc. 1: „Jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena”

„Pierwsza poprawka do Konstytucji (o wolności słowa) nie jest absolutna”, „To nie jest idealne narzędzie (do cenzurowania) ale jedyne jakie...

Ludzie4 miesiące temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech4 miesiące temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie4 miesiące temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

(Pop)Kultura4 miesiące temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat4 miesiące temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat4 miesiące temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Świat4 miesiące temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

Ekologia4 miesiące temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech4 miesiące temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia5 miesięcy temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech5 miesięcy temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska5 miesięcy temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...

Ludzie5 miesięcy temu

Widzisz pieszego? Przyjrzyj się jeszcze raz. To może uratować życie

Wczoraj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Odblasków Jak czytamy na stronie policja.pl: „Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane...

Ludzie5 miesięcy temu

Naukowcy dowodzą, że monarchinie rządziły agresywniej niż mężczyźni.

Kanadyjski psycholog z Harvardu Steven Pinker stwierdził kiedyś, że „prawie wszystkie wojny i ludobójstwa były sprawką mężczyzn”. Zdanie to wywołało...

Ludzie5 miesięcy temu

„Tradycja to jest coś ekstra” czyli dlaczego warto pielęgnować tradycję odwiedzania grobów we Wszystkich Świętych?

Coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej głosy, że to święto powinniśmy zmienić lub całkowicie o nim zapomnieć Dlaczego? Bo...