Fin/Tech
Wszystko co powinienieś wiedzieć o „Czajce”
Tematów związanych z oczyszczalnią ścieków „Czajka” w Warszawie jest już tak wiele, że postanowiliśmy je uszeregować
Budowa i jej koszty
Budowa trwała w latach 2008-2012, jej koszt wyniósł ok. 3,7 mld złotych. W tej cenie zawiera rozbudowa oczyszczalni, budowa stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych oraz układ przesyłowy rurociągami, wraz z tunelem pod Wisłą.
Zwycięska oferta firmy Warbud opiewała na 564 mln euro, zaś drugą ofertę na 299 mln euro złożyło konsorcjum Sistem Yapi ze Stambułu, EMIT z Mediolanu i Bateg z Berlina. Eksperci szacowali, że koszt budowy oczyszczalni wynosi 320 mln euro. Oferta konsorcjum Yapi została przez MPWiK zdyskwalifikowana ze względu na błędy. Firma zadeklarowała, iż jest skłonna poprawić wszystko to, do czego MPWiK miało zastrzeżenia, nie zmieniając ceny, ale ta oferta pozostała bez odpowiedzi. Budowę realizował więc Warbud.
Wtedy też doszło do zabawnej sytuacji. „Czajka” była otwierana kilkukrotnie, najpierw przez prezydent Warszawy, Hanę Gronkiewicz-Waltz. Następnie po kilku miesiącach funkcjonowania, ponownie „otworzył” ją, ówczesny premier, Donald Tusk.
Jak trafnie wówczas skomentowano. Otwarto otwartą czyszczalnie, ludzie mogli cieszyć się dwa razy ?
Zrzut ekranu: dziennik.pl
link: dziennik.pl
Od początku za mała?
Na antenie radia Wnet, inż. Janusz Waś, ekspert ds. instalacji oczyszczania ścieków, powiedział że oczyszczalnia „Czajka” jest za mała w stosunku do ilości ścieków z całego miasta i odprowadzanych do kanalizacji wód opadowych.
„W związku z powyższym z góry się zakładało, że będzie się po cichu, na lewo, puszczało bokiem te nadmiary, bo oficjalnie tego się nie da zrobić” – wyjaśnia Waś.
„Jest to najdroższa oczyszczalnia na świecie w przeliczeniu na 1m3 zdolności przepustowej. To jest paranoja” – konkluduje i dodaje, że za cenę kolektora, który właśnie uległ awarii, można było wybudować nową oczyszczalnię na lewym brzegu Warszawy. Takie rozwiązanie byłoby tańsze i bezpieczniejsze. Nie trzeba byłoby wtedy budować kolektorów pod Wisłą, które właśnie uległy awarii i nie wiadomo, czy w ogóle uda się je naprawić.
Z kolei w rozmowie w studiu TVP Info, Janusz Waś mówił m.in. : „Oczyszczalnia „Czajka” jest za mała – dla 2-milionowej aglomeracji . Oczyszczalnia na niecałe 500 tys. metrów sześciennych na dobę przy ogólnospławnej kanalizacji, czyli takiej, do której także deszcz wpada, to jest po prostu niepoważne. I wszyscy fachowcy o tym wiedzą”
27 Sierpnia 2019 – Awaria kolektora
To już wszyscy znamy.
Najlepiej sytuację opisał Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski: „Przypominam, że rurociąg właściwy uległ awarii, ale również ten awaryjny uległ awarii, stąd mamy problem. W związku z tym szukamy rozwiązania awaryjnego”
Zapchała się rura, potem druga i rozpoczęto zrzut ścieków bezpośrednio do Wisły. Spływało 3 tys. litrów ścieków na sekundę, łącznie ponad miliard metrów sześciennych przez cały czas trwania awaryjnego zrzutu. Przy okazji ustanowiono nowy rekord świata, gdyż dotychczasowa największa tego typu awaria, wydarzyła się w meksykańskiej Tijuanie i wypuściła do rzeki ok. 560 mln m3 ścieków.
Odnotowano przekroczenie wielu norm na Wiśle, gdański Sanepid odradzał kąpiele w części Zatoki Gdańskiej, ze względu na zbyt wysokie wskaźniki zawartości bakterii E. Coli, zaś Szwedzi wieszczyli katastrofę dla Bałtyku.
Awaryjny spust udało się wyeliminować przez budowę rurociągu zastępczego na specjalny moście pontonowym. Jednakże eksperci podkreślają, iż most pontonowy nie wytrzyma kry płynącej Wisły. Zostało zatem kilka miesięcy, do wypracowania i realizacji innego rozwiązania.
Grudzień 2018 – awaria spalarni osadów w „Czajce”
Chwila. Miało być chronologicznie ?
Niestety kolejność jest taka, bo o awarii spalarni dowiedzieliśmy się dopiero wczoraj, za sprawą Twittera rzeczniczki prasowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszki Borowskiej.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w oświadczeniu potwierdziło, że na przełomie listopada i grudnia 2018 r. doszło na terenie oczyszczalni ścieków „Czajka” do awarii, która spowodowała wyłączenie Stacji Termicznej Utylizacji Osadów Ściekowych. Spalarnia osadów od tego czasu nie działa, a osady ściekowe z Warszawy są wywożone przez zakontraktowane do tego celu firmy. Miesięczny koszt wywozu osadów ściekowych to koszt 1,7 mln zł, dwukrotnie więcej niż koszt normalnej pracy spalarni.
Odpady ściekowe trafiają do wyrobisk po kruszywie, wiadomo, że jedno z nich znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. – To absurd! Osady z oczyszczalni powinny być spalone w wysokiej temperaturze, gdyż zawierają wiele niebezpiecznych substancji, m.in. rakotwórcze kadm, rtęć czy ołów. To jedyny sposób, żeby je zutylizować – podkreśla Agnieszka Borowska.
Zapytany o sprawę prezydent Rafał Trzaskowski, odpowiedział krótko „Zdarzają się komponenty wadliwe, nie tylko w Warszawie, tylko również w Krakowie, tylko również w Łodzi. Prowadzone są w związku z tym postępowania tak, żeby wymiana została zapewniona. Również jeżeli się okaże, że te komponenty były wadliwe z winy producenta, to na pewno będą odszkodowania”
Podsumowanie
Warto tutaj wrócić do samego początku. Przypomnijmy.
Budowa trwała w latach 2008-2012, jej koszt wyniósł ok. 3,7 mld złotych. W tej cenie zawiera rozbudowa oczyszczalni, budowa stacji termicznej utylizacji osadów ściekowych oraz układ przesyłowy rurociągami, wraz z tunelem pod Wisłą.
Obecnie mamy następującą sytuację.
- Oczyszczalnia jest za mała
- Stacja termicznej utylizacji osadów ściekowych nie działa od grudnia
- Rurociągi są zapchane i korzystamy z układu awaryjnego
3,7 mld złotych
W tej beczce dziegciu znajdźmy jednak łyżkę miodu. Była dwukrotnie otwierana!
źródła:
https://wnet.fm/2019/08/30/was-czajka-to-byl-skok-na-kase-w-stosunku-do-zdolnosci-przepustowej-to-najdrozsza-oczyszczalnia-na-swiecie/
https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2364157,Awaria-oczyszczalni-Czajka-czyli-smierdzaca-inwestycja-za-37-mld
https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/422933,najpierw-prezydent-warszawy-teraz-premier-kolejne-otwarcie-oczyszczalni.html
https://www.tvp.info/44470202/warszawa-mpwik-potwierdza-awarie-spalarni-osadow-w-oczyszczalni-czajka
https://forsal.pl/amp/1430978,awaria-komponentu-w-czajce-to-wina-producenta-trzaskowski-jesli-tak-to-beda-odszkodowania.html
Twitter