(Pop)Kultura

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawie? I jak wypada na tle innych, tego typu obiektów na świecie?

Subiektywny ranking 15+1 muzeów. Nowy Jork, Londyn, Paryż, Rio de Janeiro, Tallinn, Bilbao, Sydney, Katowice, Łódź, Wrocław, Moskwa. No i Warszawa..

W Warszawie powstało Muzeum Sztuki Nowoczesnej i z miejsca wzbudza liczne kontrowersje. Postanowiliśmy przyjrzeć się muzeom tego typu na całym świecie i porównać je z warszawskim, w dwóch kategoriach: architektura oraz dopasowanie do otoczenia.

Skupiliśmy się tylko na muzeach, prezentujących sztukę współczesną, bo gdybyśmy wzięli pod uwagę wszystkie typy muzeów, to w samej Polsce mamy kilkaset (!) ładniejszych obiektów.

Na początek Warszawa. Tak mogło to wyglądać (screeny z wyników konkursu z 2007 roku)
(przesuń w prawo)

Mogło być gorzej, mogło być lepiej. Mogły być gwiezdne wojny, czerwie z Diuny i jakiś obiekt wojskowy ale dwa projekty, naszym zdaniem, fajnie wpisywały się w krajobraz tego miejsca i zgrywały z budynkiem PKiN i Marszałkowską. Pozostawiamy Waszej ocenie, które projekty uznaliśmy za najciekawsze ale mamy dziwne przeczucie, graniczące z pewnością, że wybierzecie te same 😉

A tak wygląda:

screenshot qwor.pl

No, szału nie ma. Wygląda to tak, jakby ktoś się bawił w Minecrafcie i dopiero uczył się w nim budować. Najczęstsze komentarze w sieci to: kontenery na zapleczu budowy oraz paczkomat.

I pomyśleć, że kilkanaście lat temu stały tam „Kupieckie Domy Towarowe”, a obiekt zdecydowano się zburzyć, bo „szpecił okolicę”. Możecie sami porównać, czy obecna zmiana, jest zmianą na lepsze? Po lewej KDT, po prawej MSN:

Finalna ocena budynku MSN w Warszawie. Bezapelacyjnie ostatnie miejsce w rankingu.
Architektura: 🥴
Dopasowanie do okolicy: 💩

Muzea Sztuki Współczesnej na świecie

Ok, przejdźmy teraz do lepszej części artykułu. Muza Sztuki Nowoczesnej na świecie. Wycieczkę musimy zacząć od najsłynniejszego z nich czyli Museum od Modern Art w Nowym Jorku

MoMA, Nowy Jork

Otwarte w 1929 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zlokalizowane jest w centrum Manhattanu i tak wpisuje się w krajobraz
(przesuń w prawo)

Ocena MoMA
Architektura: 👍
Połączenie z otoczeniem: 🤩

Guggenheim Museum, Bilbao

Gdy pada hasło „muzeum sztuki nowoczesnej”, prawie z automatu, jedno z pierwszych skojarzeń to Guggenheim i Bilbao. Ten zaprojektowany przez Franka O. Gehry’ego i zbudowany w 1997 roku obiekt, z początku budził kontrowersje, swoją odważną formą. Dziś przetrwał próbę czasu i stał się symbolem miasta, które dzięki muzeum odwiedzają rocznie, setki tysięcy turystów z całego świata, plasując muzeum w pierwszej 50-tce na świecie. Zaś sama okolica, stała się miejscem spacerów mieszkańców Bilbao.

Czy warszawskie MSN również doczeka się docenienia po latach? No, jakoś tak, nie mamy przekonania…

Ocena Guggenheim Museum Bilbao
Architektura: 🤯
Integracja z okolicą: 👊

Guggenheim Museum, Nowy Jork

Fot. Wikimedia Commons

Skoro Muzeum Guggenheima, to wracamy na chwilę do Nowego Jorku. Zaprojektowane przez Franka Lloyd Wrighta i otwarte w 1959 roku, stało się ikoną architektury połowy XX-wieku. Muzeum jest zlokalizowane tuż przy zielonym oceanie Central Parku i dumnie spogląda naprzeciw, świetnie kontrastując ze swoim słynnym sąsiadem MET (Metropolitan Museum of Art). Ponadto, Guggengeim Musem „wystąpiło” w niezliczonej ilości filmów i jest obowiązkowym punktem, podczas wizyty na Manhattanie.

Ocena Guggenheim Museum New York
Architektura: 😍
Wtopienie w miejski pejzaż: 😎

Tate Modern, Londyn

Tym razem budynek, który nie powstał, bo… już istniał. Stara część wyłączonej w 1981 roku elektrowni, została zaadoptowana na Muzeum Sztuki Nowoczesnej i otwarta w 2000 roku, ożywiając wespół z Millenium Bridge, wcześniej „turystycznie martwą” stronę rzeki.

Dziś trudno sobie wyobrazić niedzielny spacer nad Tamizą bez zahaczenia o monumentalną bryłę Tate Modern, która pomimo swojego ogromu, nie przytłacza swojej okolicy.

Ocena Tate Modern
Architektura: 💪
Sąsiedztwo: 👌

Centre Georges Pompidou, Paryż

Otwarte w 1977 jest siedzibą muzeum sztuki nowoczesnej oraz głównej bibliotek publicznej stolicy Francji. Wyróżnia się mocno na tle dzielnicy Beaubourg, znajdującej się w ścisłym centrum miasta.

Czy dobrze komponuje się z otoczeniem? Ocena tego obiektu, to sprawa bardzo indywidualna. Osobiście, tutaj już mamy pewne wątpliwości.

Ocena Centre Pompidou
Architektura: 🤷‍♂️
Połączenie z okolicą: 🤷‍♂️

Fondation Louis Vuitton, Paryż

Skoro jesteśmy w Paryżu, przenieśmy się na drugą stronę Łuku Triumfalnego, gdzie na skraju Lasku Bulońskiego, swoje wdzięki prezentuje Fondation Louis Vitton. Ufundowane przez słynnego projektanta mody i stworzone przez Franka Gehry’ego w 2006 roku, formami przypomina swoją siostrę z Bilbao.

Czy w tym wypadku możemy mówić o jakimś wtopieniu w krajobraz, skoro Muzeum znajduje się w ogromnym parku miejskim? Oczywiście że tak. Budynek mógł dominować nad okolicą, a z daleka może przypominać, co najwyżej, sporą palmiarnię. Z bliska zaś, urzeka ekspresją.

Ocena Fondation Louis Vitton
Architektura: 😃
Wtopienie w pejzaż: 👍

Sydney Modern Project, Sydney

Australijczycy postanowili rozbudować swoją największą i najważniejszą Art Gallery of New South Wales w Sydney i dopiero co, ukończyli nowe skrzydło, nazwane Sydney Modern Project. Na antypodach projekt wzbudził liczne kontrowersje, ale nam się całkiem podoba. Co sądzicie?

Ocena Sydney Modern Project
Architektura: 🤠
Wtopienie w tkankę miejską: 😀

Niterói Contemporary Art Museum, Rio de Janeiro

Oscar Niemeyer, wysoki brzeg oceanu, dowolna forma. To musiało skończyć się spektakularnie. Latający spodek wylądował w centrum najbardziej znanego, brazylijskiego miasta i do dziś można w nim podziwiać zbiory.

Ocena Niterói Contemporary Art Museum
Architektura: 🤩
Połączenie z okolicą: 💯

A swoją drogą, Brazylijczycy potrafią w ciekawe budynki muzealne. Tak wygląda Museu de arte w Sao Paulo

SFMoMA, San Francisco

Muzeum Sztuki Współczesnej w San Francisco. Formą i lokalizacją chyba najbardziej przypomina warszawski nowy projekt. Ale czy wygląda to dobrze? Oceńcie sami

Ocena SFMoMA
Architektura: 🙄
Wtopienie w krajobraz miasta: 🤨

Stedelijk Museum, Amsterdam

Skoro jesteśmy przy architektonicznych dziwadłach, wróćmy do Europy. W Amsterdamie w 2012, postawiono nowy budynek Stedelijk Museum, który kształtem, jako żywo przypomina wannę, choć może też budzić skojarzenia z Warszawą Centralną. Ciekawe w tym budynku jest to, że z bliska przytłacza ale z daleka wydaje się całkiem nieźle spajać z otoczeniem.

Ocena SFMoMA
Architektura: 🙆‍♂️
Integracja z okolicą: 🤷‍♂️

Kumu Art Museum, Tallinn

Powstało w 2006 roku, zawiera zbiory estońskiej sztuki współczesnej i pokazuje jak skleić się z otoczeniem. Ok, jest zlokalizowane nieco z boku ale czy ktoś kazał warszawskiemu paczkomatowi stawać w samym centrum miasta?

fot. kumu.ekm.ee

Ocena Kumu Art
Architektura: 😃
Integracja z okolicą: 👌

Muzeum Śląskie, Katowice

Tak, wiemy że nie jest to muzeum sztuki nowoczesnej ale patrząc na Kumu, skojarzenia z Muzeum Śląskim w Katowicach nasuwają się same. A skoro mamy w Polsce kawał świetnej architektury, genialnie zrewitalizowanego terenu starej kopalni, idealnie zespojonego z tkanką miejską, wspomnijmy o tym 🙂

MŚ świetnie komponuje się z sąsiadującymi budynkami MCK (Międzynarodowego Centrum Kongresowego), NOSPR (Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia) oraz najbardziej znanym obiektem miasta czyli Spodkiem, razem tworząc zupełnie nowe centrum Katowic.

Ocena Muzeum Śląskiego
Architektura: 💪
Dopasowanie do miasta: 🥳

MS2, Łódź

Powstało w 2014 roku, w zasadzie jest przyklejone do centrum handlowego Manufaktura, fantastycznie wzbogaciło miejski krajobraz.

Ocena MS2
Architektura: 😎
Połączenie z otoczeniem: 🤜

Muzeum Współczesne, Wrocław

W 2011 zdecydowano się na adaptację budynku schrony przy placu Strzegomskim na tymczasową siedzibę Muzeum Współczesnego. Ze względu na zarzucenie budowy nowego obiektu, Muzeum Współczesne znajduje się tutaj do dziś. Razem z „Pociągiem do nieba” stanowi nową atrakcję miasta.

Ocena MW we Wrocławiu
Architektura: 💁‍♂️
Integracja z okolicą: 💁‍♂️

Garage Museum of Contemprary Art, Moskwa

Tak, wiemy że Rosja jest obecnie passe i umiejscowienie jej w jakimkolwiek rankingu jest średnio na miejscu. Ale cóż poradzić, skoro ten budynek, obok SFMoMA, najbardziej przypomina najświeższy warszawski projekt? Zobaczcie sami:

Podobna bryła ale jakby mniej monumentalna. Inna elewacja nadaje lekkości. Nie dominuje nawet nad okolicznym parkiem, a co dopiero, gdyby umieścić ją pośród drapaczy chmur. Czyli dało się zrobić, coś podobnego ale zachowując jakieś proporcje.

Ocena Garage MCA
Architektura: 🤞
Spójność z otoczeniem: 👍

Podsumowanie

Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie długo jeszcze budził kontrowersje, tak jak wiele budynków przed nim, które wyłamywały się z utartych schematów i mocno wpływały na krajobraz. Wiele z nich wytrzymało próbę czasu, a niektóre z czasem, stały się nawet symbolami swoich miast.

Czy podobny los czeka MSN przy Marszałkowskiej i zostanie on doceniony, dopiero za kilkanaście lat? Mamy co do tego, bardzo duże wątpliwości.

Exit mobile version