Ludzie

Naukowcy dowodzą, że monarchinie rządziły agresywniej niż mężczyźni.

Fot. Wikimedia Commons

Kanadyjski psycholog z Harvardu Steven Pinker stwierdził kiedyś, że „prawie wszystkie wojny i ludobójstwa były sprawką mężczyzn”. Zdanie to wywołało niemało zamieszania i zainspirowało innych naukowców do sprawdzenia czy teza psychologa ma poparcie w faktach.

Politolodzy z Uniwersytetu w Chicago oraz Uniwersytetu Mc Gill w Montrealu zbadali 193 władców europejskich od roku 1480 do 1913. Badane były zatem min rządy silnej ręki m.in. Izabeli I, Carycy Katarzyny czy królowej Wiktorii. Konkluzje są warte uwagi:

  • państwa rządzone przez kobiety były o 39 % bardziej skłonne do wywoływania wojen niż te gdzie u steru byli mężczyźni
  • monarchinie okazywały się również bardziej efektywne w zdobywaniu nowych terytoriów
  • chociaż z drugiej strony były również częściej atakowane niż królowie
  • królowe były agresywniejsze nie tylko na początku swojego panowania kiedy musiały pokazywać swoją pozycję, lecz również przez resztę kadencji
  • królowe „singielki” były atakowane częściej niż zamężne
  • królowe lubiły się dzielić obowiązkami w rządzeniu państwem z partnerami – zwłaszcza w czasie trwania wojen
  • być może dlatego zamężne władczynie atakowały inne państwa częściej niż niż królowe bez partnerów

Badania te mocno kolidują z twierdzeniem psychologa jednak mogą popchnąć go do zadawania nowych pytań.

Powyższe statystyki ciekawie wypadają w porównaniu z danymi dotyczącymi przestępstw ulicznych. Te zazwyczaj wykazują, że ok 70-80 procent łamiących prawo to przedstawiciele płci męskiej. Gdyby brać pod uwagę te wybiórcze badania można więc stwierdzić, że w środowisku gdzie siła fizyczna jest kluczowa mężczyźni wykazują się większą agresją, jednak tam gdzie liczy się władza, decyzyjność i siła intelektu agresja przestaje być domeną jednej płci.

Pablo Escobar i El Chapo są dzisiaj bohaterami produkcji Netflixa tymczasem mało kto pamięta, że byli oni niczym osiedlowi dilerzy, w porównaniu ze skalą handlu opium pod władaniem brytyjskiej królowej Wiktorii.

To za czasów jej rządów handel opium kontrolowany przez Brytyjską Kompanię Wschodnioindyjską urósł do nieznanych wcześniej i później rozmiarów. Narkotyk ten był przyczyną dwóch Wojen Opiumowych z Chinami i uzależnienia 1/3 męskiej populacji tego kraju od niego.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/Opium_imports_into_China_1650-1880_EN.svg

źródła:
https://www.bjs.gov/content/pub/pdf/cv07.pdf
https://www.ancient-origins.net/news-general/warlike-queens-0012861?fbclid=IwAR2VZBva-AZs6mR0LvUvgB_bT4FSfnM298C9ZpjZa9yO23FFAG252dENViY

Exit mobile version