Ludzie
„Tradycja to jest coś ekstra” czyli dlaczego warto pielęgnować tradycję odwiedzania grobów we Wszystkich Świętych?
Coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej głosy, że to święto powinniśmy zmienić lub całkowicie o nim zapomnieć
Dlaczego? Bo „smutne, martyrologiczne”, a ostatnio doszedł nowy argument „bo palenie zniczy jest nieekologiczne i produkuje śmieci”. Tylko czy ktoś takich samych argumentów używa wobec przebrań na Halloween albo meksykańskich obchodów Dnia Zmarłych, na których całe miasta są dekorowane, a ludzie zakładają kostiumy? Te dekoracje później wyrzuca się tak samo, jak znicze.
Cudze chwalicie
Przy okazji Wszystkich Świętych, często polskie obrządki porównywane są ze zwyczajami z innych krajów. Najczęściej pokazuje się właśnie amerykańskie Halloween i meksykański Dzień Zmarłych. Święta radosne, celebrujące życie, trochę straszne ale generalnie „fajne„. Bo życie ma być fajne, prawda?
Meksykański Dzień Zmarłych cały świat lepiej poznał po premierze Spectre.
A jak w innych krajach?
Niemcy mają Allerheiligen, Francuzi mają La Toussaint, Hiszpanie na groby przynoszą Los Flores des Muertos (Kwiaty Śmierci). Właściwie większość Europejczyków, również odwiedza groby swoich bliskich w ten dzień. Czy ktoś tam uważa ten zwyczaj za zbędny, a sposób obchodów za niewłaściwy, dlatego, że nie jest wesoły?
Choć pojawiają się pomysły obchodzenia tego dnia na wzór Halloween, to jednak Francuzi czy Hiszpanie wciąż przychodzą z na groby kwiatami, spotykają się z rodzinami, wspominają w zadumie. Celebrowanie Wszystkich Świętych „na wesoło”, to raczej wyjątek od reguły nostalgicznych obchodów.
W całej Europie jest prawie tak samo jak u nas. Prawie, bo w Polsce skala obchodów tego Święta jest zdecydowanie większa niż gdzie indziej.
Zobaczcie jak Anglik opowiada o polskim dniu Wszystkich Świętych.
Czy nie powinniśmy być dumni z tego, że mamy unikatowe, w skali świata, obchody tego święta?
„Tradycja, to jest coś ekstra”
Tradycyjna pokuta podczas żydowskiego święta Jom Kippur, tradycyjne muzułmańskie pielgrzymki do Mekki, tradycyjny zielone piwo w Dzień Św. Patryka, tradycyjny kult świętych krów w Indiach. Wreszcie tradycyjne Halloween i tradycyjne obchody Wszystkich Świętych i Zaduszek w Polsce.
Niech każde z tych świąt istnieje w swojej formie, niech każde wyróżnia daną społeczność. Niech każde będzie inne, jedyne i niepowtarzalne. Wszak to różnorodność sprawia, że świat jest ciekawy, a ludzie chcą poznawać obyczaje innych kultur.
Halloween? Czemu nie. Ale pamiętajmy też o naszym dniu Wszystkich Świętych.
Pielęgnujmy swoją tradycję. Jest nasza, jest wyjątkowa. I jest piękna.
źródło: Twitter, YouTube