Świat
Szef Gazpromu marzy o powrocie do ZSRR?
Aleksiej Miller to prezes Gazpromu. Gazprom jest właścicielem klubu piłkarskiego Zenit St. Petersburg.
A tak pan Aleksiej ubrał się na wczorajszy mecz ligi rosyjskiej, Zenit-Arsenał Tuła
CCCP czyli Союз Советских Социалистических Республик. Po Polsku ZSRR – Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Trudno odczytać to inaczej niż wyraźną polityczną manifestację prezesa Gazpromu, w chwili gdy rosyjskie bomby spadają na Ukrainę, a rosyjscy politycy mówią o powrocie, do dawnego wielkiego imperium.
Aleksiej Miller jest prezesem zarządu spółki Gazprom od 2001 roku. Jest uznawany za jednego z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina, z którym znają się z czasów pracy w leningradzkim ratuszu, ponad 30 lat temu. Putin był wówczas przełożonym Millera w Komitecie ds. Kontaktów Zagranicznych.
Miller jest najlepiej wynagradzanym menadżerem w Rosji, a wg rankingów Forbesa, również zalicza się do światowej czołówki. W rekordowym roku 2014, zarobił 27 mln dolarów. W 2018 roku, Stany Zjednoczone nałożyły na niego sankcje, wydając oświadczenie:
„Rosyjski rząd angażuje się w różnorodne szkodliwe działania na świecie, w tym kontynuuje okupację Krymu, inicjuje przemoc na wschodniej Ukrainie, materialnie i zbrojnie wspiera reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada, który bombarduje własnych obywateli, próbuje podkopać zachodnie demokracje i prowadzi szkodliwe działania w cyberprzestrzeni”
„Nordstream 2 to projekt biznesowy”
W Europie od dawna słychać, że flagowe przedsięwzięcie Gazpromu, czyli Nordstream 2, to projekt biznesowy.
„Uważam, że Nord Stream 2 to projekt biznesowy” – mówiła w 2016 roku Angela Merkel, po spotkaniu polsko-niemieckim w Berlinie w 2016 roku
„W odniesieniu do Nord Stream 2 chodzi o przedsięwzięcie sektora prywatnego” – powtórzył nowy kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, na spotkaniu w Brukseli w grudniu 2021
Z kolei szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell, tak ocenił Nordsteam 2 w styczniu 2021:
„Znają państwo sytuację Nord Stream 2. Jest to projekt grupy firm prywatnych i Komisja Europejska wielokrotnie wyraziła swoją opinie na jego temat. Powiedziała, że jej zdaniem ten rurociąg nie prowadzi do dywersyfikacji źródeł energii UE, a to jest jednym z celów unii energetycznej. Ten projekt nie wpisuje się w ramy złożone przez UE. Ale nie możemy firmom uniemożliwić jego realizacji, jeżeli niemiecki rząd się na niego zgadza. Jeśli te firmy zakończą ten rurociąg, to powinny wiedzieć, że będzie musiał działać zgodnie z prawem UE. To wszystko co możemy zrobić na szczeblu UE”
W Polsce również pojawiały się podobne głosy. Rafał Trzaskowski w 2015 roku mówił tak:
„To porozumienie prywatnych firm; trzeba jasno powiedzieć, że nie stoją za tym, dzięki Bogu, rządy.”
Miejmy nadzieję, że to wszystko powyżej, to przykłady naiwności, być może też uległości oraz braku zrozumienia sytuacji i działań Gazpromu, a europejscy politycy wyciągnęli odpowiednie wnioski.
PS. Zenit wygrał 3-0 i pozostaje liderem rosyjskiej Premier Ligi.
Źródła:
WHAP.INFO jest częścią grupy Takżetego. Nasze media istnieją dzięki Tobie. Dołącz do nas i wspieraj niezależnych twórców!