Ekologia
Niemcy otwierają nową elektrownię węglową. Anglia planuje nową kopalnię węgla
O pierwszym poinformował Reuters, o drugim BBC
Niemcy budują elektrownię węglową Datteln 4 od 2007 roku. Uniper, energetyczna spółka odpowiedzialna za budowę, poinformowała w komunikacie, że otrzymała zielone światło na podłączenie jej do sieci od niemieckiego rządu. Elektrownia kosztowała 1,5 miliarda Euro i będzie mieć moc 1,1 GW (dla porównania Elektrownia Opole ma moc 1,5 GW, Elektrownia Bełchatów to 5,5 GW)
Datteln 4 ma rozpocząć działalność w 2020 roku. Jak podaje Reuters, zarówno niemiecki rząd, jak i spółka Uniper odmówiły komentarza w tej sprawie. Pojawiły się pogłoski, że komunikat Uniper może być elementem presji na rządzie, z uwagi na tocząc się negocjacje, w sprawie rekompensaty za nie uruchamianie Datteln 4.
Będzie nowa elektrownia? To potrzeba węgla!
I będzie. Anglicy poinformowali, że nieopodal Szkocji, w mieście Whitehaven, powstanie nowa kopalnia węgla. Ma ją zbudować firma West Cumbria Mining, tuż obok zamkniętej w latach 80-tych kopalni Haig Colliery.
Sprawę rozpatrywał brytyjski rząd, ze względu na sprzeciw organizacji ekologicznych, po tym gdy lokalne władze zgodziły się na budowę. Rząd nie wyraził sprzeciwu, więc prace mogą rozpocząć się bez przeszkód. Ich początek jest planowany na pierwszy kwartał 2020 roku.
Jeśli kopalnia w Whitehaven powstanie, będzie to pierwsza taka inwestycja od kilkudziesięciu lat. I trzeba przyznać, że projekt wygląda efektownie
Co z unijną polityką węglową? I co zrobi Polska?
Niedawno Chiny poinformowały o budowie nowych elektrowni węglowych, których moc przewyższy moc wszystkich elektrowni w całej Unii Europejskiej
Teraz wszystko wskazuje na to, że Brytyjczyków od przyszłego roku nie będzie obowiązywać, więc budują nową kopalnię. Natomiast Niemcy mają do polityki węglowej stosunek mocno ambiwalentny .
Co z tym zrobi Polska? Takie ruchy innych krajów, to niezły argument dla rodzimej energetyki, opartej przecież na węglu.
Na zdjęciu poniżej, symboliczny Polak tłumaczący, że musi korzystać z węgla, a w tle symboliczny Niemiec, który jest cały umorusany w węglu ale jednak, gdy wejdzie w kadr, to trzeba go schować ?
źródła:
https://www.reuters.com/article/uniper-coal-plant/unipers-datteln-4-coal-plant-allowed-to-enter-service-sources-idUSL8N27F4VC
https://www.bbc.co.uk/news/uk-england-cumbria-50274212