Skontaktuj się z nami

Ludzie

Czy wg raportu ADL „Polska jest najbardziej antysemickim krajem świata”? Nie. 5 faktów

Ranking ADL odbił się szerokim echem w polskich i izraelskich mediach

Niedawno opublikowany raport Anti-Defamation League, został zaprezentowany w mediach pod tytułem „Polska pośród najbardziej antysemickich krajów świata”. Jest to nieprawda i w żaden sposób z tego raportu, nie da się wyciągnąć podobnych wniosków. Oto dlaczego.

Fakt pierwszy

Raport jest przeprowadzany cyklicznie w różnych krajach. W 2019 roku, zbadano 18 krajów. Chyba trochę zbyt mała próba aby wyciągać wnioski o „całym świecie”.

Oto ten „cały świat”. Głównie Europa, jeden kraj z Afryki, jeden z Ameryki Północnej, dwa z Ameryki Południowej, nic z Azji. Zwróćcie uwagę, że, choć z Europy jest 13 krajów, to nie ma Grecji czy Albanii. Będzie o tym za chwilę.

Fakt drugi

Zestawiając badania tegoroczne z wcześniejszymi, jasno widać, że jest wiele krajów z wyższym wynikiem.

W Europie, Grecja ma wynik 67%. Z krajów bliskiego wschodu, najniższy wynik ma Iran – 56%, wszystkie pozostałe wyższe. Do tego kraje muzułmańskie w Azji i Afryce – m.in. Indonezja, Malezja czy Senegal. Są też wyniki zaskakujące jak np. Korea Południowa (53%), Panama (52%). Wszędzie tam, wyniki były wyższe niż dla Polski.

Łącznie 23 kraje na 101 badanych ma wyższy ten wskaźnik niż Polska. Jesteśmy na 24 miejscu.

A i tak połowy świata nie badano. W Europie bardzo interesująca jest bałkańska luka i brak w badaniu Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej ?

Wiemy już, że nieprawdziwe jest zdanie o „Polska ma najwyższy wskaźnik antysemityzmu na świecie”, według samego badania ADL

Przyjrzyjmy się teraz metodologii badania

Fakt trzeci

Raport nie jest oparty o statystyki dotyczących przemocy, dewastacji cmentarzy i synagog, ataków fizycznych czy innych agresywnych zachowań.

Jest on oparty o ankiety (w większości telefoniczne), w których brało udział po kilkaset osób z danych krajów

Bo gdyby wziąć pod uwagę faktyczne statystyki Europejskiej Agencji Praw Podstawowych (str.83)…

Przeglądając tę tabelę trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

1. Dla Polski, te liczby spadają od 2015 roku.

2. Dla Polski liczone są „incydenty antysemickie. Dla większości pozostałych krajów – jest mowa o przestępstwach o antysemickim podłożu bądź antysemickich akcjach i zagrożeniach albo belgijski absurd – przykłady denializmu Holokaustu. Mówiąc wprost. Dla Polski policzono np. napisy na murach. Dla Niemiec, tylko odnotowane przestępstwa. A i tak to Polska ma ich 5 razy mniej ? Strach pomyśleć, jak wyglądałaby ta statystyka, gdyby brano pod uwagę te same kryteria dla innych krajów…

Fakt czwarty

Tak brzmią pytania do tych ankiet – obok są odpowiedzi z Polski

Jeśli ktoś ocenia antysemityzm na podstawie pytań w stylu „Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela, niż państwa w którym żyją” (spytajcie Polaków w UK, lub Ukraińców w Polsce – czy to nie dotyczy jakichś 99% imigrantów?) – no to rzeczywiście, może się okazać, że antysemicki jest pewnie co drugi człowiek na Ziemi.

A jak się powinno robić takie ankiety?

Europejska Agencja Praw Podstawowych (FRA), również stworzyła ankietę. Pytania były zdecydowanie bardziej konkretne

Mamy siedem pytań. Trzy z nich dotyczą subiektywnych odczuć jak „antysemityzm w internecie, mediach i polityce. We wszystkich Polska wypada mniej więcej na średnim poziomie europejskim.

Z kolei cztery pytania są bardzo konkretne. Ankietowani byli pytani o wrogość wobec Żydów w miejscach publicznych, zniszczenia żydowskich budynków, dewastacje żydowskich cmentarzy i antysemickie graffiti.

Wrogość wobec Żydów na ulicach – wg ankiet najniższa jest w Polsce (37%), we Francji sięga aż 91% !

Zniszczenia żydowskich budynków – wg ankiet najniższa jest w Austrii (31% ) i Polsce (39%). Znowu najwyższa we Francji (88%)
Dewastacje żydowskich cmentarzy – w Polsce na poziomie średniej unijnej.
Antysemickie graffiti – tutaj Polska osiąga drugi najwyższy wynik. Oczywiście tuż za Francją

Podsumowując. W subiektywnych odczuciach oraz w sytuacji gdy w grę wchodzą słowa (w sieci lub w formie graffiti) – Polska wypada jak większość europejskich krajów.
Gdy mówimy o czynach – ataki fizyczne, dewastacje, wrogość na ulicach – Polska wypada najlepiej!

Fakt piąty

Do ankiet zadawane były jeszcze pytania pomocnicze. Np. „Jaki jest Twój stosunek do państwa Izrael?”

I tak, pozytywny stosunek do Izraela deklaruje:

 • 6% Saudyjczyków (88% negatywny)
 • 12% Indonezyjczyków (60% negatywny)
 • 13% Turków (78% negatywny)
 • 14% Marokańczyków (80% negatywny)
 • 18% Japończyków (64% negatywny)
 • 23% Senegalczyków (55% negatywny)
 • 29% Norwegów (37% negatywny)
 • 31% Filipińczyków (20% negatywny)
 • 39% Brytyjczyków (26% negatywny)
 • 40% Belgów (49% negatywny)
 • 41% Meksykanów (23% negatywny)
 • 45% Hiszpanów (42% negatywny)
 • 51% Holendrów (42% negatywny)
 • 54% Szwedów (29% negatywny)
 • 55% Polaków (34% negatywny)
 • 56% Francuzów (29% negatywny)
 • 66% Ormian (27% negatywny)
 • 75% Ukraińców (6% negatywny)
 • 76% Amerykanów (15% negatywny)

Tu dostrzegamy paradoks tej ankiety. Przy zbliżonych lub lepszych wynikach, Polaków w 48% uznano za antysemitów, natomiast dla Holandii przyjęto 10%, dla Wielkiej Brytanii 11%, dla Norwegii 15%, dla Francji 17%, dla Japonii 23%, dla Belgii 24%. A dla Filipin zaledwie 3%

Dla Indonezji, która jawnie deklaruje niechęć do Izraela, wynik jest taki sam jak dla Polski – 48% ?

Z kolei Szwedzi, z prawie identycznym podejściem do Izraela jak Polska – mają najniższy wynik w Europie – 4% i trzeci najniższy na świecie.

Armenia, która ma bardziej przyjazny stosunek do państwa Izrael od prawie całej Europy, dostała wskaźnik 58%

Cały ranking wygrał Laos z wynikiem 0,2%, którego zaledwie 9% mieszkańców słyszało o Holokauście, a 5% ma pozytywny stosunek do państwa Izrael (przy 15% negatywnym – pozostałe 80% nie potrafi się określić).
Czy można z tego wysnuć wniosek, że najlepszy wynik osiągnął kraj, który najmniej wie o Izraelu? ?

Co jeszcze powinniśmy zapamiętać z raportu?

Zdecydowanie powinniśmy zapamiętać, ogólnoświatowy poziom wiedzy o Drugiej Wojnie Światowej i Holokauście.

Na pytanie „czy słyszałeś o Holokauście”, Europejczycy odpowiadają „nie” w odsetku 5-15%. Ale szokujące są dane z Rosji, gdzie 27% Rosjan odpowiedziało, że nie wie czym jest Holokaust. Podobnie Turcja – 23%. Bardzo słabo wypadają też Azerbejdżan z wynikiem 35% i Armenia, gdzie 45% społeczeństwa nie słyszało o Holokauście.

Z kolei w Azji, o Holokauście nic nie słyszało 73% Saudyjczyków, 63% Wietnamczyków, 62% Irańczyków, 56% Indonezyjczyków i 56% Katarczyków. Również większość Japończyków (55%), Hindusów (55%) czy Koreańczyków (47% do 46%) nigdy nie słyszała o Holokauście.

Ameryka Północna i Południowa: 44% Meksykanów nie wie co to Holokaust, podobnie jak 53% Jamajczyków.

Afryka również niewiele słyszała, np. 67% Nigeryjczyków, 69% Egipcjan, 67% Marokańczyków. Całościowo kontynent afrykański nie słyszał o Holokauście w ponad 70%.

Dla całego świata – wskaźnik ten wynosi ok. 45%. Według ankiety ADL, tyle ludzi na świecie nie słyszało, co się działo w niemieckich obozach śmierci, podczas Drugiej Wojny Światowej

Gdy ktoś zaczyna o tym mówić, w połowie świata tak wygląda reakcja ludzi

To pokazuje jak ważna jest polityka historyczna i dlaczego Polska musi reagować na „polskie obozy”, niejasności w filmach dokumentalnych i wszelkie inne formy zniekształcania historycznej prawdy, a także wmawianie Polakom antysemityzmu, którego nie ma.

A do tego niestety również zalicza się, „badanie” stworzone przez Ant-Defamation League. „Liga przeciw zniesławieniu”, po przeczytaniu tych faktów, to brzmi bardzo bardzo ironicznie…

źródło:
https://global100.adl.org/map
https://www.haaretz.com/world-news/.premium-adl-report-poland-south-africa-ukraine-and-hungary-most-anti-semitic-countries-1.8156819
http://fra.europa.eu/en/publication/2018/2nd-survey-discrimination-hate-crime-against-jews
https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-2018-experiences-and-perceptions-of-antisemitism-survey_en.pdf

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Ludzie

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Wybaczcie ten artykuł. Dziś, po prostu nie mogliśmy się oprzeć, bo takiej okazji możemy nieprędko doczekać. Będzie merytorycznie ale też zabawnie 🙂

Zaczynamy oczywiście od Wojtka i taktyki laga-taka😉

Statystyki Pana Bramkarza Wojciecha 💪

I reakcja NBA

Szanse na wyjście z grupy. Jak zawsze matematyczne ale tym razem nieco inaczej niż zwykle

Admini „Łączy nas piłka” dziś w formie 😅

Zamiana larwy w pięknego motyla 🤣

Tutaj bardzo ładnie Meksykanie o bramce Lewego ❤️

Oficjalne konto WTA chyba zna zabawę memową na linii Lewy – Iga

Było WTA to teraz WTF

Co tu się? Ktoś ogarnia? 🤡

No to płynnie przechodzimy do kolejnej kategorii

MEMY

No to lecimy na koniec 😉

Czytaj dalej

Ludzie

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

Chiny kontynuują swoją politykę „Zero Covid” i brutalnie pacyfikują wszelkie formy protestu.

W Chinach odnotowuje się obecnie ok. 30 tys. zachorowań na Covid-19 dziennie. Przypomnijmy, że mowa o kraju, który zamieszkuje 1,4 miliarda ludzi. W efekcie polityki chińskiego rzędu, polegającej na całkowitej izolacji regionów z dużą liczbą chorych (czym jest duża liczba, w tym wypadku, ciężko określić), kwarantannie podlega obecnie 420 milionów ludzi. Mniej więcej tyle ile żyje w całej Unii Europejskiej (447 mln). Dosyć sporo.

Do protestów doszło w fabryce Foxconn, produkującej iPhone’y, w mieście Zhengzhou. Powodem jest brak obiecanej zapłaty oraz restrykcje covidowe. A konkretniej, brak odseparowania nowych pracowników, od starych, wśród których zdiagnozowano zwiększoną zachorowalność.

Protesty wybuchły po tym, gdy w miejsce pracowników, którzy masowo uciekli z miejsca pracy, po ujawnieniu liczby zachorowań na Covid-19 w fabryce oraz tych wysłanych na kwarantannę, zatrudniono 100.00 nowych i obiecano im dodatkowe wynagrodzenie oraz odseparowanie od dotychczasowych pracowników. Oba punkty, nie zostały spełnione.

Sto tysięcy nowych pracowników. Mają rozmach 🤯

Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne

Niestety informacje docierające są z Chin, są trudne do zweryfikowania.

Fabryki Foxconn zatrudniają ok. 1,3 miliona pracowników. Odpowiadają one, wg różnych szacunków, za 50 do 70% całej produkcji iPhone’ów.

Będziemy śledzić i informować Was o protestach na bieżąco.

Czytaj dalej

Ludzie

Widzisz pieszego? Przyjrzyj się jeszcze raz. To może uratować życie

Zdj. Christian Thomas / Facebook, KPP W Krotoszynie

Wczoraj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Odblasków

Jak czytamy na stronie policja.pl:

„Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku.

Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

W ramach tego dnia, kilka profili komend policji na Facebooku opublikowało działające na wyobraźnię zestawienie dwóch zdjęć. Powinny dać mocno do myślenia

JEST PIESZY NA ZDJĘCIU (DZIECKO W ŻÓŁTYM UBRANIU)DRUGIE ZDJĘCIE >>>>>>>NIE MA PIESZEGO – CZARY MARY ?????NIE…

Opublikowany przez Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie Wtorek, 1 października 2019

Na stronie Policji czytamy dalej:

Noszenie odblasków ma duże znaczenie jesienią i zimą.  Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, mgły, opady deszczu ze śniegiem nie sprzyjają bezpieczeństwu pieszych.”

„Przypominamy, że hasłem przewodnim wspomnianej wyżej akcji „Świeć przykładem” jest: „Podaj Dalej!”. Chodzi o to, abyśmy naszą wiedzą związaną z  potrzebą noszenia elementów odblaskowych podzielili się z innymi. Zaopatrzmy też w elementy odblaskowe naszych bliskich, rodzinę, przyjaciół. Szczególną uwagę zwróćmy na dzieci i seniorów.

źródło:
http://policja.pl/pol/aktualnosci/164537,OGOLNOPOLSKI-POLICYJNY-DZIEN-ODBLASKOW.html

Czytaj dalej
Ludzie6 dni temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech7 dni temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie1 tydzień temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

(Pop)Kultura1 tydzień temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat2 tygodnie temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat2 tygodnie temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Świat2 tygodnie temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

Ekologia2 tygodnie temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech2 tygodnie temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia3 tygodnie temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech3 tygodnie temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska4 tygodnie temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...

Ludzie4 tygodnie temu

Widzisz pieszego? Przyjrzyj się jeszcze raz. To może uratować życie

Wczoraj obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Odblasków Jak czytamy na stronie policja.pl: „Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane...

Ludzie1 miesiąc temu

Naukowcy dowodzą, że monarchinie rządziły agresywniej niż mężczyźni.

Kanadyjski psycholog z Harvardu Steven Pinker stwierdził kiedyś, że „prawie wszystkie wojny i ludobójstwa były sprawką mężczyzn”. Zdanie to wywołało...

Ludzie1 miesiąc temu

„Tradycja to jest coś ekstra” czyli dlaczego warto pielęgnować tradycję odwiedzania grobów we Wszystkich Świętych?

Coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej głosy, że to święto powinniśmy zmienić lub całkowicie o nim zapomnieć Dlaczego? Bo...

Ekologia1 miesiąc temu

Emisja CO2 na osobę. Polska na 39 miejscu na świecie.

Spodziewaliście się, że wyprzedza nas Holandia, Kanada, Luksemburg, Norwegia, Belgia czy Finlandia?

Fin/Tech2 miesiące temu

Okulary dla cukrzyków zamiast igieł? Naukowcy zapowiadają rewolucję.

Niezależnie od wielkości igły wbicie jej nawet w opuszek palca do przyjemnych nie należy. Wychodząc na przeciw potrzebom cukrzyków uczeni...

Polska2 miesiące temu

9 zaskakujących map Europy, na których Polska daje radę

Na tle Europy, Polska w wielu statystykach wypada bardzo dobrze.

Polska2 miesiące temu

Goniąc Japonię i Singapur czyli ranking paszportów

Japończycy i obywatele Singapuru podróżując po świecie napotykają najmniej przeszkód przy przekraczaniu granic. Ich paszporty wg rankingu Heley and Partners...

Ludzie4 miesiące temu

MSZ Rosji na Twitterze: „ZSRR jest często oskarżany o inwazję na Polskę. Nieprawda!”

Oryginalny post pojawił się na koncie Ambasady Rosyjskiej w RPA Dlaczego akurat tam ? Co RPA ma wspólnego z inwazją...

Popularne