Fin/Tech

Dziennikarz Matt Taibi ujawnia Twitter Files. Odc. 1: „Jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena”

„Pierwsza poprawka do Konstytucji (o wolności słowa) nie jest absolutna”, „To nie jest idealne narzędzie (do cenzurowania) ale jedyne jakie mamy” oraz „Macie tu więcej tweetów do przeglądu od zespołu Bidena” – to treści z ujawnionych właśnie maili pracowników Twittera

Dziś w nocy polskiego czasu, dziennikarz Matt Taibi, ujawnił wewnętrzne maile pracowników Twittera. Całość podał dalej nowy właściciel portalu, Elon Musk, nadając temu najwyższy status wiarygodności.

Poniżej prezentujemy najważniejsze tweety Taibiego.

„Załatwione”

8. Do 2020 r. żądania usunięcia tweetów od powiązanych aktorów stały się rutyną. Jeden dyrektor napisał do drugiego: „Więcej do przeglądu od zespołu Bidena”. Odpowiedź wracała: „Załatwione”.

9. Zarówno celebryci, jak i nieznane osoby mogą zostać usunięte lub poddane przeglądowi na żądanie partii politycznej:

10. Obie strony miały dostęp do tych narzędzi. Na przykład w 2020 r. otrzymano i uszanowano prośby zarówno Białego Domu Trumpa, jak i kampanii Bidena. Jednakże: 

11. Ten system nie był zrównoważony. Opierał się na kontaktach. Ponieważ Twitter był i jest w przeważającej mierze obsadzony przez ludzi o jednej orientacji politycznej, było więcej kanałów, więcej sposobów na narzekanie, otwartych dla lewicy (cóż, Demokratów) niż dla prawicy.

12. Wynikające z tego rozbieżności w decyzjach dotyczących moderacji treści są widoczne w dokumentach, które masz zamiar przeczytać. Jednak jest to również ocena wielu obecnych i byłych menedżerów wysokiego szczebla. Okej, było więcej chrząkania w tym procesie, ale pieprzyć to, skoczmy do przodu 

Twitter i usuwanie wszelkich treści dotyczących laptopa Huntera Bidena

Przypomnijmy. Z uszkodzonego laptopa Huntera Bidena, odzyskano dane, z których wynikało że miał utrzymywać kontakty z biznesmenami z innych krajów i powoływać się na wpływy w rządzie, dla załatwiania kontraktów. Na laptopie znaleziono również prywatne filmy, na których Hunter uprawia seks, pali crack i przyznaje się do uzależnień.

Całość treści z laptopa, można przeczytać na stronie New York Post. I to właśnie ten artykuł, podlegał cenzurze.

16. Pliki na Twitterze, część pierwsza: jak i dlaczego Twitter zablokował historię laptopa Huntera Bidena 

17. 14 października 2020 r. New York Post opublikował TAJNE E-MAILE BIDENA, ujawnienie oparte na zawartości porzuconego laptopa Huntera Bidena:

18. Twitter podjął nadzwyczajne kroki, aby ukryć historię, usuwając linki i publikując ostrzeżenia, że ​​może być „niebezpieczna”. Zablokowali nawet jego transmisję za pośrednictwem wiadomości bezpośrednich, narzędzia dotychczas zarezerwowanego dla skrajnych przypadków, np. pornografii dziecięcej. 

19. Rzeczniczka Białego Domu, Kaleigh McEnany, została zablokowana na swoim koncie za tweetowanie o tej historii, co wywołało wściekły list od pracownika kampanii Trumpa, Mike’a Hahna, który kipiał: „Przynajmniej udawaj, że zależy ci na następnych 20 dniach”.

20. To skłoniło Caroline Strom, wykonawcę ds. polityki publicznej, do wysłania uprzejmego zapytania WTF. Kilku pracowników zauważyło napięcie między zespołami ds. komunikacji/polityki, które miały niewielką/mniejszą kontrolę nad moderacją, a zespołami ds. bezpieczeństwa/zaufania:

21. Notatka Stroma zwróciła odpowiedź, że historia laptopa została usunięta z powodu naruszenia polityki firmy dotyczącej „zhakowanych materiałów”:
https://web.archive.org/web/20190717143909/https://help.twitter.com/en/rules-and-policies/hacked-materials

22. Chociaż kilka źródeł przypomina sobie, że tego lata słyszało o „ogólnym” ostrzeżeniu ze strony federalnych organów ścigania o możliwych zagranicznych atakach hakerskich, nie ma żadnych dowodów – które widziałem – na zaangażowanie rządu w historię z laptopem. W sumie to mógł być problem… 

23. Decyzja została podjęta na najwyższych szczeblach firmy, ale bez wiedzy CEO Jacka Dorseya, z byłym szefem działu prawnego, polityki i zaufania Vijaya Gadde odgrywającym kluczową rolę. 

24. „Po prostu zlecili to jako freelancer”, tak jeden z byłych pracowników scharakteryzował tę decyzję. „Hakowanie było wymówką, ale w ciągu kilku godzin prawie wszyscy zdali sobie sprawę, że to się nie utrzyma. Ale nikt nie miał odwagi, by to odwrócić”

25. Tutaj można przeczytać zamieszanie w następującej długiej wymianie zdań, która kończy się udziałem Gadde’a i byłego szefa Trustu i bezpieczeństwa Yoela Rotha. Urzędnik ds. komunikacji, Trenton Kennedy, pisze: „Walczę ze zrozumieniem podstaw polityki oznaczania tego jako niebezpiecznego”:

26. W tym momencie „wszyscy wiedzieli, że są udupieni” — powiedział jeden z byłych pracowników, ale zasadniczo reakcją było błądzenie po stronie… dalszego błądzenia.

przyp. Whap.info: Przyjrzyjcie się dokładnie argumentacji od Rotha. „Oznaczyliśmy to jako link niebezpieczny. To jedyne narzędzie jakiego możemy użyć”

Punkty 27-35 to wymiana różnych maili, mało znacząca dla całości sprawy.

36. Pliki na Twitterze ciąg dalszy: „PIERWSZA POPRAWKA NIE JEST ABSOLUTNA”

List Szabo zawiera mrożące krew w żyłach fragmenty przedstawiające postawy demokratycznych prawodawców. Chcą „więcej” moderacji, a jeśli chodzi o Kartę Praw, to „nie jest absolutna”

Niesamowitym wątkiem pobocznym afery Twittera i Huntera Bidena dotyczącej laptopów było to, jak wiele zrobiono bez wiedzy dyrektora generalnego Jacka Dorseya i ile czasu zajęło „odkręcenie” (oryg. „unfucked„) sytuacji nawet po interwencji Dorseya. Przeglądając e-maile Gadde’a, zobaczyłem znajome nazwisko – moje własne. Dorsey przesłał jej kopię mojego artykułu w Substack, w którym opisałem ten incydent

W aktach Dorseya znajduje się wiele przypadków interwencji w celu zakwestionowania zawieszeń i innych działań moderacyjnych dla kont z całego spektrum politycznego

Matt Taibi zapowiada kolejne części. O banach, shadowbanach, fejkowych kontach, usuwaniu followersów i innych narzędziach używanych przez pracowników Twittera, do wpływania na treści i użytkowników.

Jednym z powodów powstania połączonych inicjatyw Takzetego.pl oraz Sejmlog i Whap.info, była właśnie ucieczka przed cenzurą w social media.

Pomóż nam wspierać nasze oddolne media i zostań naszym patronem!

Exit mobile version