(Pop)Kultura

Peter Handke. Dlaczego Noblista budzi takie kontrowersje?

Youtube.com France24

Austriacki pisarz słynie ze swojej sympatii dla działalności byłego prezydenta Jugosławii – Slobodana Milosevica.

Handke jest otwartym i głośnym wielbicielem Slobodana Miloševića , miał być jego świadkiem w procesie w 2005 roku przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze o wywołanie konfliktów wojennych w Kosowie, Chorwacji i Bośni –Handke nie stawił się jednak w Hadze. Za to w 2007 roku pisarz wygłosił mowę pożegnalną na pogrzebie Miloševića .

Tak mówił Handke o Miloszeviću w 2006 roku:

„Myślę, że był raczej tragicznym człowiekiem. Nie bohaterem, ale tragiczną istotą ludzką. „Jestem pisarzem, a nie sędzią”.

Handke oskarżał Bośniaków o dokonanie masakr w Sarajewie i poddawał w wątpliwość zabójstwo muzułmanów w Srebrenicy. Kiedy dziennikarze zwrócili mu uwagę, że zwłoki ofiar dostarczyły dowodów serbskich zbrodni pisarz miał odpowiedzieć:

„Możesz wsadzić sobie te zwłoki w tyłek”.

W wywiadzie dla serbskiej telewizji zasugerował, że „cierpienie Serbów jest większe niż Żydów pod Hitlerem„. Po fali krytyki wycofał się z tego stwierdzenia.

Krytyka austriackiego pisarza

W 1999 r. Salman Rushdie, autor Szatańskich Wersetów stwierdził, że Handke powinien dostać drugie miejsc w konkursie na „Międzynarodowego Kretyna Roku” za „serię gorących tłumaczeń ludobójczego reżimu Slobodana Miloševicia. Zwycięzcą został wtedy aktor Charlton Heston, za bycie lobbystą NRA.

Nagrodzenie Petera Handkego literackim Noblem skrytykował między innymi ambasador Kosowa w Stanach Zjednoczonych Vlora Çitaku: „Cóż za haniebny czyn obserwujemy w 2019 roku!

T

Komitet Nobla nie widział przeciwskazań

Komitet Nobla powiedział, że przez lata Handke wykonał „wpływową pracę, która z językową pomysłowością badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Magazyn The Times nazwał decyzję komitetu „haniebną”:

Nagroda dla Handke jest haniebną decyzją, która powinna na zawsze prześladować Fundację Nobla.

źródło: The Times

Pytanie dlaczego dla szwedzkiej Akademii nie ma znaczenia, że osoba publiczna zaprzeczyła masakrze w Srebrnicy?

Źródło:

New York Times

https://www.irishtimes.com/news/serbia-s-eloquent-ally-1.170173

https://www.thetimes.co.uk/edition/comment/the-times-view-on-the-nobel-laureate-peter-handke-ignoble-6gtbdl85w

Exit mobile version