(Pop)Kultura

Disney+ dodaje ostrzeżenia do bajek z rasistowskimi postaciami

Disney+

Subskrybenci Disney + przed oglądaniem filmu widzą informacje ostrzegające, że w bajkach mogą być zawarte „przestarzałe wizerunki kulturowe”.

Do „rasistowskich” filmów zaliczono m.in: Dumbo, Piotrusia Pana oraz Zakochany Kundel.

Filmy animowane nie są jednak cenzurowane, tylko prezentowany w oryginale z adnotacją ostrzegającą widzów, że to co widzi na ekranie nie jest politycznie poprawne.

Co jest aktualnie złe w bajkach Disneya?

Na przykład w „Dumbo” występuje postać kruka o imieniu Jim Crow, która mówi z akcentem, który jest parodią czarnego amerykańskiego akcentu, podczas gdy w”Zakochanym Kundlu” przedstawione są koty syjamskie, które mówią z akcentem wschodnioazjatyckim. Wszystkie te postacie zostały zdubbingowane przez białych aktorów.

Piotruś Pan z kolei jest krytykowany za rasistowski wizerunek rdzennych Amerykanów.

Warner Bros był bardziej bezpośredni

Widzowie bajki „Tom i Jerry” zostali ostrzeżeni, że może przedstawiać uprzedzenia etniczne i rasowe, które kiedyś były powszechne w społeczeństwie amerykańskim”. Firma w oświadczeniu informowała, że „takie wyobrażenia były wtedy błędne i dzisiaj również są”.

Jaki wynik subskrypcji po 3 dniach sprzedaży?

Disney Plus oferuje obecnie ponad 500 filmów i programów telewizyjnych. Od uruchomienia we wtorek usługa platformy strumieniowej zarejestrowała ponad 10 milionów użytkowników.

Źródło:

https://www.en24.news/news/2019/11/19/classic-disney-plus-movies-alert-users-who-want-to-see-them-about-racism.html

https://www.theverge.com/2019/11/13/20963014/disney-plus-racism-cultural-disclaimer-dumbo-song-of-the-south-warner-bros-tom-jerry

Exit mobile version