Polska
Debata przedwyborcza w TVN24. Komentują Simpsonowie.
W studiu TVN24 odbyła się dziś debata przedwyborcza.
Udział wzięli: Izabela Leszczyna (POKO), Marcin Horała (PiS), Adrian Zandberg (SLD), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).
Debata podzielona była na cztery bloki, a my poprosiliśmy o komentarz Simpsonów.
1. Zdrowie
Horała mówił o podniesieniu wydatków budżetowych na służbę zdrowia, Leszczyna i Zandberg skrytykowali go za to podejście, gdyż ich zdaniem, zamiast o liczbach, powinno się podawać wydatki w zależności do PKB. Trwały licytacje między politykami PO i PSL, a PiSem o tym, kto zamknął więcej szpitali, a Horała poprosił Zandberga o wymienienie choć 10 zamkniętych oddziałów. Ten wymienił dwa. Bosak przypomniał, że są jedynym ugrupowaniem, które nie wierzy w scentralizowany system.
2. Polityka socjalna i gospodarka
Tu wreszcie dało się odczuć różnice pomiędzy komitetami. Horała powtórzył plany PiS odnośnie podnoszenia płacy minimalnej (2060 od 2020 roku), Zandberg zapowiadała płacę minimalną już teraz w wysokości 2,7 tys. zł, Leszczyna w wysokości 50% średniej krajowej, Kosiniak zapowiadał „wakacje ZUS”, a Bosak powiedział, że podniesienie płacy minimalnej dziś o 500zł zrujnuje małych przedsiębiorców.
Mówiono też o finansowaniu in vitro z budżetu państwa. Poza PiS i Konfederacją, pozostałe komitety popierały to rozwiązanie. Izabela Leszczyna zauważyła też, że jest jedyną kobietą na debacie i zapytała czy PiS boi się kobiet.
3. Ekologia i klimat
Zaczęło się od zapowiedzi Adriana Zandberga, że Lewica stworzy wielki program wymiany pieców finansowany z budżetu centralnego. Problem w tym, że… taki program istnieje od 2 lat i nazywa się „Czyste Powietrze”. Bosak zwrócił uwagę, że program ten to kropla w morzu potrzeb i należy pomyśleć jak spowodować impuls rynkowy, żeby ludzie sami chcieli wymienić piece. Kosniak-Kamysz mówił o „ruskim węglu, na który postawił PiS”.
Na pytanie do kiedy Polska zrezygnuje z węgla, Kosiniak odpowiedział „do 2030 chcemy 50% z odnawialnych źródeł”, Bosak mówił o nierealnym programie narzuconym przez UE oraz zaniedbaniach wszystkich czterech pozostałych partii w zakresie walki o czyste powietrze. Leszczyna opowiadała o odpowiedzialności za Ziemię, Horała mówił, że nie będą zamykać polskich kopalń, a Zandberg zadeklarował że do 2035 Polska powinna odejść od węgla. Nie podał jednak szczegółów.
4. Praworządność
Horała przypominał zapisy z Konstytucji (m.in. o tym czym jest związek małżeński). Leszczyna tłumaczyła Horale czym jest łamanie Konstytucji. Wreszcie był jakiś fajny smaczek, z którego zwolennicy danych partii mogą robić memy i grafiki 🙂
Kosiniak: „Konstytucji nie trzeba nosić codziennie przy sobie ale codziennie trzeba ją przestrzegać”
Horała: „Konstytucję trzeba znać a nie nosić jej na koszulkach”
Zandberg odgrażał się, że PiS powinien się bać powrotu SLD do Parlamentu bo „nam ręka nie zadrży” Leszczyna wymieniała z nazwiska polityków PiS i przypominała toczące się wokół nich afery. Bosak apelował o rozmowę o systemie jako całości, zamiast skupianiu się na nazwiskach. Kosiniak mówił o rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Horała przypomniał afery polityków Platformy, a Bosak skonkludował, że inne partie wzajemnie wyciągają sobie afery.
5. Podsumowanie
Zaczął Zandberg o pisowskim zamordyzmie i gwarancji świeckiego państwa, pracy i skręcie w lewo w celu budowy państwa dobrobytu.
Leszczyna mówiła o obecnej złej władzy, wspólnej Ojczyźnie i apelowała o udział w wyborach
Horała zaczął „zobaczyliście państwo wielką koalicję antyPiS” i wymienił wszystkie komitety oraz… „największą partię opozycyjną TVN”. Następnie zapytał Polaków czy żyje im się lepiej po 4 latach rządów PiS
Kosiniak zaczął od apelu do Horały o szacunek. A potem ustawił się w centrum w opozycji do lewicy i prawicy i powiedział, że dla Polski trzeba iść na wybory, a głos na PSL będzie najcenniejszy.
Bosak powiedział, że są jedyną formacją antysystemową, która prowadzi kampanię za swoje pieniądze. Przedstawił Konfederację jako ugrupowanie ideowe o konserwatywnych wartościach z przemyślanym programem.
To chyba wszystko. Prawdopodobnie po tej debacie, niewiele osób zmieni swoje preferencje wyborcze. Smaczków było kilka ale gejmczendżerów nie odnotowaliśmy.
W zasadzie, o debacie można powiedzieć tyle co o meczu na 0-0, czyli że się odbyła
źródło: tvn24
Wesprzeć nas można poprzez Patronite
(Pop)Kultura
Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?
Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i Warszawa..
W Warszawie powstało Muzeum Sztuki Nowoczesnej i z miejsca wzbudza liczne kontrowersje. Postanowiliśmy przyjrzeć się muzeom tego typu na całym świecie i porównać je z warszawskim, w dwóch kategoriach: architektura oraz dopasowanie do otoczenia.
Skupiliśmy się tylko na muzeach, prezentujących sztukę współczesną, bo gdybyśmy wzięli pod uwagę wszystkie typy muzeów, to w samej Polsce mamy kilkaset (!) ładniejszych obiektów.
Na początek Warszawa. Tak mogło to wyglądać (screeny z wyników konkursu z 2007 roku)
(przesuń w prawo)
Mogło być gorzej, mogło być lepiej. Mogły być gwiezdne wojny, czerwie z Diuny i jakiś obiekt wojskowy ale dwa projekty, naszym zdaniem, fajnie wpisywały się w krajobraz tego miejsca i zgrywały z budynkiem PKiN i Marszałkowską. Pozostawiamy Waszej ocenie, które projekty uznaliśmy za najciekawsze ale mamy dziwne przeczucie, graniczące z pewnością, że wybierzecie te same 😉
A tak wygląda:
No, szału nie ma. Wygląda to tak, jakby ktoś się bawił w Minecrafcie i dopiero uczył się w nim budować. Najczęstsze komentarze w sieci to: kontenery na zapleczu budowy oraz paczkomat.
I pomyśleć, że kilkanaście lat temu stały tam „Kupieckie Domy Towarowe”, a obiekt zdecydowano się zburzyć, bo „szpecił okolicę”. Możecie sami porównać, czy obecna zmiana, jest zmianą na lepsze? Po lewej KDT, po prawej MSN:
Finalna ocena budynku MSN w Warszawie. Bezapelacyjnie ostatnie miejsce w rankingu.
Architektura: 🥴
Dopasowanie do okolicy: 💩
Muzea Sztuki Współczesnej na świecie
Ok, przejdźmy teraz do lepszej części artykułu. Muza Sztuki Nowoczesnej na świecie. Wycieczkę musimy zacząć od najsłynniejszego z nich czyli Museum od Modern Art w Nowym Jorku
MoMA, Nowy Jork
Otwarte w 1929 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zlokalizowane jest w centrum Manhattanu i tak wpisuje się w krajobraz
(przesuń w prawo)
Ocena MoMA
Architektura: 👍
Połączenie z otoczeniem: 🤩
Guggenheim Museum, Bilbao
Gdy pada hasło „muzeum sztuki nowoczesnej”, prawie z automatu, jedno z pierwszych skojarzeń to Guggenheim i Bilbao. Ten zaprojektowany przez Franka O. Gehry’ego i zbudowany w 1997 roku obiekt, z początku budził kontrowersje, swoją odważną formą. Dziś przetrwał próbę czasu i stał się symbolem miasta, które dzięki muzeum odwiedzają rocznie, setki tysięcy turystów z całego świata, plasując muzeum w pierwszej 50-tce na świecie. Zaś sama okolica, stała się miejscem spacerów mieszkańców Bilbao.
Czy warszawskie MSN również doczeka się docenienia po latach? No, jakoś tak, nie mamy przekonania…
Ocena Guggenheim Museum Bilbao
Architektura: 🤯
Integracja z okolicą: 👊
Guggenheim Museum, Nowy Jork
Skoro Muzeum Guggenheima, to wracamy na chwilę do Nowego Jorku. Zaprojektowane przez Franka Lloyd Wrighta i otwarte w 1959 roku, stało się ikoną architektury połowy XX-wieku. Muzeum jest zlokalizowane tuż przy zielonym oceanie Central Parku i dumnie spogląda naprzeciw, świetnie kontrastując ze swoim słynnym sąsiadem MET (Metropolitan Museum of Art). Ponadto, Guggengeim Musem „wystąpiło” w niezliczonej ilości filmów i jest obowiązkowym punktem, podczas wizyty na Manhattanie.
Ocena Guggenheim Museum New York
Architektura: 😍
Wtopienie w miejski pejzaż: 😎
Tate Modern, Londyn
Tym razem budynek, który nie powstał, bo… już istniał. Stara część wyłączonej w 1981 roku elektrowni, została zaadoptowana na Muzeum Sztuki Nowoczesnej i otwarta w 2000 roku, ożywiając wespół z Millenium Bridge, wcześniej „turystycznie martwą” stronę rzeki.
Dziś trudno sobie wyobrazić niedzielny spacer nad Tamizą bez zahaczenia o monumentalną bryłę Tate Modern, która pomimo swojego ogromu, nie przytłacza swojej okolicy.
Ocena Tate Modern
Architektura: 💪
Sąsiedztwo: 👌
Centre Georges Pompidou, Paryż
Otwarte w 1977 jest siedzibą muzeum sztuki nowoczesnej oraz głównej bibliotek publicznej stolicy Francji. Wyróżnia się mocno na tle dzielnicy Beaubourg, znajdującej się w ścisłym centrum miasta.
Czy dobrze komponuje się z otoczeniem? Ocena tego obiektu, to sprawa bardzo indywidualna. Osobiście, tutaj już mamy pewne wątpliwości.
Ocena Centre Pompidou
Architektura: 🤷♂️
Połączenie z okolicą: 🤷♂️
Fondation Louis Vuitton, Paryż
Skoro jesteśmy w Paryżu, przenieśmy się na drugą stronę Łuku Triumfalnego, gdzie na skraju Lasku Bulońskiego, swoje wdzięki prezentuje Fondation Louis Vitton. Ufundowane przez słynnego projektanta mody i stworzone przez Franka Gehry’ego w 2006 roku, formami przypomina swoją siostrę z Bilbao.
Czy w tym wypadku możemy mówić o jakimś wtopieniu w krajobraz, skoro Muzeum znajduje się w ogromnym parku miejskim? Oczywiście że tak. Budynek mógł dominować nad okolicą, a z daleka może przypominać, co najwyżej, sporą palmiarnię. Z bliska zaś, urzeka ekspresją.
Ocena Fondation Louis Vitton
Architektura: 😃
Wtopienie w pejzaż: 👍
Sydney Modern Project, Sydney
Australijczycy postanowili rozbudować swoją największą i najważniejszą Art Gallery of New South Wales w Sydney i dopiero co, ukończyli nowe skrzydło, nazwane Sydney Modern Project. Na antypodach projekt wzbudził liczne kontrowersje, ale nam się całkiem podoba. Co sądzicie?
Ocena Sydney Modern Project
Architektura: 🤠
Wtopienie w tkankę miejską: 😀
Niterói Contemporary Art Museum, Rio de Janeiro
Oscar Niemeyer, wysoki brzeg oceanu, dowolna forma. To musiało skończyć się spektakularnie. Latający spodek wylądował w centrum najbardziej znanego, brazylijskiego miasta i do dziś można w nim podziwiać zbiory.
Ocena Niterói Contemporary Art Museum
Architektura: 🤩
Połączenie z okolicą: 💯
A swoją drogą, Brazylijczycy potrafią w ciekawe budynki muzealne. Tak wygląda Museu de arte w Sao Paulo
SFMoMA, San Francisco
Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco. Formą i lokalizacją chyba najbardziej przypomina warszawski nowy projekt. Ale czy wygląda to dobrze? Oceńcie sami
Ocena SFMoMA
Architektura: 🙄
Wtopienie w krajobraz miasta: 🤨
Stedelijk Museum, Amsterdam
Skoro jesteśmy przy architektonicznych dziwadłach, wróćmy do Europy. W Amsterdamie w 2012, postawiono nowy budynek Stedelijk Museum, który kształtem, jako żywo przypomina wannę, choć może też budzić skojarzenia z Warszawą Centralną. Ciekawe w tym budynku jest to, że z bliska przytłacza ale z daleka wydaje się całkiem nieźle spajać z otoczeniem.
Ocena SFMoMA
Architektura: 🙆♂️
Integracja z okolicą: 🤷♂️
Kumu Art Museum, Tallinn
Powstało w 2006 roku, zawiera zbiory estońskiej sztuki współczesnej i pokazuje jak skleić się z otoczeniem. Ok, jest zlokalizowane nieco z boku ale czy ktoś kazał warszawskiemu paczkomatowi stawać w samym centrum miasta?
Ocena Kumu Art
Architektura: 😃
Integracja z okolicą: 👌
Muzeum Śląskie, Katowice
Tak, wiemy że nie jest to muzeum sztuki nowoczesnej ale patrząc na Kumu, skojarzenia z Muzeum Śląskim w Katowicach nasuwają się same. A skoro mamy w Polsce kawał świetnej architektury, genialnie zrewitalizowanego terenu starej kopalni, idealnie zespojonego z tkanką miejską, wspomnijmy o tym 🙂
MŚ świetnie komponuje się z sąsiadującymi budynkami MCK (Międzynarodowego Centrum Kongresowego), NOSPR (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) oraz najbardziej znanym obiektem miasta czyli Spodkiem, razem tworząc zupełnie nowe centrum Katowic.
Ocena Muzeum Śląskiego
Architektura: 💪
Dopasowanie do miasta: 🥳
MS2, Łódź
Powstało w 2014 roku, w zasadzie jest przyklejone do centrum handlowego Manufaktura, fantastycznie wzbogaciło miejski krajobraz.
Ocena MS2
Architektura: 😎
Połączenie z otoczeniem: 🤜
Muzeum Współczesne, Wrocław
W 2011 zdecydowano się na adaptację budynku schrony przy placu Strzegomskim na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego. Ze względu na zarzucenie budowy nowego obiektu, Muzeum Współczesne znajduje się tutaj do dziś. Razem z „Pociągiem do nieba” stanowi nową atrakcję miasta.
Ocena MW we Wrocławiu
Architektura: 💁♂️
Integracja z okolicą: 💁♂️
Garage Museum of Contemprary Art, Moskwa
Tak, wiemy że Rosja jest obecnie passe i umiejscowienie jej w jakimkolwiek rankingu jest średnio na miejscu. Ale cóż poradzić, skoro ten budynek, obok SFMoMA, najbardziej przypomina najświeższy warszawski projekt? Zobaczcie sami:
Podobna bryła ale jakby mniej monumentalna. Inna elewacja nadaje lekkości. Nie dominuje nawet nad okolicznym parkiem, a co dopiero, gdyby umieścić ją pośród drapaczy chmur. Czyli dało się zrobić, coś podobnego ale zachowując jakieś proporcje.
Ocena Garage MCA
Architektura: 🤞
Spójność z otoczeniem: 👍
Podsumowanie
Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie długo jeszcze budził kontrowersje, tak jak wiele budynków przed nim, które wyłamywały się z utartych schematów i mocno wpływały na krajobraz. Wiele z nich wytrzymało próbę czasu, a niektóre z czasem, stały się nawet symbolami swoich miast.
Czy podobny los czeka MSN przy Marszałkowskiej i zostanie on doceniony, dopiero za kilkanaście lat? Mamy co do tego, bardzo duże wątpliwości.
Ludzie
Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska
Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!
Wybaczcie ten artykuł. Dziś, po prostu nie mogliśmy się oprzeć, bo takiej okazji możemy nieprędko doczekać. Będzie merytorycznie ale też zabawnie 🙂
Zaczynamy oczywiście od Wojtka i taktyki laga-taka😉
Statystyki Pana Bramkarza Wojciecha 💪
I reakcja NBA
Szanse na wyjście z grupy. Jak zawsze matematyczne ale tym razem nieco inaczej niż zwykle
Admini „Łączy nas piłka” dziś w formie 😅
Zamiana larwy w pięknego motyla 🤣
Tutaj bardzo ładnie Meksykanie o bramce Lewego ❤️
Oficjalne konto WTA chyba zna zabawę memową na linii Lewy – Iga
Było WTA to teraz WTF
Co tu się? Ktoś ogarnia? 🤡
No to płynnie przechodzimy do kolejnej kategorii
MEMY
No to lecimy na koniec 😉
Polska
Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji
Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu
Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu, Polska wraz z krajami bałkańskimi oraz Grecją i Słowacją to kraje z najniższą ilością gwałtów na kobietach, przypadających na 100 tysięcy mieszkańców. Wskaźnik ten dla naszego kraju oraz wyżej wymienionych wynosi poniżej 2. Nieźle wypadają też południowcy z Hiszpanii i Portugalii.
Najgorsze wyniki osiągają Islandia, Szwecja i Anglia – gdzie wskaźnik ten wynosi, odpowiednio 62, 69 i 92.
To od 35 do 48 razy gorszy wynik niż w Polsce!
Również inne kraje Europy Zachodniej wypadają bardzo źle na tle Polski i Europy środkowej oraz południowej. We Francji, Niemczech, Danii, Belgii, Austrii, Irlandii, Holandii, Szkocji, Finlandii czy Norwegii – gwałty na kobietach przydarzają się od 5 do 15 razy częściej niż w Polsce.
Europa Wschodnia oraz południe kontynentu jawi się tu jako bezpieczna przystań dla kobiet, w porównaniu z bogatymi krajami Europy Zachodniej i Północnej.
Pełne statystyki, możecie znaleźć pod tym linkiem:
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do
Jak napisał na Twitterze prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak – otrzymał za zamieszczenie tej mapy na Facebooku 24-godzinnego bana. Nie wiadomo z jakiej przyczyny…
Nie jest to pierwsza statystyka, w której wg statystyk, Polska wypada jako miejsce bezpieczne dla kobiet, wyróżniające się tym na tle wielu krajów Europy Zachodniej.
W 2018 roku powstał raport „2018 Global Wealth Migration Review”, który sporządziła New World Wealth. W raporcie na stronie 40 pojawia się ranking nazwany jako „Woman safety index” wskaźnik bezpieczeństwa dla kobiet).
Polska zajmuje w nim szóste miejsce na świecie!
źródła:
https://samnytt.se/wp-content/uploads/2018/02/GWMR-2018.pdf
https://www.afrasiabank.com/en/about/newsroom/global-wealth-migration-review-2018