Fin/Tech
Polskie uczelnie mają cel – wyprawę na Marsa
Przedstawiciele polskich uczelni, spółki SatRevolution oraz amerykańskiej firmy Virgin Orbit podpisali 9 października w Katowicach porozumienie tworzące konsorcjum naukowo-biznesowe z zamysłem wysłania polskiego satelity w stronę Marsa i jego księżyców.
Virgin Orbit ma wielkie plany wysłania małego statku kosmicznego na Marsa już w 2022 roku. Firma – córka Virgin Galactic – firmy zajmującej się turystyką kosmiczną Richarda Bransona, ogłosiła kilka dni temu, że współpracuje z prawie tuzinem polskich uniwersytetów i polskim producentem satelitów o nazwie SatRevolution nad projektem trzech misji na Czerwoną Planetę w ciągu następnej dekady.
Jeśli projekt się uda to mogą to być pierwsze czysto komercyjne wyprawy na Marsa.
Satelita będzie polskiej produkcji, aparatura na pokładzie będzie przeważnie polska, a planowanie, zarządzanie misją przy współpracy z Polakami wezmą na siebie Amerykanie.
Do konsorcjum weszły m.in główne uczelnie techniczne i przyrodnicze w Polsce: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Chcemy, żeby Polska była krajem słynącym z małych statków międzyplanetarnych – mówi Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRevolution.
źródło:
https://www.space.com/polish-mars-cubesat-mission-virgin-orbit.html