Skontaktuj się z nami

Ludzie

Czy wg raportu ADL „Polska jest najbardziej antysemickim krajem świata”? Nie. 5 faktów

Ranking ADL odbił się szerokim echem w polskich i izraelskich mediach

Niedawno opublikowany raport Anti-Defamation League, został zaprezentowany w mediach pod tytułem „Polska pośród najbardziej antysemickich krajów świata”. Jest to nieprawda i w żaden sposób z tego raportu, nie da się wyciągnąć podobnych wniosków. Oto dlaczego.

Fakt pierwszy

Raport jest przeprowadzany cyklicznie w różnych krajach. W 2019 roku, zbadano 18 krajów. Chyba trochę zbyt mała próba aby wyciągać wnioski o „całym świecie”.

Oto ten „cały świat”. Głównie Europa, jeden kraj z Afryki, jeden z Ameryki Północnej, dwa z Ameryki Południowej, nic z Azji. Zwróćcie uwagę, że, choć z Europy jest 13 krajów, to nie ma Grecji czy Albanii. Będzie o tym za chwilę.

Fakt drugi

Zestawiając badania tegoroczne z wcześniejszymi, jasno widać, że jest wiele krajów z wyższym wynikiem.

W Europie, Grecja ma wynik 67%. Z krajów bliskiego wschodu, najniższy wynik ma Iran – 56%, wszystkie pozostałe wyższe. Do tego kraje muzułmańskie w Azji i Afryce – m.in. Indonezja, Malezja czy Senegal. Są też wyniki zaskakujące jak np. Korea Południowa (53%), Panama (52%). Wszędzie tam, wyniki były wyższe niż dla Polski.

Łącznie 23 kraje na 101 badanych ma wyższy ten wskaźnik niż Polska. Jesteśmy na 24 miejscu.

A i tak połowy świata nie badano. W Europie bardzo interesująca jest bałkańska luka i brak w badaniu Albanii, Kosowa i Macedonii Północnej ?

Wiemy już, że nieprawdziwe jest zdanie o „Polska ma najwyższy wskaźnik antysemityzmu na świecie”, według samego badania ADL

Przyjrzyjmy się teraz metodologii badania

Fakt trzeci

Raport nie jest oparty o statystyki dotyczących przemocy, dewastacji cmentarzy i synagog, ataków fizycznych czy innych agresywnych zachowań.

Jest on oparty o ankiety (w większości telefoniczne), w których brało udział po kilkaset osób z danych krajów

Bo gdyby wziąć pod uwagę faktyczne statystyki Europejskiej Agencji Praw Podstawowych (str.83)…

Przeglądając tę tabelę trzeba zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

1. Dla Polski, te liczby spadają od 2015 roku.

2. Dla Polski liczone są „incydenty antysemickie. Dla większości pozostałych krajów – jest mowa o przestępstwach o antysemickim podłożu bądź antysemickich akcjach i zagrożeniach albo belgijski absurd – przykłady denializmu Holokaustu. Mówiąc wprost. Dla Polski policzono np. napisy na murach. Dla Niemiec, tylko odnotowane przestępstwa. A i tak to Polska ma ich 5 razy mniej ? Strach pomyśleć, jak wyglądałaby ta statystyka, gdyby brano pod uwagę te same kryteria dla innych krajów…

Fakt czwarty

Tak brzmią pytania do tych ankiet – obok są odpowiedzi z Polski

Jeśli ktoś ocenia antysemityzm na podstawie pytań w stylu „Żydzi są bardziej lojalni wobec Izraela, niż państwa w którym żyją” (spytajcie Polaków w UK, lub Ukraińców w Polsce – czy to nie dotyczy jakichś 99% imigrantów?) – no to rzeczywiście, może się okazać, że antysemicki jest pewnie co drugi człowiek na Ziemi.

A jak się powinno robić takie ankiety?

Europejska Agencja Praw Podstawowych (FRA), również stworzyła ankietę. Pytania były zdecydowanie bardziej konkretne

Mamy siedem pytań. Trzy z nich dotyczą subiektywnych odczuć jak „antysemityzm w internecie, mediach i polityce. We wszystkich Polska wypada mniej więcej na średnim poziomie europejskim.

Z kolei cztery pytania są bardzo konkretne. Ankietowani byli pytani o wrogość wobec Żydów w miejscach publicznych, zniszczenia żydowskich budynków, dewastacje żydowskich cmentarzy i antysemickie graffiti.

Wrogość wobec Żydów na ulicach – wg ankiet najniższa jest w Polsce (37%), we Francji sięga aż 91% !

Zniszczenia żydowskich budynków – wg ankiet najniższa jest w Austrii (31% ) i Polsce (39%). Znowu najwyższa we Francji (88%)
Dewastacje żydowskich cmentarzy – w Polsce na poziomie średniej unijnej.
Antysemickie graffiti – tutaj Polska osiąga drugi najwyższy wynik. Oczywiście tuż za Francją

Podsumowując. W subiektywnych odczuciach oraz w sytuacji gdy w grę wchodzą słowa (w sieci lub w formie graffiti) – Polska wypada jak większość europejskich krajów.
Gdy mówimy o czynach – ataki fizyczne, dewastacje, wrogość na ulicach – Polska wypada najlepiej!

Fakt piąty

Do ankiet zadawane były jeszcze pytania pomocnicze. Np. „Jaki jest Twój stosunek do państwa Izrael?”

I tak, pozytywny stosunek do Izraela deklaruje:

  • 6% Saudyjczyków (88% negatywny)
  • 12% Indonezyjczyków (60% negatywny)
  • 13% Turków (78% negatywny)
  • 14% Marokańczyków (80% negatywny)
  • 18% Japończyków (64% negatywny)
  • 23% Senegalczyków (55% negatywny)
  • 29% Norwegów (37% negatywny)
  • 31% Filipińczyków (20% negatywny)
  • 39% Brytyjczyków (26% negatywny)
  • 40% Belgów (49% negatywny)
  • 41% Meksykanów (23% negatywny)
  • 45% Hiszpanów (42% negatywny)
  • 51% Holendrów (42% negatywny)
  • 54% Szwedów (29% negatywny)
  • 55% Polaków (34% negatywny)
  • 56% Francuzów (29% negatywny)
  • 66% Ormian (27% negatywny)
  • 75% Ukraińców (6% negatywny)
  • 76% Amerykanów (15% negatywny)

Tu dostrzegamy paradoks tej ankiety. Przy zbliżonych lub lepszych wynikach, Polaków w 48% uznano za antysemitów, natomiast dla Holandii przyjęto 10%, dla Wielkiej Brytanii 11%, dla Norwegii 15%, dla Francji 17%, dla Japonii 23%, dla Belgii 24%. A dla Filipin zaledwie 3%

Dla Indonezji, która jawnie deklaruje niechęć do Izraela, wynik jest taki sam jak dla Polski – 48% ?

Z kolei Szwedzi, z prawie identycznym podejściem do Izraela jak Polska – mają najniższy wynik w Europie – 4% i trzeci najniższy na świecie.

Armenia, która ma bardziej przyjazny stosunek do państwa Izrael od prawie całej Europy, dostała wskaźnik 58%

Cały ranking wygrał Laos z wynikiem 0,2%, którego zaledwie 9% mieszkańców słyszało o Holokauście, a 5% ma pozytywny stosunek do państwa Izrael (przy 15% negatywnym – pozostałe 80% nie potrafi się określić).
Czy można z tego wysnuć wniosek, że najlepszy wynik osiągnął kraj, który najmniej wie o Izraelu? ?

Co jeszcze powinniśmy zapamiętać z raportu?

Zdecydowanie powinniśmy zapamiętać, ogólnoświatowy poziom wiedzy o Drugiej Wojnie Światowej i Holokauście.

Na pytanie „czy słyszałeś o Holokauście”, Europejczycy odpowiadają „nie” w odsetku 5-15%. Ale szokujące są dane z Rosji, gdzie 27% Rosjan odpowiedziało, że nie wie czym jest Holokaust. Podobnie Turcja – 23%. Bardzo słabo wypadają też Azerbejdżan z wynikiem 35% i Armenia, gdzie 45% społeczeństwa nie słyszało o Holokauście.

Z kolei w Azji, o Holokauście nic nie słyszało 73% Saudyjczyków, 63% Wietnamczyków, 62% Irańczyków, 56% Indonezyjczyków i 56% Katarczyków. Również większość Japończyków (55%), Hindusów (55%) czy Koreańczyków (47% do 46%) nigdy nie słyszała o Holokauście.

Ameryka Północna i Południowa: 44% Meksykanów nie wie co to Holokaust, podobnie jak 53% Jamajczyków.

Afryka również niewiele słyszała, np. 67% Nigeryjczyków, 69% Egipcjan, 67% Marokańczyków. Całościowo kontynent afrykański nie słyszał o Holokauście w ponad 70%.

Dla całego świata – wskaźnik ten wynosi ok. 45%. Według ankiety ADL, tyle ludzi na świecie nie słyszało, co się działo w niemieckich obozach śmierci, podczas Drugiej Wojny Światowej

Gdy ktoś zaczyna o tym mówić, w połowie świata tak wygląda reakcja ludzi

To pokazuje jak ważna jest polityka historyczna i dlaczego Polska musi reagować na „polskie obozy”, niejasności w filmach dokumentalnych i wszelkie inne formy zniekształcania historycznej prawdy, a także wmawianie Polakom antysemityzmu, którego nie ma.

A do tego niestety również zalicza się, „badanie” stworzone przez Ant-Defamation League. „Liga przeciw zniesławieniu”, po przeczytaniu tych faktów, to brzmi bardzo bardzo ironicznie…

źródło:
https://global100.adl.org/map
https://www.haaretz.com/world-news/.premium-adl-report-poland-south-africa-ukraine-and-hungary-most-anti-semitic-countries-1.8156819
http://fra.europa.eu/en/publication/2018/2nd-survey-discrimination-hate-crime-against-jews
https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra_uploads/fra-2018-experiences-and-perceptions-of-antisemitism-survey_en.pdf

Wesprzeć nas można poprzez Patronite

Ludzie

Jak wygląda Lwów w kwietniu 2023

Do Lwowa wybraliśmy się w ramach wsparcia, dla jednej z akcji pomocowych, a przy okazji sprawdziliśmy jak to miasto funkcjonuje w warunkach wojennych i czy warto się dziś do niego wybrać. 

Nie będzie tu wiele o turystyce wojennej. 
Na froncie przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy, Ukraińcy tracą każdej godziny kolejnych żołnierzy i nie ma regionu w kraju, który mniej lub bardziej, nie ucierpiałby od ataków rakietowych. W tych okolicznościach, Lwow jest dzisiaj relatywnie bezpieczną oazą tętniącą życiem i przyciągająca turystów z całej Ukrainy.

źrodlo: wikimedia commons Autorstwa Lestat (Jan Mehlich) – CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2276299

Podstawa – bezpieczeństwo.

Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Lwow nie masz żadnych gwarancji, że w tym czasie nie będzie ataku rakietowego. Nie masz również pewności, ze w końcu jakaś rakieta nie trafi w obszar Starego Miasta. Nie wiesz też czy zdążysz schować się w bezpiecznym miejscu przed takim atakiem. 

Ale.

Na razie w obszar centrum Lwowa nie trafiła żadna rakieta i pozostaje ono nietknięte. Również dotychczasowe incydentalne ataki w rejonie uderzały w  obiekty zlokalizowane dalej od centrum.

Dodatkowo ostrzały były raczej skoncentrowane na infrastrukturze wojennej lub energetycznej. 

Nie posiadamy dokładnych statystyk strat – od hotelarzy słyszeliśmy, ze od początku wojny w samym Lwowie zginęło 10-15 osób; inne źródła podaja większe liczby.

Tak czy inaczej wszystkie podane liczby są niewielkie a pojawiają się sugestie, że we Lwowie wciąż łatwiej zginąć w wypadku samochodowym niż od odstrzału. 

Być może są przesadzone. Nie wiemy.

Warto pamiętać, że miedzy północą a 6 rano oficjalnie obowiązuje we Lwowie godzina policyjna i w tym czasie musicie juz przebywać w miejscu w którym sie zatrzymacie. 
Pamiętajcie, że piszemy o centrum Lwowa a nie o przedmieściach czy całym rejonie.
Miejscówki zajmowane przez armię ukraińska są rozsiane w różnych częściach rejonu, a o atakach na nie, mniej się mówi w mediach ukraińskich i wśród ludzi. Rakiety rosyjskie nie zawsze trafiają w militarne cele.

Jak dotrzeć?

Mamy kilka opcji działających zazwyczaj identycznie jak w czasie pokoju.

Opcja najwygodniejsza – pociąg 

Z Przemyśla odjeżdżają codziennie, cztery pociągi do Lwowa i dalej . Czas trwania podroży waha się od 1,5 godziny do 3,5 godziny. 

Najwcześniejszy pociąg startuje o 9.45 rano i zawozi Was juz o 12.30 do Lwowa. 

Najpóźniejszy wyjeżdża o 23.30. 

Opcja najtańsza z przesiadkami – bus, przejscie przez granice pieszo i marszrutka

Dla osob mogących sobie pozwolić na odrobine niewygody i nie chcących wydawać zbyt dużo na pociąg ta opcja będzie najlepsza. 

Z okolic dworca w Przemyslu regularnie odjezdzają busy które ezawiozą nas za pare złotych do granicy w Medyce. Później przechodzimy przez piesze przejscie i dalej po stronie ukrainskiej bierzemy kolejnego busa/marszrutke do Lwowa a scislej w okolice dworca kolejowego we Lwowie. 

Całość podróży zajmie nam pewnie ok 3-4 godzin w zależności od kolejek na granicy. Koszt w jedną stronę z Przemyśla to nie wiecej niż 25 zł. Warto mieć hrywny po stronie ukraińskiej ponieważ „busiarze” nie mają terminali na karte.

Opcja pośrednia – autobus 

Pewnie znajda się i tacy którzy preferują autobusy ponad pociągi. 

Tutaj mamy szeroki wybór opcji z Krakowa, Rzeszowa i Przemyśla. 

Najbardziej rozpoznawalna marka niemiecki flixbus proponuje przejazdy z Rzeszowa od 110 złotych. Jest jednak kilka alternatyw w postaci ukraińskich przewoźników po wygoglowaniu.

Opcja darmowa – organizacja charytatywna

Sporo jest organizacji charytatywnych które jeżdżą raz w tygodniu i częsciej. Gro ich wolontariuszy regularnie odwiedza Ukraine poświęcając swój wolny czas a czasami i finanse wspierając stronę ukraińska. Często potrzebują ludzi do kierowania busami lub rozładunku. 

Opcja dla kochających własne auto ponad wszystko 

Tak – jest kilka przejść przez ktore auta spokojnie przejezdzaja. Nie polecamy jednak pchac sie wlasnym autem na Ukraine. Czasami drogi pozostawiają wiele do zyczenia, nie kazde ubezpieczenie jest wazne na Ukrainie a kolejki aut na granicy są różne. Przy duzym szczesciu zrobicie trase Przemysl-Lwow w kilka godzin, przy mniejszym w kilkanascie.

Spanie 

Większość obiektów hotelowych działa normalnie Wg naszych rozmówców przerwy w dostawie wody i prądu są bardzo rzadkie w porównaniu z poprzednimi miesiącami. 

Hostele

Odstępstwem od regóły wydaja się być hostele które okazjonalnie mogą dłużej gościc ludzi uciekających ze wschodu. Innymi słowy – możecie spotkać ludzi, którzy żyją w hostelach. Dlatego tez warto wybrać nieco droższy i lepszy obiekt w wypadku którego sa większe szanse, ze nie znajdziemy sie w pokoju ze stałymi lokatorami.

Jesli ktos lubi spokojna atmosfere kameralnego, bezpiecznego hostelu z wlascicielka mowiaca nieco po polsku i swietnie po angielsku to polecamy GHOSTEL

Znajduje sie ok 8-10 minut piechota od Rynku. Ceny zaczynaja sie od 25 zlotych. 

Nieco bardziej komercyjną opcja w podobnej cenie jest Dream Hostel – 2 minuty od Rynku na ulicy Szewskiej. 

Hotele

Wśród hoteli mamy wielki wybór apartamentow i tradycyjnych obiektow hotelowych

Ceny uzaleznione sa od wymagań gosci.
Najtansze “dwojki” na bookingu mozna znalezc juz od 80 zlotych za noc

W lepszym standardzie znajdziecie np dobrze oceniany Oysters & Bubbles Gastro Hotel znajdujacy sie na Rynku.

Cena za dwojke to ok 220 zlotych

Cześć hoteli oferuje swoim gościom gwarancję dostępności elektryczności i bunkru 24 godziny na dobę. Best Western Plus zaraz obok Rynku jest jednym z takich hoteli.
Podobnie Luxury Boutique Andreevskiy który znajduje się poza Starym Miastem co może mieć znaczenie.


Podejrzewamy, ze większość z Was nie zna lokalizacji budynków militarnych czy infrastruktury krytycznej które mogą być celem ataków rakietowych. Dlatego warto rezerwować nocleg w ścisłym centrum, które takich obiektów nie posiada. 

Jedzenie 

Restauracje, kawiarnie i puby dzialaja normalnie.

Duża część z nich ma zakupione generatory, na wszelki wypadek, więc nawet w wypadku odcięcia prądu co zdarza się obecnie niezwykle rzadko funkcjonują normalnie.

Zwiedzanie 

Wiekszosc obiektow muzealnych jest otwarta normalnie.
Wsrod wyjatkow nalezy niestety wymienic wymienic Kopiec Unii Lubelskiej, z ktorego w czasie pokoju moglismy podziwiac widok na caly Lwow. 

Transport

Po centrum najłatwiej poruszać się piechotą lub na hulajnogach. Nie ma potrzeby używania jakichkolwiek środków transportu.
W wypadku dalszych wypadów polecamy korzystać z tanich jak na polskie standardy taksówek. Aplikacja Bolt w przeciwieństwie do Ubera działa całkiem sprawnie.

Ceny 

Ceny w centrum Lwowa są, wg niektórych opinii nieco wyższe niż normalnie. Zarówno na spotkania z rodzinami jak i na krótkie wakacje, najbogatsi Ukraińcy wybierają często właśnie Lwów, będący w miarę bezpiecznym miejscem w porównaniu z całym wschodem czy sporą częścią centralnej Ukrainy. 

Zamożni Ukraińcy zamiast latać na wakacje do Turcji, Egiptu czy Azji, często po prostu wyjeżdżają do Lwowa lub tymczasowo przeprowadzają się do tego miasta, żeby być z daleka od gorących miejsc na mapie Ukrainy. 

Dla nas jednak Lwów dalej będzie cenowo atrakcyjny, np. w porównaniu z cenami krakowskimi lub warszawskimi.

Przykładowe ceny po przeliczeniu na złotówki:

– kurs taxi miedzy dworcem kolejowym z Rynkiem 11 złotych

– piwo na Rynku we Lwowie od 7 do 13 złotych

– angielskie śniadanie na Rynku Głównym 28 złotych

– jajecznica z łososiem 23 złote

– szarlotka 12 złotych

– porcja pierogów 17 złotych

Powyższe ceny dotyczą najdroższej części Lwowa tj okolic Rynku.

W większości miejsc nie mieliśmy problemów z płatnością kartą.

Podsumowanie

Wypad do Lwowa niesie za sobą pewne ryzyko. Każdy z nas ma inną strefę komfortu oraz inaczej oblicza skale zagrożenia dla siebie i bliskich.
Postanowiliśmy przedstawić naszą perspektywę jednak przed podjęciem WASZEJ ostatecznej decyzji o ew wypadzie do Lwowa radzimy przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Ukraina jest w stanie wojny i sytuacja potrafi zmieniać się bardzo dynamicznie.
Nie możemy brać nawet części odpowiedzialności za Wasze decyzje.

PS czyli bardzo subiektywne wrażenia na koniec

  • widok matek lub dziewczyn z żołnierzami w mundurach siedzących wśród zwykłych ludzi w kafejkach i restauracjach daje do myślenia. Nierzadko mogą to być ostatnie pożegnania …
  • ludzie korzystają ze Lwowa jednak widok pojedynczych patroli żołnierzy z karabinami, checkpointów lub pojedynczych budynków zasłoniętych workami z piaskiem nie pozwala zapominać o tym co się dzieje dookoła
  • warto nie wpadać w panikę w wypadku alarmu – znajomy był świadkiem śmiertelnego wypadku kiedy ktoś w panice śpieszący się do bezpiecznego miejsca wpadł pod samochów
  • wśród spacerujących po Lwowie można okazjonalnie spotkać pojedynczych obcokrajowców czy polskich polityków-biznesmanów
  • na wszelki wypadek zawsze warto mieć ze sobą paszport i strzec go uważnie
  • zabronione jest robienie zdjęć żołnierzom
  • we Lwowie spotkaliśmy mnóstwo muzyków ulicznych i kilka miejsc z muzyką na żywo
  • „Slawa Ukrainie, Hierojom slawa” (Sława Ukrainie, Bohaterom Sława) to hasło-zawołanie które słyszeliśmy wiele razy – zarówno przy okazji ulicznych występów jak i z ust dzieci krzyczących z górnych pięter do gości jednej z restauracji w oficyjnie kamienicy – nie bez odzewu. Hasło to pozwoli nam również wejść do restauracji Kryjówka na Rynku Głównym 14 serwującej tradycyjną ukraińska kuchnie.
  • nie zamawiajcie przypadkiem pierogów ruskich 😉





Czytaj dalej

Ludzie

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Wybaczcie ten artykuł. Dziś, po prostu nie mogliśmy się oprzeć, bo takiej okazji możemy nieprędko doczekać. Będzie merytorycznie ale też zabawnie 🙂

Zaczynamy oczywiście od Wojtka i taktyki laga-taka😉

Statystyki Pana Bramkarza Wojciecha 💪

I reakcja NBA

Szanse na wyjście z grupy. Jak zawsze matematyczne ale tym razem nieco inaczej niż zwykle

Admini „Łączy nas piłka” dziś w formie 😅

Zamiana larwy w pięknego motyla 🤣

Tutaj bardzo ładnie Meksykanie o bramce Lewego ❤️

Oficjalne konto WTA chyba zna zabawę memową na linii Lewy – Iga

Było WTA to teraz WTF

Co tu się? Ktoś ogarnia? 🤡

No to płynnie przechodzimy do kolejnej kategorii

MEMY

No to lecimy na koniec 😉

Czytaj dalej

Ludzie

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

Chiny kontynuują swoją politykę „Zero Covid” i brutalnie pacyfikują wszelkie formy protestu.

W Chinach odnotowuje się obecnie ok. 30 tys. zachorowań na Covid-19 dziennie. Przypomnijmy, że mowa o kraju, który zamieszkuje 1,4 miliarda ludzi. W efekcie polityki chińskiego rzędu, polegającej na całkowitej izolacji regionów z dużą liczbą chorych (czym jest duża liczba, w tym wypadku, ciężko określić), kwarantannie podlega obecnie 420 milionów ludzi. Mniej więcej tyle ile żyje w całej Unii Europejskiej (447 mln). Dosyć sporo.

Do protestów doszło w fabryce Foxconn, produkującej iPhone’y, w mieście Zhengzhou. Powodem jest brak obiecanej zapłaty oraz restrykcje covidowe. A konkretniej, brak odseparowania nowych pracowników, od starych, wśród których zdiagnozowano zwiększoną zachorowalność.

Protesty wybuchły po tym, gdy w miejsce pracowników, którzy masowo uciekli z miejsca pracy, po ujawnieniu liczby zachorowań na Covid-19 w fabryce oraz tych wysłanych na kwarantannę, zatrudniono 100.00 nowych i obiecano im dodatkowe wynagrodzenie oraz odseparowanie od dotychczasowych pracowników. Oba punkty, nie zostały spełnione.

Sto tysięcy nowych pracowników. Mają rozmach 🤯

Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne

Niestety informacje docierające są z Chin, są trudne do zweryfikowania.

Fabryki Foxconn zatrudniają ok. 1,3 miliona pracowników. Odpowiadają one, wg różnych szacunków, za 50 do 70% całej produkcji iPhone’ów.

Będziemy śledzić i informować Was o protestach na bieżąco.

Czytaj dalej
(Pop)Kultura4 miesiące temu

Wszystkie polskie otwarcia XXI wieku.

Mecz otwarcia, mecz o wszystko, mecz o honor. Niestety, dobrze znany nam schemat. Czy powtórzy się i tym razem?

Świat1 rok temu

Francja – światowa potęga czy kolos na glinianych nogach?

Czyli mała prowokacja whap.info Trudno szukać w Polsce drugiego kraju starej UE który miałby tyle negatywnego PR w naszych mediach...

Whap.Info1 rok temu

Elitarni samobójcy Rosji

Whap.info o seryjnych samobójstwach w Rosji od lutego 22 Specyfika Rosji polega na tym, że żyjąc na szczycie zupełnie niespodziewanie...

Ludzie1 rok temu

Jak wygląda Lwów w kwietniu 2023

Do Lwowa wybraliśmy się w ramach wsparcia, dla jednej z akcji pomocowych, a przy okazji sprawdziliśmy jak to miasto funkcjonuje...

(Pop)Kultura2 lata temu

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i...

Świat2 lata temu

Wojna w Sinaloi pomiędzy wojskiem a kartelem, po aresztowaniu syna El Chapo

5 stycznia w Culiacan aresztowano Ovidio Guzmana, syna słynnego El Chapo i jednego z liderów narkotykowego kartelu. W odwecie doszło...

Whap.Info2 lata temu

Ceny energii w krajach Europy. Polska poniżej średniej

Zdjęcie tytułowe przedstawia wzrost cen energii producenckiej r/r do września 2022

Świat2 lata temu

FIFA z katarem. Katar bez fifki. Wszystkie absurdy MŚ i ostateczna kompromitacja FIFY, dzień przed mundialem

Rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Katarze. FIFA i kraj-gospodarz po raz kolejny udowadniają, że nigdy nie były...

(Pop)Kultura2 lata temu

Argentyna oszalała po najlepszym finale MŚ w historii [FILMY]

Nie będzie to zbyt długi artykuł. Wybaczcie. Ale chcieliśmy mieć te filmy na pamiątkę, w naszym archiwum 🙂 Oglądajcie razem...

Fin/Tech2 lata temu

Dziennikarz Matt Taibi ujawnia Twitter Files. Odc. 1: „Jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena”

„Pierwsza poprawka do Konstytucji (o wolności słowa) nie jest absolutna”, „To nie jest idealne narzędzie (do cenzurowania) ale jedyne jakie...

Ludzie2 lata temu

Wszystkie najlepsze komentarze po meczu Polska – Arabia Saudyjska

Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze, najbardziej trafne i najzabawniejsze komentarze po meczu. Zapraszamy!

Fin/Tech2 lata temu

RTL Nieuws: Rząd Holandii wydał 91 zwolnień z sankcji wobec Rosji

Holandia wydała 91 zwolnień z sankcji, z których skorzystało co najmniej kilkaset podmiotów, w tym rosyjskie banki. Chyba nie o...

Ludzie2 lata temu

Kolejny dzień walk z policją w chińskiej fabryce iPhone’a, w Zhengzhou. Powód? Pieniądze i restrykcje Covid. Prawdopodobnie są ofiary śmiertelne [FILMY]

Tysiące pracowników fabryki Foxconn toczy walki z policją

Świat2 lata temu

Katar-Ekwador. Czy był spalony? Wyjaśniamy

Internet rozgrzał się już w trzeciej minucie mundialu. Ekwador zdobył bramkę, po czym została ona anulowana po wideoweryfikacji. VAR dopatrzył...

Świat2 lata temu

Pod Petersburgiem płonie nitka gazociągu, łączącego Syberię z Nord Stream 1 [FILMY]

Pod Petersburgiem doszło do wybuchu jednej z głównych nitek gazociągu łączącego pola gazowe Syberii Zachodniej, z tłocznią Nord Stream 1...

Ekologia2 lata temu

Jak liczy się ceny energii i dlaczego wzrost cen gazu, wpływa na cenę energii uzyskiwanej z OZE? Wyjaśniamy

Czym jest i jak działa system cen krańcowych merit order oraz czy sprawdza się w praktyce?

Fin/Tech2 lata temu

Warszawa najmniej „przegrzana” na światowym rynku nieruchomości

Analitycy UBS wzięli pod lupę 25 dużych miast i sprawdzili, gdzie widać bańkę cenową na nieruchomościach. W Warszawie nie dostrzegli...

Ekologia2 lata temu

Wszystkie (niedoszłe) protesty Greenpeace

Czy Greenpeace protestuje zawsze wtedy gdy coś złego dzieje się ze środowiskiem? Środowisko ekologów z międzynarodowej organizacji Greenpeace bardzo aktywnie...

Fin/Tech2 lata temu

Neom – saudyjski sen o stolicy świata przyszłości

Czterdzieści lat temu wielu popatrzyłoby na nas z politowaniem gdybyśmy zasugerowali, że w Emiratach Arabskich, na terenach pustynnych będziemy mogli...

Polska2 lata temu

Mapa gwałtów w Europie. Kobiety w Polsce 48 razy bezpieczniejsze niż w Anglii i 37 razy niż w Szwecji

Mapa powstała w oparciu o dane Eurostatu Polska jest jednym z najbezpieczniejszych dla kobiet miejsc w Europie. Według badań Eurostatu,...